Kategorie

Zdrożeją papierosy i prąd

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
Harmonogram prac rządu przewiduje, że do końca marca Ministerstwo Finansów ma zająć się nową ustawą akcyzową. Główne zmiany dotyczą opodatkowania papierosów, energii elektrycznej oraz przeniesienia stawek do ustawy. Nie można wykluczyć, że w konsekwencji tych zmian będzie trzeba płacić więcej za prąd i papierosy.

Jednym z priorytetowych zadań Ministerstwa Finansów w I kwartale 2008 r. są prace nad projektem nowej ustawy akcyzowej. Takie założenia wynikają z programu prac legislacyjnych Rady Ministrów w okresie styczeń-czerwiec 2008 r.

W ramach prac nad projektem ustawy akcyzowej mają zostać zmienione zasady opodatkowania energii elektrycznej. Ma nastąpić odejście od opodatkowania wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, z wyjątkiem samochodów osobowych. Stawki akcyzy zostaną przeniesione z rozporządzenia do ustawy. Obniżoną akcyzą mają być objęte biokomponenty. Zerowa stawka akcyzy obejmie wyroby energetyczne, przeznaczone do innych celów niż napędowe i opałowe. Zmieni się także konstrukcja opodatkowania papierosów. Zdaniem ekspertów TPA Horwath Sztuba Kaczmarek, praktycznie każde nowe rozwiązanie przewidziane w projekcie resortu finansów wpłynie na zmianę cen wyrobów akcyzowych.

Akcyza na papierosy

Reklama

Stawka akcyzy na papierosy ustalana jest w Polsce systemem kwotowo-procentowym i od 14 stycznia 2008 r. wynosi 91 zł na 1 tys. sztuk i 37,92 proc. maksymalnej ceny detalicznej, czyli ceny wydrukowanej na opakowaniu papierosów. Zdaniem Ewy Sochy, konsultanta w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek, nie jest to koniec podwyżek, gdyż do 31 grudnia 2008 r. Polska ma czas na dostosowanie do wymogów unijnych.

- Unijna minimalna stawka akcyzy jest ustalona na poziomie 57 proc. ceny sprzedaży detalicznej (włączając wszystkie podatki) i nie może być niższa niż 64 euro na 1 tys. papierosów dla papierosów należących do kategorii cenowej o największym popycie. Podwyżki te rząd zamierza osiągnąć poprzez ustalenie zmiennej stawki kwotowej oraz stałej stawki procentowej w wysokości 25 proc. maksymalnej ceny detalicznej. Jeszcze w 2008 roku stawka kwotowa miałaby wynieść 134,18 zł/1 tys. sztuk - tłumaczy Ewa Socha.

Jednocześnie dodała, że stawki te ustalane są w oparciu o przewidywaną na 2008 rok detaliczną cenę sprzedaży papierosów należących do najpopularniejszej kategorii cenowej, która według Ministerstwa Finansów powinna osiągnąć poziom 266,48 zł/1 tys. szt.

- W uzasadnieniu do projektu ustawy o podatku akcyzowym wskazuje się jednak na możliwość dodatkowej podwyżki stawek akcyzy w przypadku ewentualnego wzrostu kursu euro lub ukształtowania się detalicznej ceny sprzedaży najpopularniejszej kategorii papierosów na niższym od zakładanego poziomie - argumentuje Ewa Socha.

Wyroby energetyczne

Reklama

Ministerstwo Finansów, zgodnie z przyjętym harmonogramem prac, do końca marca 2008 r. ma zająć się zmianami w ustawie akcyzowej, w tym wprowadzeniem zerowej stawki na niektóre wyroby energetyczne. Dotyczy to wyrobów przeznaczonych do celów innych niż opałowe i napędowe oraz innych niż dodatki lub domieszki do olejów opałowych lub paliw.

Jak wyjaśnia w rozmowie z nami Wojciech Sztuba, partner w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek, przez wyroby energetyczne rozumie się paliwa silnikowe, oleje opałowe i gaz, co jest zgodne z Dyrektywą 2003/96/WE.

- Trzeba więc podkreślić, że zerowa stawka akcyzy nie dotyczy energii elektrycznej, bo nie pozwalają na to m. in. przepisy unijne - podkreślił Wojciech Sztuba.

Energia elektryczna

Ministerstwo za jeden z priorytetów uważa również dostosowanie do wymogów wspólnotowych zasad opodatkowania podatkiem akcyzowym energii elektrycznej. Jak wyjaśnił partner TPA Horwath Sztuba Kaczmarek, polityka wspólnotowa zakłada wyższy poziom harmonizacji opodatkowania energii, co ma umożliwić ujęcie obciążeń fiskalnych we wspólne ramy prawne oraz realizację strategicznych celów UE.

- Po wejściu w życie zmian proponowanych przez rząd akcyzę od energii elektrycznej będą płacić podmioty sprzedające energię końcowemu nabywcy, a nie jak jest obecnie producenci. Oznacza to sporą zmianę w polskim systemie poboru podatku od energii, której - wbrew często wygłaszanym opiniom - Unia Europejska wcale na nas nie wymusza, jako że dyrektywa unijna dopuszcza w pewnych okolicznościach utrzymanie dotychczasowych metod poboru akcyzy - argumentował Wojciech Sztuba.

Jego zdaniem, prace nad zmianą systemu są już jednak bardzo zaawansowane. W rezultacie podstawą naliczenia nowej akcyzy będzie ilość energii wynikająca z odczytu licznika odbiorcy końcowego.

- Zaletą zmiany jest to, że nowa akcyza nie obejmie strat przesyłowych - podsumował nasz rozmówca.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Prace nad ustawą akcyzową

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

OPINIE EKSPERTÓW TPA HORWATH SZTUBA KACZMAREK

WOJCIECH SZTUBA

partner

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wojciech Sztuba, partner

Wiadomo już, że zmiana sposobu opodatkowania energii elektrycznej wpłynie na zwiększenie cen energii dla konsumentów, choć autorzy zmian uparcie temu zaprzeczają. Skoro producentom energii, którzy dotąd płacili akcyzę, nie zagwarantowano w przeszłości możliwości pełnego jej uwzględnienia w cenie sprzedawanej energii, to i dziś nie ma co liczyć na obniżenie hurtowych cen energii o pełną wartość akcyzy zdjętej z producentów. Jeśli więc dystrybutorzy dodadzą akcyzę do ceny energii opartej na wcale lub nieznacznie obniżonej cenie producenta, wówczas cena detaliczna będzie musiała wzrosnąć.

Ewa Socha

konsultant

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Socha, konsultant

Zmiany w ustawie akcyzowej są niewątpliwie niezbędne. Poczynając od zmian typowo porządkowych, czyli przykładowo uporządkowania zakresu przedmiotowego i podmiotowego ustawy, odejścia od stosowania klasyfikacji PKWiU w obrocie krajowym na rzecz CN, czy też umieszczenia w ustawie obligatoryjnych zwolnień wynikających z przepisów wspólnotowych, kończąc na zmianach dotyczących opodatkowania energii elektrycznej.

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  17 cze 2021
  Zakres dat:

  Estoński CIT - zmiany od 2022 roku

  Estoński CIT. Od 2022 r. ryczałt od dochodów w CIT (czyli tzw. estoński CIT) będzie mogła wybrać każda spółka kapitałowa, niezależnie od wielkości, bo zniknie limit przychodów 100 mln zł. Estoński system będzie też dla spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych.

  E-faktury od 2022 r. Pilotaż od października 2021 r.

  E-faktury są już na kolejnym etapie procesu legislacyjnego. Ustawodawca chce wspólnie z biznesem testować nowe rozwiązanie już od października 2021 r., tak aby jak najwięcej firm korzystało w pełni z e-faktury w 2022 r. Korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne od 2023 r.

  Rejestracja w CRPA (Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych) do 30 czerwca

  Rejestracja w CRPA. Ministerstwo Finansów przypomina, że 30 czerwca 2021 r. upływa termin (okres przejściowy) na dokonanie: zgłoszenia rejestracyjnego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA) dla podmiotów, które przed 1 lutego 2021 r. nie były objęte obowiązkiem dokonywania zgłoszeń rejestracyjnych w podatku akcyzowym albo zgłoszenia uzupełniającego w CRPA dla podmiotów, które przed 1 lutego 2021 r. zostały zarejestrowane na podstawie zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R.

  Dotacja z gminy wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem a przedawnienie

  Dotacja z gminy a przedawnienie. Coraz więcej osób w swojej działalności stara się korzystać z różnych form pomocy. Jednym z popularnych rodzajów wsparcia, są różnego rodzaju dotacje – w tym dotacje z jednostek samorządu terytorialnego. W trakcie działalności podmiotu może jednak okazać się, że środki z dotacji zostały nieprawidłowo spożytkowane. W takiej sytuacji, zasadniczo, podatnik powinien zwrócić dotację – co w praktyce może jednak okazać się dla niego niemożliwe do wykonania (szczególnie po dłuższym czasie). Tak samo więc jak w innych przypadkach, ustawodawca przewidział odpowiedni okres przedawnienia dla konieczności zwrotu dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem. Warto jednak dowiedzieć się, jak należy obliczać ten termin - w szczególności, że proces przyznania, korzystania i rozliczenia dotacji może być dość długi – i wskazywać na różne momenty, od których należałoby obliczać termin przedawnienia.

  Polski Ład. 2/3 emerytów z zerowym PIT

  Zerowy PIT dla emerytów. Dwie trzecie emerytów będzie miało zerowy PIT, a duża część zapłaci niższy podatek - zapewnił wiceminister finansów Piotr Patkowski. Seniorzy, którzy pobierają emerytury powyżej 5 tys. zł miesięcznie stracą rocznie 75 zł - dodał. Polski Ład dla emerytów - kto zyska, kto straci?

  Interpretacja podatkowa nie może pomijać przepisów

  Interpretacja podatkowa. Przedsiębiorca wdał się w spór z fiskusem o pieniądze należne z tytułu CIT. Oczywiście fiskus chciał ich więcej, w tym celu interpretował przepisy tak, a w zasadzie pomijał ich część, aby uzasadnić słuszność poboru wyższego podatku. Ale po stronie przedsiębiorcy stanął sąd, przypominając organom skarbowym, że: „Nie wolno jest również interpretować przepisów prawnych tak, by pewne ich fragmenty okazały się zbędne” (wyrok WSA w Krakowie z 5 lutego 2021 r., sygn. akt I SA/Kr 1262/20).

  Rekordowy Twój e-PIT w 2021 roku

  Twój e-PIT w 2021 roku. Ministerstwo Finansów podsumowało tegoroczny sezon rozliczeń podatkowych PIT, a w szczególności najbardziej popularną e-usługę Krajowej Administracji Skarbowej - Twój e-PIT.

  Leasing finansowy przedsiębiorstwa – rozliczenia podatkowe (PIT, CIT, VAT, PCC)

  Leasing finansowy przedsiębiorstwa. Rozważając możliwość restrukturyzacji działalności, oprócz standardowych rozwiązań takich jak m.in aporty przedsiębiorstw, połączeń lub sprzedaży (niezależnie czy mamy do czynienia z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa czy przedsiębiorstwem), należy wziąć pod uwagę możliwości oferowane przez leasing finansowy przedsiębiorstwa. W analizie opłacalności przedsięwzięcia musimy wziąć pod uwagę nie tylko aspekt biznesowy, ale również kwestie opodatkowania danej transakcji. Należy zwrócić uwagę, zarówno na podatki dochodowe (odpowiednio PIT oraz CIT), podatek od towarów i usług oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.

  Jak wygląda cyberatak na firmową sieć?

  Cyberatak na firmową sieć. W trakcie pandemii ponad połowa polskich firm (54%) zauważyła wzrost liczby cyberataków. W opublikowanej w maju br. analizie Active Adversary Playbook 2021 analitycy ujawniają, że przestępcy zostają wykryci średnio dopiero po 11 dniach od przeniknięcia do firmowej sieci. W tym czasie mogą swobodnie poruszać się po zasobach i wykradać dane przedsiębiorstwa. Coraz trudniej namierzyć złośliwą działalność, jednak pomocna w tym zakresie może okazać się pandemia. W ubiegłym roku wzrosły bowiem umiejętności i szybkość reagowania zespołów IT.

  Kasa fiskalna online - serwis klimatyzacji w samochodach

  Kasa fiskalna online. Czy prowadząc działalność w ramach punktu serwisowego klimatyzacji w samochodach osobowych podatnik jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej online?

  CIT-8 za 2020 r. - wersja elektroniczna opublikowana

  CIT-8 za 2020 r. Ministerstwo Finansów opublikowało cyfrową wersję (30) CIT-8. Zrobiło to po trzech miesiącach od zapowiedzi, za to na dwa tygodnie przed upływem terminu na złożenie tego zeznania.

  Firmy z branży beauty nie mają kas fiskalnych online

  Kasy fiskalnej online. Co trzecia firma z branży kosmetycznej nie ma kasy fiskalnej online, która od 1 lipca 2021 r. będzie obowiązkowa - wskazała inicjatywa Beauty Razem. Branża apeluje do Ministra Finansów o przesunięcie o pół roku terminu obowiązkowej instalacji urządzeń.

  Jak firmy wpływają na edukację ekologiczną?

  Zrównoważony rozwój trafia do domu Kowalskich, czyli jak firmy i marketing wpływają na edukację ekologiczną.

  Zmiany w deklaracjach akcyzowych od 1 lipca 2021 r.

  Zmiany w deklaracjach akcyzowych. Ministerstwo Finansów udzieliło informacji i wyjaśnień odnośnie obowiązujących od 1 lipca 2021 r. zmian w zakresie deklaracji podatkowych w podatku akcyzowym. Zmiany te są wprowadzane do ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym przez ustawę z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 694).

  Podmioty akcyzowe - aktualizacja zgłoszeń rejestracyjnych do 30 czerwca 2021 r.

  Podmioty akcyzowe już zarejestrowane muszą dokonać aktualizacji zgłoszeń rejestracyjnych do 30 czerwca 2021 r. Aktualizacja to efekt uruchomienia Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (CRPA).

  Interpretacja 590, czyli porozumienie inwestycyjne z MF

  Interpretacja 590 (porozumienie inwestycyjne) oznacza wiążącą opinię dla inwestorów strategicznych o wszystkich skutkach podatkowych planowanej inwestycji. Jest to nowe rozwiązanie zaproponowane w ramach Polskiego Ładu. Na czym konkretnie będzie polegało? Kiedy wejdzie w życie?

  Polski Ład - ryczałt szansą dla przedsiębiorców?

  Polski Ład - ryczałt. Konferencja Premiera Mateusza Morawieckiego z 2 czerwca br. na temat Polskiego Ładu przyniosła nowe wskazówki odnośnie zmiany zasad opodatkowania jednoosobowych działalności gospodarczych od 2022 r. Z zapowiedzi wynika, że promowaną przez rządzących formą opodatkowania zarobków przedsiębiorców podatkiem PIT będzie ryczałt.

  Podatkowe Grupy Kapitałowe - zmiany w ramach Polskiego Ładu

  Podatkowe Grupy Kapitałowe. Ministerstwo Finansów poinformowało o planowanych ułatwieniach dla Podatkowych Grup Kapitałowych (PGK) w ramach Polskiego Ładu: obniżenie minimalnego kapitału zakładowego uprawniającego do stworzenia PGK, więcej możliwości w powiązaniach spółek, zlikwidowanie warunku rentowności, korzystniejsze warunki rozliczania strat.

  Profil zaufany - zmiany od 17 czerwca 2021 r.

  Profil zaufany. Od 17 czerwca 2021 r. w trakcie wideospotkania z urzędnikiem będzie można założyć tradycyjny, a nie tymczasowy profil zaufany (PZ) - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Ponadto od 17 czerwca wydane wcześniej tymczasowe PZ staną się "tradycyjnymi" profilami zaufanymi, ważnymi przez 3 lata (tymczasowy profil był ważny tylko 3 miesiące).

  Polski Ład. Tworzenie Grup VAT

  Tworzenie Grup VAT (PGK VAT) to nowe rozwiązanie Polskiego Ładu, w ramach którego spółki należące do podatkowej grupy kapitałowej nie będą musiały w transakcjach między sobą rozliczać VAT. Na czym będzie polegało tworzenie Grupy VAT? Od kiedy będzie to możliwe?

  Fundacja rodzinna z ulgą repolonizacyjną

  Fundacje rodzinne. Propozycje zawarte w projekcie ustawy o fundacji rodzinnej zostały uzupełnione; ich skutkiem ma być niższe niż w oryginalnym projekcie opodatkowanie fundacji rodzinnych. Planowane jest m.in. wprowadzenie ulgi repolonizacyjnej, skierowanej do osób które chciałyby przenieść kapitał gromadzony w zagranicznych fundacjach czy trustach do polskiej fundacji rodzinnej.

  Wpłaty do PPK - kiedy pobrać zaliczkę na PIT?

  Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę stanowią przychód pracownika oszczędzającego w PPK (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Oznacza to, że pracodawca powinien naliczyć i pobrać od tych wpłat zaliczkę na PIT zgodnie z obowiązującą danego pracownika skalą podatkową (17% lub 32%).

  Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT w 2022 roku – jak być powinno

  Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT. Jak rozwiązać problem składki na ubezpieczenie zdrowotne w nowym systemie opodatkowania dochodów osób fizycznych (PIT), który ma obowiązywać od 2022 roku? Profesor Witold Modzelewski proponuje, by – przy spełnieniu dwóch innych warunków - kwota składki była dla wszystkich podatników kosztem uzyskania przychodów lub była wyłączona z podstawy opodatkowania.

  Opłata reprograficzna a komputery przenośne i stacjonarne

  Opłata reprograficzna nie powinna dotyczyć komputerów przenośnych i stacjonarnych, natomiast w przypadku pozostałych urządzeń i nośników powinna być znacznie obniżona - uważa Konfederacja Lewiatan.

  Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów

  Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów. Ministerstwo Finansów informuje, że w ramach Polskiego Ładu zostaną wdrożone nowe rozwiązania prawne i organizacyjne mające na celu przyciąganie do Polski strategicznych inwestorów. Już w 2022 roku kompleksowa i szybka obsługa inwestorów ma stać się (wg zamierzeń MF i Rządu) wizytówką naszego kraju. Uruchomiony zostanie tzw. Investor Desk i Interpretacja 590. Będą też korzystne rozwiązania podatkowe dla holdingów (w tym PGK VAT) i zachęta do inwestycji dla instytucji finansowych.