REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wystarczy wychowywać dziecko przez część roku

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Z ulgi podatkowej na wychowywanie dzieci można skorzystać nawet wtedy, gdy dziecko pozostaje pod opieką rodzica tylko przez kilka miesięcy w roku.

Podatniczka jest matką samotnie wychowującą dzieci. Córka i syn otrzymywali rentę rodzinną po mężu. Syn we wrześniu 2007 roku obronił pracę magisterską, ukończył studia i od 1 listopada podjął pracę, założył swoją rodzinę oraz wyprowadził się i przemeldował do żony. Podatniczka nie wie, czy będzie jej przysługiwała ulga na syna w rozliczeniu podatkowym za 2007 rok. Tomasz Kosieradzki, doradca podatkowy w Sol Financial Services Polska, wskazuje, że podatniczce przysługuje odliczenie w wysokości 1145,08 zł na każde dziecko pod warunkiem, że syn do końca roku nie osiągnie dochodów z pracy przekraczających kwotę 3015 zł.

Autopromocja

Ekspert wyjaśnia, że ulga na wychowanie dzieci, zgodnie z art. 27f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przysługuje podatnikowi, jeżeli w roku podatkowym wychowywał własne lub przysposobione dzieci. Zgodnie z przepisami możliwe jest zastosowanie ulgi również w przypadku wychowywania uczących się dzieci do 25 roku życia, które uzyskały dochody z renty rodzinnej.

- Fakt, że syn skończył studia w trakcie roku podatkowego (pod warunkiem, że nie miał ukończonych 25 lat), nie ma wpływu na skorzystanie z ulgi - mówi Tomasz Kosieradzki. Ekspert podkreśla jednak, że z ulgi nie można skorzystać, jeżeli dziecko uzyskało dochody, z wyjątkiem wspomnianej już renty rodzinnej, dochodów wolnych od podatku lub w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku, czyli w 2007 roku - 3015 zł. Skoro syn podjął pracę w październiku, matka zachowa prawo do ulgi pod warunkiem, że uzyskane przez syna dochody nie przekroczą powyższej kwoty.

Tomasz Kosieradzki zwraca uwagę, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazują, że istnieje obowiązek wychowywania dziecka przez cały rok podatkowy.

- W przepisach regulujących ulgę nie wspomniano również o rozliczeniu częściowym, jeżeli dziecko pozostaje pod opieką rodzica przez kilka miesięcy w roku. Proporcjonalne odliczenie zostało odniesione jedynie do rozliczenia ulgi w przypadku, gdy przez część roku podatkowego dziecko faktycznie zamieszkuje u każdego z rodziców rozwiedzionych lub w stosunku do których sąd orzekł separację - wyjaśnia ekspert. Oznacza to, że jeżeli syn spełni warunek dotyczący progu dochodów, matka skorzysta z pełnej kwoty odliczenia na dwoje dzieci, czyli pomniejszy podatek o 2290,16 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1145,08 złotych wynosi ulga na każde dziecko odliczana od podatku

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA