REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czesi odliczają 10 680 koron na dziecko

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

W Czechach rodzice wychowujący dzieci mogą w rozliczeniu rocznym skorzystać z ulgi prorodzinnej. Podatek można pomniejszyć o 10 680 koron rocznie za każde dziecko.

W Czechach rodzice korzystają zarówno z dodatków socjalnych, jak i ulg podatkowych. Jak powiedziała Izabella Budek, ekspert w PricewaterhouseCoopers, również Czechom zależy na powstrzymaniu spadku urodzeń dzieci.

Autopromocja

W 2008 roku każda czeska matka (niezależnie od sytuacji majątkowej) może liczyć na zasiłek porodowy, tzw. becikowe, w wysokości 13 tys. koron.

- Istnieje także dodatek rodzinny przysługujący na dziecko. Państwo przyznało rodzicom 7582 koron w 2007 roku na każde dziecko. Zasiłek jest wypłacany przez cztery lata. Oboje z rodziców mogą z niego korzystać, w zależności od tego, które zrezygnuje z pracy, aby przebywać w domu z dzieckiem - tłumaczyła Izabella Budek.

Jednocześnie dodała, że czescy rodzice otrzymują także specjalny dodatek dla dzieci, które po raz pierwszy pójdą do szkoły, tzw. kredkowe. Podobnie jak w przypadku zasiłku porodowego, państwo chce w ten sposób wspomóc rodziców w pokryciu części wydatków związanych z wyprawieniem dziecka do szkoły. Dodatek ten w 2007 roku wyniósł 1 tys. koron.

W 2008 roku podatnik w Czechach, rozliczając się z fiskusem w zeznaniu rocznym, może od finalnej kwoty zobowiązania podatkowego dokonać generalnego odliczenia w kwocie 24 840 koron.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Taką samą kwotę (24 840 koron) może odliczyć małżonek, jeśli mieszka z podatnikiem, a dochód współmałżonka nie przekroczył 38 040 koron. Z takiego odliczenia mogą skorzystać w Czechach także nierezydenci podatkowi, pod warunkiem że dochód podatnika (lub małżonka) ma źródło w Czechach i stanowi co najmniej 90 proc. całego dochodu podatnika (małżonka) - stwierdziła Joanna Narkiewicz-Tarłowska, starszy menedżer, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.

Z jej informacji wynika, że w Czechach od 1 stycznia 2008 r. podatnik (lub małżonek) może obniżyć podatek należny o 10 680 koron rocznie za każde dziecko będące na jego utrzymaniu. Jeśli małżeństwo posiada dwoje dzieci, to podatnik (lub małżonek) może odliczyć 21 360 koron. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że to odliczenie może być wykorzystane tylko przez jednego rodzica.

Z danych ekspertów PricewaterhouseCoopers wynika również, że ulga podatkowa rządzi się specjalnymi zasadami. Otóż można odliczyć sobie od podatku tylko część kwoty, która jest zależna od liczby miesięcy przez jakie rodzic utrzymywał dziecko (tzn. jeśli dziecko urodziło się w trakcie roku podatkowego, np. w marcu, wówczas podatnik w Czechach odliczy tylko 3/12 z kwoty 10 680 koron w zeznaniu podatkowym). Ponadto podatnik może odliczyć sobie kwotę 10 680 koron na każde dziecko będące na jego utrzymaniu w przedziale wiekowym 18 - 26 lat, pod warunkiem że dziecko uczy się w systemie dziennym w szkole/na uniwersytecie. Placówka taka powinna być uznawana przez czeskie ministerstwo edukacji. Taką samą kwotę odliczy podatnik w przypadku dziecka w wieku 18-26 lat, które nie uczęszcza do szkoły w systemie dziennym ze względu na chorobę lub niezdolność do regularnej nauki w szkole.

Powyższa ulga obowiązuje wszystkie dzieci poniżej 18 roku życia, bez względu na to, czy uczą się w szkole czy nie.

ULGA, GDY JEST NISKI PODATEK

Zgodnie z czeskimi przepisami, jeśli podatek jest niższy niż odliczenie na dziecko, wówczas podatnik może otrzymać specjalny bonus podatkowy równy różnicy między przysługującym odliczeniem na dziecko a kwotą podatku należnego danego podatnika. Jednak maksymalna kwota tego bonusa podatkowego nie może przekroczyć 52 200 koron.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA