| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gomułka: obniżymy CIT co najmniej do 15 proc.

Gomułka: obniżymy CIT co najmniej do 15 proc.

Nawet niższa niż 15-proc. stawka CIT w miejsce obowiązującej 19-proc. - proponuje nowy wiceminister finansów Stanisław Gomułka.Dziś podpisaną już przez premiera Donalda Tuska nominację na wiceministra finansów odbierze prof. Stanisław Gomułka, ekonomista London School of Economics. Ten ekonomista był doradcą Platformy Obywatelskiej w trakcie ostatniej kampanii wyborczej, a wcześniej doradzał kilku ministrom finansów, w tym także Leszkowi Balcerowiczowi.

W rozmowie z Gazetą Prawną przedstawia pięć podstawowych celów swojej działalności w resorcie finansów. Niektóre z jego propozycji są naprawdę rewolucyjne. Jeśli przyjmie je w całości rząd, to będą to dobre wieści dla przedsiębiorców.

Stanisław Gomułka:

Planuję zmiany podatkowe. Rząd powinien utrzymać przyjęte przez poprzedników wprowadzenie od 2009 roku dwóch stawek podatkowych, czyli 18 i 32 proc. Będę też proponował znaczące obniżenie stawki CIT z obecnych 19 proc. do minimum 15 proc. ale chciałbym jeszcze głębszej redukcji. Jednak, czy to będzie możliwe, zależy od szczegółowych wyliczeń i danych, które są w Ministerstwie Finansów.

Od 2004 roku stawka podatku od osób prawnych (CIT) w Polsce została obniżona do 19 proc. z 27 proc. wcześniej. Jednak wpływy do budżetu z tego podatku rosły w ostatnich latach. W 2004 roku były nieznacznie wyższe niż w 2003 roku, w 2006 roku okazały się wyższe prawie o 23 proc. niż rok wcześniej. W 2008 roku budżet ma otrzymać 27,1 mld zł, o 15,5 proc. więcej niż w 2007. Jednocześnie wpływy z CIT stanowią niecałe 12 proc. dochodów podatkowych ogółem. Dochody z podatku VAT to 49 proc., z akcyzy 23 proc., a z PIT 16 proc. dochodów podatkowych.

Zdaniem eksperta PKPP Lewiatan Jeremiego Mordasewicza, obniżka CIT byłaby korzystna i przyniosła przyspieszenie inwestycji firm.

- Pytanie, czy będzie polityczna wola do obniżenia wydatków, aby móc obniżyć CIT. Przecież Irlandia ma 12,5-proc. stawkę CIT. W dłuższym okresie można oczekiwać, że mimo obniżki stawki podatku od osób prawnych wzrosną wpływy z tego podatku - mówi ekspert PKPP Lewiatan.

- Podatek od firm nie ma dla budżetu wielkiego znaczenia, a ogranicza możliwości inwestycyjne. Po trzech latach od ostatniej obniżki poprawił się poziom inwestycji, bo firmy mają więcej środków. A małe i średnie firmy finansują inwestycje głównie z własnych zysków - podkreśla Jeremi Mordasewicz.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Stanisław Gomułka został nowym wiceministrem finansów. Będzie odpowiadał za plan naprawy finansów państwa i jeśli mu się powiedzie, umocni to wzrost gospodarczy w najbliższych latach.

PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl

Współpraca Bartosz Marczuk i Jolanta Góra

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »