REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek Belki 2024. Jakie zmiany? Od kiedy? Minister Finansów: bez podatku do 100 tys. zł oszczędności lub inwestycji

Podatek Belki 2024. Minister Finansów: bez podatku do 100 tys. zł oszczędności lub inwestycji
Podatek Belki 2024. Minister Finansów: bez podatku do 100 tys. zł oszczędności lub inwestycji

REKLAMA

REKLAMA

W Ministerstwie Finansów trwają aktualnie prace nad różnymi koncepcjami preferencji podatkowych mających na celu zwiększenie skłonności obywateli do oszczędzania i inwestowania poprzez ograniczenie opodatkowania osiąganych przez nich zysków kapitałowych. Podstawowym założeniem jest ograniczenie tzw. podatku Belki do oszczędności lub inwestycji kapitałowych do 100 tys. zł - poinformował 6 lutego 2024 r. Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich. Warto przypomnieć, że wśród 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów Koalicji Obywatelskiej w pozycji nr 37 jest obietnica: "Zaproponujemy zniesienie podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki) dla oszczędności i inwestycji w tym także na GPW (do 100 tys. zł, powyżej 1 roku)."

Rzecznik Praw Obywatelskich napisał do Ministra Finansów w sprawie tzw. "podatku Belki"

W piśmie z 4 stycznia 2024 r. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do Ministra Finansów z wystąpieniem dot. zmian odnośnie podatku od zysków kapitałowych – czyli potocznie zwanego „podatku Belki”. Rzecznik wskazał, że obywatele często skarżą się na ten podatek do biura RPO. Zdaniem obywateli „podatek Belki” negatywnie wpływa na możliwości oszczędzania i gromadzenia kapitału w ramach gospodarstw domowych, zwłaszcza w czasach inflacji. Ten podatek, zdaniem obywateli jest „karą” za oszczędzanie. Wielokrotnie zgłaszane były postulaty pilnej nowelizacji obowiązującego stanu prawnego w zakresie tego podatku. Również sam Rzecznik kilkakrotnie bezskutecznie występował w ostatnich latach do Ministra Finansów w tej sprawie.

W tym piśmie z 4 stycznia br RPO poprosił Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego o zajęcie stanowiska w sprawie zasadności, a także kierunku ewentualnych zmian dotyczących „podatku Belki”. 

Autopromocja

Trwają prace nad zmianami w tzw. podatku Belki. Odpowiedź Ministra Finansów na wystąpienie RPO

W imieniu Ministra Finansów odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika udzielił 6 lutego 2024 r. Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Minister wskazał, że aktualnie w Ministerstwie Finansów prowadzone są prace nad różnymi koncepcjami preferencji podatkowych mających na celu zwiększenie skłonności obywateli do oszczędzania i inwestowania poprzez ograniczenie opodatkowania osiąganych przez nich zysków kapitałowych, przy czym założeniem rozważanych rozwiązań jest ograniczenie ich do oszczędności lub inwestycji kapitałowych do 100 tys. zł.

Jednocześnie Minister Finansów podkreślił, iż przy opracowywaniu zakresu preferencji podatkowych uwzględnione muszą zostać wszystkie możliwe aspekty gospodarcze wprowadzenia takich rozwiązań, w tym w szczególności ich wpływ na sektor finansów publicznych oraz na rynek kapitałowy

Zmiany w podatku Belki mają - wg deklaracji MF - zapewniać korzyść podatnikom (z zachowaniem zasady równości podmiotów w prawie) ale także nie powodować nadmiernej komplikacji rozliczeń podatkowych. 

Więcej szczegółów planowanych zmian przepisów podatkowych w zakresie opodatkowaniu przychodów (dochodów) z kapitałów pieniężnych Minister nie podał w tym momencie. 

Zmiany w podatku od zysków kapitałowych jedną ze 100 obietnic wyborczych KO

Warto przypomnieć, że wśród 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów Koalicji Obywatelskiej w pozycji nr 37 jest obietnica: "Zaproponujemy zniesienie podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki) dla oszczędności i inwestycji w tym także na GPW (do 100 tys. zł, powyżej 1 roku)."

Także inne ugrupowania tworzące obecną koalicję rządową są za stopniowym odchodzeniem od tego podatku. Cytowany przez agencję MondayNews poseł Rafał Kasprzyk z partii Polska 2050 Szymona Hołowni powiedział pod koniec stycznia 2024 r.:
"– Tak zwany podatek Belki powinien zostać zlikwidowany w całości. (…) Dopuszczamy również taką sytuację, że likwidacja tego podatku będzie wprowadzana stopniowo, np. w pierwszej kolejności pewnie poprzemy pomysł, który zakłada zwolnienie z danin zysków z oszczędności i inwestycji do 100 tys. złotych".
A tu wypowiedź z Krzysztof Paszyk z PSL, szefa klubu parlamentarnego PSL-Trzecia Droga również z przełomu stycznia i lutego 2024 r.: "– W czasie kampanii wyborczej, ale też wcześniej, mówiliśmy o rozwiązaniach, które sprzyjałyby walce z inflacją. To dotyczyło m.in. likwidacji tzw. podatku Belki i nasze stanowisko w tej kwestii się nie zmienia. Istotne jest, aby w Polsce opłacało się trzymać pieniądze na kontach bankowych, a nie wydawać je ze względu na drastyczną utratę wartości. Podatek, który wciąż jest naliczany, nie sprzyja temu, żeby Polacy chcieli oszczędzać".
Lewica jest bardziej ostrożna ale nie wyklucza zniesienia lub obniżenia tzw. podatku Belki w konkretnych przypadkach.

Wpływy do budżetu z tego podatku są stosunkowo nieduże w porównaniu do innych źródeł podatkowych. W zeszłym roku kasa państwa wzbogaciła się na podatku Belki o ok. 9 mld zł. W poprzednich latach było to ok. 4-5 mld zł rocznie.

Wiceminister Neneman: W lutym 2024 r. MF ogłosi wstępną koncepcję modyfikacji tzw. podatku Belki

Jeszcze w lutym Ministerstwo Finansów ogłosi wstępną koncepcję modyfikacji tzw. podatku Belki - poinformował 22 lutego 2024 r. wiceminister finansów Jarosław Neneman na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw przedsiębiorczości.
"Trwają prace nad podatkiem Belki, nad jego modyfikacją, nie zniesieniem, modyfikacją. Jeszcze w tym miesiącu minister finansów ogłosi wstępną koncepcję" - powiedział Neneman, 

oprac. Paweł Huczko

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Magic
    2024-02-10 08:18:58
    To chyba kpina ! Od 100 000 zł oszczędności można obecnie uzyskać odsetki brutto z lokat w wysokości około 6000 zł na rok. Cały zysk w takim przypadku to 1140 zł. Co więcej pewnie skomplikują jeszcze system rozliczeń. Tęgie głowy w tym rządzie !
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

REKLAMA