REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czesi odliczają 10 680 koron na dziecko

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

W Czechach rodzice wychowujący dzieci mogą w rozliczeniu rocznym skorzystać z ulgi prorodzinnej. Podatek można pomniejszyć o 10 680 koron rocznie za każde dziecko.

W Czechach rodzice korzystają zarówno z dodatków socjalnych, jak i ulg podatkowych. Jak powiedziała Izabella Budek, ekspert w PricewaterhouseCoopers, również Czechom zależy na powstrzymaniu spadku urodzeń dzieci.

REKLAMA

Autopromocja

W 2008 roku każda czeska matka (niezależnie od sytuacji majątkowej) może liczyć na zasiłek porodowy, tzw. becikowe, w wysokości 13 tys. koron.

- Istnieje także dodatek rodzinny przysługujący na dziecko. Państwo przyznało rodzicom 7582 koron w 2007 roku na każde dziecko. Zasiłek jest wypłacany przez cztery lata. Oboje z rodziców mogą z niego korzystać, w zależności od tego, które zrezygnuje z pracy, aby przebywać w domu z dzieckiem - tłumaczyła Izabella Budek.

Jednocześnie dodała, że czescy rodzice otrzymują także specjalny dodatek dla dzieci, które po raz pierwszy pójdą do szkoły, tzw. kredkowe. Podobnie jak w przypadku zasiłku porodowego, państwo chce w ten sposób wspomóc rodziców w pokryciu części wydatków związanych z wyprawieniem dziecka do szkoły. Dodatek ten w 2007 roku wyniósł 1 tys. koron.

W 2008 roku podatnik w Czechach, rozliczając się z fiskusem w zeznaniu rocznym, może od finalnej kwoty zobowiązania podatkowego dokonać generalnego odliczenia w kwocie 24 840 koron.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Taką samą kwotę (24 840 koron) może odliczyć małżonek, jeśli mieszka z podatnikiem, a dochód współmałżonka nie przekroczył 38 040 koron. Z takiego odliczenia mogą skorzystać w Czechach także nierezydenci podatkowi, pod warunkiem że dochód podatnika (lub małżonka) ma źródło w Czechach i stanowi co najmniej 90 proc. całego dochodu podatnika (małżonka) - stwierdziła Joanna Narkiewicz-Tarłowska, starszy menedżer, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.

Z jej informacji wynika, że w Czechach od 1 stycznia 2008 r. podatnik (lub małżonek) może obniżyć podatek należny o 10 680 koron rocznie za każde dziecko będące na jego utrzymaniu. Jeśli małżeństwo posiada dwoje dzieci, to podatnik (lub małżonek) może odliczyć 21 360 koron. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że to odliczenie może być wykorzystane tylko przez jednego rodzica.

Z danych ekspertów PricewaterhouseCoopers wynika również, że ulga podatkowa rządzi się specjalnymi zasadami. Otóż można odliczyć sobie od podatku tylko część kwoty, która jest zależna od liczby miesięcy przez jakie rodzic utrzymywał dziecko (tzn. jeśli dziecko urodziło się w trakcie roku podatkowego, np. w marcu, wówczas podatnik w Czechach odliczy tylko 3/12 z kwoty 10 680 koron w zeznaniu podatkowym). Ponadto podatnik może odliczyć sobie kwotę 10 680 koron na każde dziecko będące na jego utrzymaniu w przedziale wiekowym 18 - 26 lat, pod warunkiem że dziecko uczy się w systemie dziennym w szkole/na uniwersytecie. Placówka taka powinna być uznawana przez czeskie ministerstwo edukacji. Taką samą kwotę odliczy podatnik w przypadku dziecka w wieku 18-26 lat, które nie uczęszcza do szkoły w systemie dziennym ze względu na chorobę lub niezdolność do regularnej nauki w szkole.

Powyższa ulga obowiązuje wszystkie dzieci poniżej 18 roku życia, bez względu na to, czy uczą się w szkole czy nie.

ULGA, GDY JEST NISKI PODATEK

Zgodnie z czeskimi przepisami, jeśli podatek jest niższy niż odliczenie na dziecko, wówczas podatnik może otrzymać specjalny bonus podatkowy równy różnicy między przysługującym odliczeniem na dziecko a kwotą podatku należnego danego podatnika. Jednak maksymalna kwota tego bonusa podatkowego nie może przekroczyć 52 200 koron.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA