REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gomułka: obniżymy CIT co najmniej do 15 proc.

Paweł Czuryło

REKLAMA

Nawet niższa niż 15-proc. stawka CIT w miejsce obowiązującej 19-proc. - proponuje nowy wiceminister finansów Stanisław Gomułka.


Dziś podpisaną już przez premiera Donalda Tuska nominację na wiceministra finansów odbierze prof. Stanisław Gomułka, ekonomista London School of Economics. Ten ekonomista był doradcą Platformy Obywatelskiej w trakcie ostatniej kampanii wyborczej, a wcześniej doradzał kilku ministrom finansów, w tym także Leszkowi Balcerowiczowi.

REKLAMA

Autopromocja

W rozmowie z Gazetą Prawną przedstawia pięć podstawowych celów swojej działalności w resorcie finansów. Niektóre z jego propozycji są naprawdę rewolucyjne. Jeśli przyjmie je w całości rząd, to będą to dobre wieści dla przedsiębiorców.

Stanisław Gomułka:

Planuję zmiany podatkowe. Rząd powinien utrzymać przyjęte przez poprzedników wprowadzenie od 2009 roku dwóch stawek podatkowych, czyli 18 i 32 proc. Będę też proponował znaczące obniżenie stawki CIT z obecnych 19 proc. do minimum 15 proc. ale chciałbym jeszcze głębszej redukcji. Jednak, czy to będzie możliwe, zależy od szczegółowych wyliczeń i danych, które są w Ministerstwie Finansów.

Od 2004 roku stawka podatku od osób prawnych (CIT) w Polsce została obniżona do 19 proc. z 27 proc. wcześniej. Jednak wpływy do budżetu z tego podatku rosły w ostatnich latach. W 2004 roku były nieznacznie wyższe niż w 2003 roku, w 2006 roku okazały się wyższe prawie o 23 proc. niż rok wcześniej. W 2008 roku budżet ma otrzymać 27,1 mld zł, o 15,5 proc. więcej niż w 2007. Jednocześnie wpływy z CIT stanowią niecałe 12 proc. dochodów podatkowych ogółem. Dochody z podatku VAT to 49 proc., z akcyzy 23 proc., a z PIT 16 proc. dochodów podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem eksperta PKPP Lewiatan Jeremiego Mordasewicza, obniżka CIT byłaby korzystna i przyniosła przyspieszenie inwestycji firm.

- Pytanie, czy będzie polityczna wola do obniżenia wydatków, aby móc obniżyć CIT. Przecież Irlandia ma 12,5-proc. stawkę CIT. W dłuższym okresie można oczekiwać, że mimo obniżki stawki podatku od osób prawnych wzrosną wpływy z tego podatku - mówi ekspert PKPP Lewiatan.

- Podatek od firm nie ma dla budżetu wielkiego znaczenia, a ogranicza możliwości inwestycyjne. Po trzech latach od ostatniej obniżki poprawił się poziom inwestycji, bo firmy mają więcej środków. A małe i średnie firmy finansują inwestycje głównie z własnych zysków - podkreśla Jeremi Mordasewicz.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Stanisław Gomułka został nowym wiceministrem finansów. Będzie odpowiadał za plan naprawy finansów państwa i jeśli mu się powiedzie, umocni to wzrost gospodarczy w najbliższych latach.

PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl

Współpraca Bartosz Marczuk i Jolanta Góra

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

REKLAMA

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA