REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek Belki 2024. Jakie zmiany? Od kiedy? Minister Finansów: bez podatku do 100 tys. zł oszczędności lub inwestycji

Podatek Belki 2024. Minister Finansów: bez podatku do 100 tys. zł oszczędności lub inwestycji
Podatek Belki 2024. Minister Finansów: bez podatku do 100 tys. zł oszczędności lub inwestycji

REKLAMA

REKLAMA

W Ministerstwie Finansów trwają aktualnie prace nad różnymi koncepcjami preferencji podatkowych mających na celu zwiększenie skłonności obywateli do oszczędzania i inwestowania poprzez ograniczenie opodatkowania osiąganych przez nich zysków kapitałowych. Podstawowym założeniem jest ograniczenie tzw. podatku Belki do oszczędności lub inwestycji kapitałowych do 100 tys. zł - poinformował 6 lutego 2024 r. Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich. Warto przypomnieć, że wśród 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów Koalicji Obywatelskiej w pozycji nr 37 jest obietnica: "Zaproponujemy zniesienie podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki) dla oszczędności i inwestycji w tym także na GPW (do 100 tys. zł, powyżej 1 roku)."

Rzecznik Praw Obywatelskich napisał do Ministra Finansów w sprawie tzw. "podatku Belki"

W piśmie z 4 stycznia 2024 r. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do Ministra Finansów z wystąpieniem dot. zmian odnośnie podatku od zysków kapitałowych – czyli potocznie zwanego „podatku Belki”. Rzecznik wskazał, że obywatele często skarżą się na ten podatek do biura RPO. Zdaniem obywateli „podatek Belki” negatywnie wpływa na możliwości oszczędzania i gromadzenia kapitału w ramach gospodarstw domowych, zwłaszcza w czasach inflacji. Ten podatek, zdaniem obywateli jest „karą” za oszczędzanie. Wielokrotnie zgłaszane były postulaty pilnej nowelizacji obowiązującego stanu prawnego w zakresie tego podatku. Również sam Rzecznik kilkakrotnie bezskutecznie występował w ostatnich latach do Ministra Finansów w tej sprawie.

W tym piśmie z 4 stycznia br RPO poprosił Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego o zajęcie stanowiska w sprawie zasadności, a także kierunku ewentualnych zmian dotyczących „podatku Belki”. 

REKLAMA

Autopromocja

Trwają prace nad zmianami w tzw. podatku Belki. Odpowiedź Ministra Finansów na wystąpienie RPO

W imieniu Ministra Finansów odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika udzielił 6 lutego 2024 r. Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Minister wskazał, że aktualnie w Ministerstwie Finansów prowadzone są prace nad różnymi koncepcjami preferencji podatkowych mających na celu zwiększenie skłonności obywateli do oszczędzania i inwestowania poprzez ograniczenie opodatkowania osiąganych przez nich zysków kapitałowych, przy czym założeniem rozważanych rozwiązań jest ograniczenie ich do oszczędności lub inwestycji kapitałowych do 100 tys. zł.

Jednocześnie Minister Finansów podkreślił, iż przy opracowywaniu zakresu preferencji podatkowych uwzględnione muszą zostać wszystkie możliwe aspekty gospodarcze wprowadzenia takich rozwiązań, w tym w szczególności ich wpływ na sektor finansów publicznych oraz na rynek kapitałowy

Zmiany w podatku Belki mają - wg deklaracji MF - zapewniać korzyść podatnikom (z zachowaniem zasady równości podmiotów w prawie) ale także nie powodować nadmiernej komplikacji rozliczeń podatkowych. 

Więcej szczegółów planowanych zmian przepisów podatkowych w zakresie opodatkowaniu przychodów (dochodów) z kapitałów pieniężnych Minister nie podał w tym momencie. 

Zmiany w podatku od zysków kapitałowych jedną ze 100 obietnic wyborczych KO

Warto przypomnieć, że wśród 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów Koalicji Obywatelskiej w pozycji nr 37 jest obietnica: "Zaproponujemy zniesienie podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki) dla oszczędności i inwestycji w tym także na GPW (do 100 tys. zł, powyżej 1 roku)."

Także inne ugrupowania tworzące obecną koalicję rządową są za stopniowym odchodzeniem od tego podatku. Cytowany przez agencję MondayNews poseł Rafał Kasprzyk z partii Polska 2050 Szymona Hołowni powiedział pod koniec stycznia 2024 r.:
"– Tak zwany podatek Belki powinien zostać zlikwidowany w całości. (…) Dopuszczamy również taką sytuację, że likwidacja tego podatku będzie wprowadzana stopniowo, np. w pierwszej kolejności pewnie poprzemy pomysł, który zakłada zwolnienie z danin zysków z oszczędności i inwestycji do 100 tys. złotych".
A tu wypowiedź z Krzysztof Paszyk z PSL, szefa klubu parlamentarnego PSL-Trzecia Droga również z przełomu stycznia i lutego 2024 r.: "– W czasie kampanii wyborczej, ale też wcześniej, mówiliśmy o rozwiązaniach, które sprzyjałyby walce z inflacją. To dotyczyło m.in. likwidacji tzw. podatku Belki i nasze stanowisko w tej kwestii się nie zmienia. Istotne jest, aby w Polsce opłacało się trzymać pieniądze na kontach bankowych, a nie wydawać je ze względu na drastyczną utratę wartości. Podatek, który wciąż jest naliczany, nie sprzyja temu, żeby Polacy chcieli oszczędzać".
Lewica jest bardziej ostrożna ale nie wyklucza zniesienia lub obniżenia tzw. podatku Belki w konkretnych przypadkach.

Wpływy do budżetu z tego podatku są stosunkowo nieduże w porównaniu do innych źródeł podatkowych. W zeszłym roku kasa państwa wzbogaciła się na podatku Belki o ok. 9 mld zł. W poprzednich latach było to ok. 4-5 mld zł rocznie.

Wiceminister Neneman: W lutym 2024 r. MF ogłosi wstępną koncepcję modyfikacji tzw. podatku Belki

Jeszcze w lutym Ministerstwo Finansów ogłosi wstępną koncepcję modyfikacji tzw. podatku Belki - poinformował 22 lutego 2024 r. wiceminister finansów Jarosław Neneman na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw przedsiębiorczości.
"Trwają prace nad podatkiem Belki, nad jego modyfikacją, nie zniesieniem, modyfikacją. Jeszcze w tym miesiącu minister finansów ogłosi wstępną koncepcję" - powiedział Neneman, 

oprac. Paweł Huczko

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA