REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O stawkach PIT i reformie prawa

EM

REKLAMA

Podczas debaty budżetowej w Senacie minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział utrzymanie w 2009 roku dwóch stawek PIT w wysokości 18 i 32 proc. Minister obiecał także dalsze obniżanie stawek podatkowych w następnych latach.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

REKLAMA

Autopromocja

MAREK BYTOF

doradca podatkowy w kancelarii Taxways

Wypowiedź ministra jest dobrą wiadomością. Utrzymanie stawek podatkowych uchwalonych w Sejmie poprzedniej kadencji to krok w kierunku podatku liniowego. Można zaryzykować twierdzenie, że między dwoma największymi siłami politycznymi faktycznie istnieje podatkowy konsensus.

Podatek liniowy to konieczność. Wbrew temu co twierdzą niektórzy, Polski nie stać na progresję podatkową. Z różnych powodów Polsce potrzebna jest silna klasa średnia. Jednym z istotnych czynników ograniczających rozwój tej grupy społecznej jest właśnie progresja podatkowa. Zwolennicy myśli socjalistycznej podnoszą często argument statystyczny. Twierdzą, że podatników z drugiej i trzeciej grupy podatkowej jest najmniej, ale płacone przez nich podatki dają budżetowi proporcjonalnie największy dochód. Statystyka ma jednak słabe strony. Niewprawni nie mogą ustrzec się pokusy pobieżnej analizy. Nie widzą np., że im wyższy próg podatkowy, tym mniejsza suma odliczeń, a im mniejsza suma odliczeń, tym większy podatek do zapłaty. Nie biorą też pod uwagę faktu, że statystyka nie indywidualizuje. Przez to nie wiadomo, ilu podatników stanowią tacy, którzy w danym progu podatkowym osiągają minimum progowe, a ile tacy, których dochód jest wielokrotnie wyższy. Ale zostawmy statystykę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister Rostowski oprócz obniżenia stawek zapowiedział coś jeszcze - reformę prawa podatkowego, tak aby było mniej uciążliwe. Minister niestety nie powiedział, kiedy reforma ma nastąpić, a zwłaszcza, na czym ma polegać. Czy będzie to wdrożenie nowego systemu czy może zresetowanie istniejącego? Już samo podjęcie decyzji wymaga czasu na studia, konsultacje, uzgodnienia międzyresortowe itp. Pewnie stanie na poprawieniu błędów poprzedników i dostosowaniu prawa do bieżących potrzeb. A to z tej prostej przyczyny, że każdy nowy system wymaga testowania. Na poziomie projektu nie sposób przewidzieć wszelkich możliwych interakcji i skutków ubocznych. Zresztą litera prawa to jedna strona medalu.

Druga strona to stosowanie prawa. Prawo stosują ludzie. Często, by nie powiedzieć za często, ludzie źle stosują dobre prawo. Weźmy taki przypadek. Podatnik występuje ze spółki jawnej prowadzącej np. sklep. Nie płaci podatku od zwrotu wniesionego kapitału oraz od wcześniej opodatkowanego, a nie wypłaconego zysku. Opodatkowaniu podlega natomiast pewna nadwyżka związana z przyrostem wartości firmy. Mógłby ktoś pomyśleć, że owa wartość - jako że warunkowana działalnością gospodarczą - będzie opodatkowana stawką 19-proc. Nic z tego, urzędy skarbowe jak Polska długa i szeroka twierdzą, że owa wartość to prawo majątkowe, z którego dochód podlega opodatkowaniu według skali do 40 proc.

Czy urzędy skarbowe mogą orzekać inaczej? Tak, z tym że ustawowy nakaz postępowania w sposób budzący zaufanie do organów państwa musi być postrzegany jako norma prawna, a nie jako niezdefiniowany postulat. Jest taka maksyma: in dubio pro tributario - wątpliwości należy rozstrzygać na rzecz podatnika. W urzędach skarbowych zasada stąd wynikająca pozostaje obca. Cieszy natomiast, że od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku pojawia się coraz śmielej w orzecznictwie sądów, choć nie wszystkich. Znamy bulwersującą sprawę podatnika z Legnicy - piekarza, który chleb zamiast wyrzucić, podarował potrzebującym. Tu sąd wrocławski podtrzymał stanowisko miejscowej izby skarbowej. Sąd dał prymat innej maksymie: vanae voces populi non sunt audiendae - wydając wyrok, nie słuchaj opinii ludu.

(EM)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA