Mniej firm będzie musiało prowadzić pełną księgowość
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Zgodnie z zapowiedziami posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zakłada on podwyższenie progu przychodów, po przekroczeniu którego przedsiębiorcy - osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie mają obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości. W nowelizacji zaproponowano podwyższenie limitu obrotów z obecnych 800 tys. euro do 1,2 mln euro. Jak wskazuje Leszek Białoń, doradca podatkowy w KPMG, projekt powoduje, że większa niż dotychczas liczba podmiotów gospodarczych nie będzie musiała prowadzić pełnej rachunkowości, co będzie dla nich sporym ułatwieniem.
- Zmiana jest nie tylko pożądana, ale i konieczna ze względu na słabnący na przestrzeni ostatnich lat kurs euro, co powodowało, że próg dla stosowania pełnej rachunkowości stale się obniżał - ocenia ekspert.
Nowelizacja ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. Niestety, w złożonym w Sejmie projekcie brak jest zapowiadanego przepisu przejściowego, zgodnie z którym firmy, które od 1 stycznia 2008 r. rozpoczęły prowadzenie ksiąg rachunkowych w związku z osiągnięciem w 2007 roku przychodów w wysokości 800 tys. euro, będą mogły prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wejdzie w życie nowelizacja podwyższająca próg przychodów do 1,2 mln euro. Zdaniem Leszka Białonia brak przepisów przejściowych oznacza poważną niewiadomą.
- Wprawdzie zasadą rachunkowości jest kontynuowanie przyjętych zasad rachunkowości przez co najmniej jeden rok finansowy, jednak brak jest w ustawie przepisu mówiącego wprost, że podmioty, które od 1 stycznia 2008 r. rozpoczęły prowadzenie pełnej rachunkowości, muszą ją prowadzić zgodnie z ustawą do końca tego roku finansowego. Oznacza to, że nie ma wyraźnych przeszkód, aby podmioty, które osiągnęły w poprzednim roku obroty poniżej 1,2 mln euro mogły po wejściu w życie ustawy przejść na uproszczoną rachunkowość - twierdzi nasz rozmówca.
Należy zatem uzupełnić projekt nowelizacji o przepis, który jednoznacznie rozstrzygnie, czy firmy będą mogły skorzystać z podwyższone- go progu przychodów jeszcze w tym czy dopiero w 2009 roku.
SKUTKI PODWYŻSZENIA PROGU PRZYCHODÓW
Pozytywne skutki podwyższenia progu przychodów:
• odformalizowanie zasad prowadzenia działalności
• obniżenie lub utrzymanie na dotychczasowym poziomie kosztów obsługi finansowo-księgowej,
• ograniczenie szarej strefy związanej z nieujawnianiem części przychodów w celu uniknięcia prowadzenia pełnej rachunkowości.
1,2 mln euro ma wynosić limit przychodów obligujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA