REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi prorodzinne w Irlandii zależą od sytuacji podatnika

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Wysokość ulg prorodzinnych w Irlandii związana jest z indywidualną sytuacją każdego podatnika. Istnieje ulga małżeńska, a osoby posiadające dzieci mogą ubiegać się o tzw. kredyt podatkowy.

W Irlandii występuje wiele prorodzinnych zwolnień, ulg podatkowych oraz zapomóg, dzięki którym znacznie można zmniejszyć sumę płaconego podatku. Iwona Boniecka, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers wskazała, że kwota, jaką podatnik jest zobowiązany zapłacić irlandzkiemu fiskusowi, jest uzależniona od:

Autopromocja

• progu podatkowego (cut-off point): w Irlandii obowiązują dwa progi podatkowe - 20 proc. dla osób stanu wolnego, których zarobki nie przekraczają 34 tys. euro oraz 41 proc. dla osób, których dochód jest wyższy niż 34 tys. euro; w przypadku małżeństw pierwszy próg podatkowy wynosi 43 tys. euro.

• ulg podatkowych (tax credit) nabywanych w roku podatkowym, które można odliczyć od dochodu i dzięki temu zapłacić niższy podatek. Dodatkowo od podatku można odliczyć tzw. tax credit, czyli 1760 euro (3520 euro dla małżeństw).

W Irlandii istnieją także wysokie kwoty wolne od podatku, tj. 5210 euro dla osoby samotnej oraz 10 420 euro dla małżeństw.

- Kwoty te są zwiększane o 575 euro za każde z dwojga pierwszych dzieci oraz o 830 euro za trzecie i kolejne dziecko - dodała Iwona Boniecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulgi przyznawane wstecz

Wszystkie ulgi podatkowe w Irlandii mogą zostać przyznane wstecz. Zdaniem Joanny Narkiewicz-Tarłowskiej, starszego menedżera, doradcy podatkowego w PricewaterhouseCoopers, w związku z tym można otrzymać zwrot nadpłaconego podatku za poprzednie okresy. Są one wykorzystywane do zmniejszenia podatku naliczonego od wynagrodzenia brutto.

Jednym z instrumentów prorodzinnej polityki fiskalnej w Irlandii są ulgi podatkowe. Przykładowo podatnikom przysługuje ulga małżeńska - niezależnie od tego, czy oboje małżonkowie przebywają w Irlandii, czy też nie.

- Ulga małżeńska ma także zastosowanie w roku podatkowym, w którym nastąpił rozwód, separacja lub śmierć małżonka. Istnieje kilka sposobów rozliczenia z tytułu ulgi małżeńskiej - tłumaczyła Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Dodała też, że dla małżeństw, w których jeden z małżonków zarabia więcej niż 43 tys. euro rocznie, a drugie mniej, najkorzystniejsze jest przeniesienie większej ilości dopuszczalnego dochodu na jednego ze współmałżonków. W przypadku gdy jeden ze współmałżonków nie pracuje, można przenieść zarówno próg podatkowy, jak i ulgi podatkowe na jednego z małżonków. Kolejną ulgą jest ulga zdrowotna obejmująca oprócz podatnika także jego małżonka, dziecko lub osobę spokrewnioną, która pozostaje na utrzymaniu podatnika.

Zasiłki rodzinne

Z informacji ekspertów PricewaterhouseCoopers wynika, że w przypadku zatrudnienia jednego z rodziców na terenie Irlandii istnieje możliwość pobierania zasiłku na dziecko (w wieku do 16 lat bezwarunkowo, a do 19 roku życia pod warunkiem pobierania nauki w pełnym wymiarze). Wysokość miesięcznego zasiłku rodzinnego w Irlandii wynosi 150 euro na jedno dziecko i 300 euro na dwójkę dzieci.

W przypadku dochodów rodziny nieprzekraczających minimum socjalnego przewidzianego irlandzkimi przepisami (na chwilę obecną 465 euro w przypadku jednego dziecka oraz 510 euro w przypadku dwojga), można starać się o dodatek rodzinny (Family Income Suplement).

KREDYTY PODATKOWE W IRLANDII

Innymi instrumentami prorodzinnej polityki fiskalnej w Irlandii jest możliwość ubiegania się o kredyt podatkowy. Mogą go otrzymać osoby samotnie wychowujące dzieci, jak również pary małżeńskie, w których jeden z małżonków pracuje w domu, opiekując się jedną lub kilkoma osobami na utrzymaniu (dzieckiem, osobą powyżej 65 roku życia lub inną osobą mieszkającą z parą małżeńską), kredyt taki nie przysługuje jednak po przekroczeniu określonego poziomu dochodów.

Autopromocja

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  REKLAMA