Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu
REKLAMA
REKLAMA
Projekt zmian w składce zdrowotnej trafi do Sejmu po wakacjach
"Po wakacjach musimy w Sejmie zająć się tą ustawą, żeby nikogo niczym nie zaskakiwać, nie wprowadzać chaosu w systemie składkowo-podatkowym dla płatników, przedsiębiorców, pracodawców itd." - powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna w TOK FM. Zapowiedziała, że minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się jeszcze przed sejmowymi wakacjami z przedstawicielami Lewicy, by przedyskutować propozycję i uzyskać zgodę koalicyjną.
REKLAMA
Przypomnijmy, że Ministerstwo Finansów wraz z Ministerstwem Zdrowia przedstawiło w marcu br. propozycję obniżenia składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania, na czym miałoby skorzystać od 2025 r. 93% przedsiębiorców. Koszt tych zmian dla budżetu miałby wynieść 4-5 mld zł.
Propozycje obniżenia składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania od 2025 roku
Jakie są podstawowe założenia zmian w składce zdrowotnej przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r.? Wszyscy drobni przedsiębiorcy – w zakresie składki na ubezpieczenie zdrowotne – mają mieć równe warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki zmniejszeniu obowiązków rozliczeniowych system obliczania składek będzie bardziej przejrzysty. Zlikwidowany zostanie absurd płacenia składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych.
Na zmianach ma skorzysta większość przedsiębiorców. Minister Finansów Andrzej Domański w dniu 21 marca br. przedstawił konkretne propozycje zmian w składce zdrowotnej, które mają obowiązywać od początku 2025 roku, zgodnie z nimi:
Dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych składka zdrowotna będzie wynosić 9 proc. od 75-proc. minimalnego wynagrodzenia; w warunkach 2024 r. będzie to ok. 286,33 zł.
Dla osób rozliczających się liniowo składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia dla dochodu do 2-krotości przeciętnego wynagrodzenia; powyżej – składka wyniesie 4,9 proc. od nadwyżki ponad 2-krotnosć wynagrodzenia.
Dla osób rozliczających się ryczałtem składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od 75-proc. minimalnego wynagrodzenia dla miesięcznego przychodu do 4-krotności przeciętnego wynagrodzenia; powyżej limitu składka to 3,5 proc. ponad 4-krotność.
Dla przedsiębiorców rozliczających się kartą podatkową składka ma wynieść 9 proc. od 75 proc. minimalnej płacy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat