reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus uratuje 1 proc. dla chorych dzieci?

Fiskus uratuje 1 proc. dla chorych dzieci?

Przepisy nas do tego nie zmuszają, ale czujemy powagę sytuacji - powiedział „Gazecie Wborczej” rzecznik Ministerstwa Finansów Jakub Lutyk.

 

 


Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi przekazanie 1 proc. podatku na konkretnego podopiecznego fundacji, np. na chore dziecko. Poprosił o to szef resortu finansów Jacek Rostowski. To efekt dramatycznych apeli rodziców chorych i niepełnosprawnych dzieci.

 

 


Od kilku lat każdy podatnik może samodzielnie przekazać 1 proc. rocznego podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Do tej pory musiał wpłacić pieniądze na poczcie lub w banku, a na przelewie mógł zaznaczyć np., że chce, by pieniądze poszły na leczenie konkretnego dziecka.

 


Za namową organizacji pożytku publicznego rząd i parlament postanowiły ułatwić przekazywanie 1 proc. Już przy najbliższym rozliczeniu podatku za 2007 r. nazwę fundacji czy stowarzyszenia, któremu chcemy przekazać pieniądze, wpiszemy do formularza PIT, a urząd skarbowy załatwi za nas resztę.

 

 


Niestety, przy okazji zniknęła możliwość przekazania 1 proc. podatku np. na konkretne chore dziecko. Rodzice takich dzieci mówią, że stracili najlepsze źródło pozyskiwania pieniędzy na leczenie.

 

 


- Znajomi, którzy dotąd pomagali nam 1 proc. swoich podatków, teraz przestaną płacić, bo pieniądze będą trafiać do wspólnego worka w fundacji, a nie wprost na nasze dziecko - tłumaczą. O pomoc prosili premiera, posłów, rzecznika praw obywatelskich.

 

 


O sprawie napisała „Gazeta”. Zaproponowaliśmy, by wykorzystać wolną rubrykę w PIT „Inne informacje” i w niej wpisywać, na kogo chcemy przekazać 1 proc.

 


Ze słów rzecznika resortu finansów wynika, że w swoim PIT podatnik prawdopodobnie będzie mógł podać imię i nazwisko podopiecznego fundacji, na którego subkonto ma wpłynąć 1 proc. podatku. Te dane zostaną wpisane do komputera. Potem fundacja dostanie komputerowy raport o tym, ile pieniędzy, od kogo i na kogo wpłynęło z 1 proc.

 

 


- Pracujemy nad tym, by w miarę możliwości zautomatyzować proces przekazywania fundacjom informacji o wpływach z 1 proc. podatku na ich konkretnych podopiecznych. Gdyby urzędnicy mieli to robić ręcznie, byłby z tym kłopot - tłumaczy Jakub Lutyk.

 

 


Zastrzega, że dopóki informatycy resortu nie dopracują tego rozwiązania, resort nie może oficjalnie ogłosić, że je wprowadza. - Mam nadzieję, że będziemy gotowi jeszcze w tym tygodniu - zapowiada rzecznik.

 

 


To byłoby tymczasowe rozwiązanie przy rozliczeniach z podatku za 2007 r. Docelowo prawdopodobnie potrzebna byłaby zmiana ustawy o PIT, tak by podatnik miał do wyboru dwa sposoby przekazania 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego: - „po nowemu”, czyli za pośrednictwem urzędu skarbowego i - „po staremu”, czyli poprzez samodzielną wpłatę pieniędzy na konto fundacji.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

gazeta.pl
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama