REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT kasowy już obowiązuje - na czym polega, kto i jak może skorzystać? Wady i zalety, co z kosztami

podatki, PIT, metoda kasowa
PIT kasowy już obowiązuje - na czym polega, kto i jak może skorzystać? Wady i zalety, co z kosztami
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorcy mogą skorzystać z nowej metody rozliczeń, jaką jest PIT kasowy. Do polskiego porządku prawnego wprowadziła go Ustawa z dnia 27 września 2024 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z tymi przepisami zapłata podatku dochodowego może zostać odroczona nawet na 2 lata. Czy metoda kasowa uchroni firmy przed utratą płynności finansowej i stanie się skutecznym narzędziem do walki z zatorami płatniczymi? 
rozwiń >

Na czym polega PIT kasowy?

PIT kasowy to forma rozliczeń podatku, która uzależnia powstanie obowiązku podatkowego od faktycznej zapłaty należności przez kontrahenta. Datą wiążącą przedsiębiorcę będzie więc dzień, w którym otrzyma należną kwotę. Do tej pory w powszechnie stosowanej metodzie memoriałowej liczyła się data wystawienia faktury i nie miało znaczenia to, czy opłata została rzeczywiście uregulowana. 

Założeniem ustawodawcy jest ochrona małych firm przed negatywnymi konsekwencjami tradycyjnych rozliczeń. Często bowiem dochodziło do sytuacji, kiedy przedsiębiorcy płacili podatki za przychody, których w rzeczywistości jeszcze nie otrzymali.

REKLAMA

Autopromocja

Kto może skorzystać z PIT-u kasowego

Ustawodawca mocno ograniczył dostęp do nowej formy rozliczeń. Z wprowadzonych rozwiązań skorzystają jedynie przedsiębiorcy, których przychód za poprzedni rok podatkowy nie przekroczył 1 mln zł. PIT kasowy będzie również dostępny dla nowopowstałych firm. 
Ważna jest także forma prawna prowadzonej działalności. Metodę kasową wybiorą firmy prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, nawet jeśli zatrudniają pracowników. Jednocześnie ustawodawca wykluczył z tego grona wspólników spółek jawnych, komandytowych i cywilnych.

Z PIT-u kasowego skorzystają podatnicy, którzy opłacają podatek dochodowy według: 

  • skali podatkowej, 
  • IP BOX,
  • podatku liniowego,
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Oznacza to, że przedsiębiorcy prowadzący pełną księgowość nie będą uprawnieni do skorzystania z metody kasowej. 

Warunki przejścia na PIT kasowy

Wybór PIT-u kasowego jest dobrowolny i odbywa się na podstawie oświadczenia o wyborze metody kasowej rozliczania przychodów. Przedsiębiorcy składają je w Urzędzie Skarbowym. Pismo powinno trafić tam najpóźniej do 20 lutego. W przypadku nowopowstałych firm, termin mija 20 dnia w kolejnym miesiącu od rejestracji działalności. Firmy założone w grudniu mają czas do końca roku podatkowego. 

W sytuacji, gdy przekroczony zostanie limit przychodów w danym roku, utrata prawa do stosowania kasowego PIT-u nastąpi dopiero od kolejnego roku. 

Obowiązki związane z metodą kasową

Wielu przedsiębiorców dostrzega wyłącznie korzyści związane ze stosowaniem metody kasowej, bagatelizując wynikające z niej obowiązki. Jednym z nich jest konieczność prowadzenia dodatkowej ewidencji dokumentującej przychody rozliczane metodą kasową. Zestawienie będzie zawierało: datę wystawienia faktury, jej numer, kwotę należności oraz datę jej uregulowania. Jak podkreśla Arkadiusz Kacperek, Lider zespołu księgowego w CashDirector S.A.:
- PIT kasowy zmusi przedsiębiorców do stałego monitorowania wpływów i łączenia ich z fakturami. W CashDirector jestesmy w stanie uprościć to zadanie. Nasz system księgowy jest zintegrowany z systemem transakcyjnym banku, dlatego klient nie będzie musiał przesyłać nam płatności dokonanych z firmowego konta. Dzięki temu przejmiemy obowiązek łączenia płatności z fakturami, a zaangażowanie klienta będzie zmniejszone do minimum. 

Z metodą kasową wiąże się jeszcze jeden obowiązek. Prowadzący rozliczenia w tej formie muszą uważać na ważne terminy. Po upływie 2 lat od wystawienia faktury trzeba rozliczyć należny podatek. Przedsiębiorcy powinni go uregulować, nawet jeżeli nie otrzymają zapłaty od kontrahentów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PIT kasowy a koszty

Kasowy PIT nie dotyczy wyłącznie przychodów, ale również kosztów. Oznacza to, że dopóki przedsiębiorca nie opłaci faktury zakupowej, nie będzie mógł ująć jej w kosztach. 

Warto podkreślić, że wybór tej metody nie ma wpływu na drugą stronę transakcji, dlatego możliwa jest sytuacja, w której w wyniku tego samego zdarzenia sprzedawca skorzysta z rozliczenia kasowego, a nabywca z metody memoriałowej. Pierwszy wyliczy zaliczkę na podatek w momencie otrzymania zapłaty, z kolei kupujący zastosuje standardowe rozliczenie i zaksięguje swoje koszty zgodnie z datą otrzymanej faktury. 

Wady i zalety PIT-u kasowego

Przedsiębiorcy, którzy mają problemy z płynnością finansową, mogą ją poprawić dzięki możliwościom, jakie da im PIT kasowy. Rozliczanie tylko faktycznie otrzymanych przychodów to szansa dla takich branż jak np. budownictwo czy konsulting oraz dla podmiotów współpracujących z dużymi kontrahentami.

Nowe przepisy to także okazja na poprawę kondycji i utrzymanie się na rynku firm o niskich przychodach, borykających się z nieterminowymi płatnościami. Zmniejszy się również ryzyko podatkowe związane z koniecznością zapłaty podatku “z góry”.

Pomimo tak licznych zalet, PIT kasowy ma także słabe strony. Za jego największe wady eksperci uznają potrzebę skrupulatnej ewidencji, ograniczenie uprawnionych do podatników o mniejszych przychodach oraz możliwość odliczenia kosztów dopiero po ich opłaceniu. Zdaniem Arkadiusza Kacperka: - Metoda kasowa może się sprawdzić u tych przedsiębiorców, którzy są dobrze zorganizowani, a skala ich działalności jest mała lub średnia. Przedsiębiorcy wystawiający dużą liczbę faktur mogą napotkać problemy z ich prawidłową ewidencją, dlatego decyzję o przejściu na PIT kasowy warto skonsultować ze swoim księgowym prowadzącym. Podpowie on, czy ta forma jest dla klienta korzystna, czy lepiej pozostać przy metodzie memoriałowej i wspierać się innymi rozwiązaniami, takimi jak np. ulga na złe długi

PIT kasowy może być dobrym rozwiązaniem problemów małych firm, szczególnie w zakresie płynności finansowej. Przyszły rok pokaże, na ile przedsiębiorcy zdecydują się na korzystanie z tej metody i w jakim stopniu spełni ona ich oczekiwania. O jej skuteczności przekonamy się na podstawie doświadczeń tych firm, które już w 2025 roku wdrożą PIT kasowy w swoich rozliczeniach.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie PIT emeryta i rencisty w 2025 r. ZUS wysyła PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2024 r. Kiedy zwrot nadpłaty podatku? Jak odliczać i przekazać 1,5 proc. podatku?

W najbliższych tygodniach emeryci i renciści otrzymają ważny formularz, dotyczący rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). ZUS rozpoczął właśnie wysyłkę deklaracji PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za miniony rok. W całym kraju akcja obejmie niemal 10,5 mln osób.

Płatniku, sporządź i wyślij poprawnie PIT-11, PIT-R, PIT-4R i PIT-8AR

Ministerstwo Finansów przypomina płatnikom o obowiązku sporządzenia i przesłania deklaracji podatkowych za 2024 rok. Sprawdź, jak przygotować formularze, na co zwrócić uwagę i jak uniknąć błędów w dokumentach PIT.

31 stycznia to ważna data dla płatników – pamiętaj o obowiązkach PIT

Czas na złożenie dokumentów PIT-11, PIT-R, PIT-8C i PIT-40A/11A za 2024 rok upływa 31 stycznia. To nie tylko formalność – poprawne dane, w tym PESEL lub NIP, są kluczowe, aby uniknąć problemów z rozliczeniem podatkowym. Dowiedz się, jak prawidłowo przygotować formularze, uwzględnić ulgi podatkowe i złożyć dokumenty drogą elektroniczną. Sprawdź szczegóły, aby wszystko poszło sprawnie!

Ceny transferowe: Recharakteryzacja – kiedy i kogo dotyczy

Podatnicy, którzy co roku stają przed obowiązkami z zakresu cen transferowych w ostatnim czasie coraz częściej mogą usłyszeć ostrzeżenie przed recharakteryzacją. Co tak naprawdę oznacza to pojęcie i czy dotyczyć może każdego podatnika?

REKLAMA

Przełomowy wyrok SN: Naczelna Izba Aptekarska może być traktowana jak przedsiębiorca

Czy samorząd zawodowy może działać jak przedsiębiorca? Sąd Najwyższy uznał, że w przypadku Naczelnej Izby Aptekarskiej to możliwe. Wyrok zapadł w sprawie sporu z siecią aptek Gemini, dotyczącego ochrony dóbr osobistych i nieuczciwej konkurencji. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia, a decyzja SN może mieć dalekosiężne konsekwencje dla funkcjonowania organizacji samorządowych.

Nowa luka w VAT od 2025 r. Prof. Modzelewski: to błąd podstawowy, daje możliwość nieograniczonych zwrotów; konieczna szybka nowelizacja

Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT, obowiązująca od początku 2025 roku, wprowadza w Polsce nieznaną w całej ponad trzydziestoletniej historii tego podatku lukę umożliwiającą nieograniczony zwrot tego podatku – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Każdy podatnik wykonujący czynności w sensie prawnym poza terytorium kraju, które w Polsce byłyby zwolnione od tego podatku, uzyska z tego tytułu od początku roku zwrot podatku naliczonego - dodaje Profesor.

Faktura korygująca - do kiedy można wystawić (termin graniczny)

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

Fałszowanie faktur: jakie skutki w VAT dla kupującego i sprzedawcy. Faktury puste, wystawione przez osoby nieuprawnione, bez wiedzy i zgody podatnika

Odpowiedzialność podatników VAT za „puste” lub nierzetelne faktury wywołuje od dłuższego czasu spore kontrowersje, szczególnie gdy wystawcą był pracownik. Po korzystnym wyroku TSUE pracodawca może uwolnić się od obowiązku zapłaty VAT wynikającego z faktur wystawionych przez nieuczciwych pracowników. Wymaga to jednak od niego dochowania należytej staranności przy kontrolowaniu poczynań pracowników. NSA w wyroku z 3 września 2024 r. (sygn. akt I FSK 1212/18) uznał, że pracodawca nie dochował staranności, skoro proceder trwał przez dłuższy okres (ponad 3 lata).

REKLAMA

ZUS wycofuje decyzje i umarza postępowania wobec przedsiębiorców. Skuteczna interwencja Rzecznika MŚP

Dzięki interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców ZUS wycofał błędne decyzje oraz umorzył postępowania wobec przedsiębiorców korzystających z ulgi „Mały ZUS Plus”. To ważne zwycięstwo w walce o sprawiedliwe traktowanie firm.

Księgowi nie muszą się bać sztucznej inteligencji – AI jako konkurenta do miejsc pracy. Wystarczy, że postawią na rozwój pewnych swoich kompetencji, jakich

Niemal wszyscy są zgodni, iż w księgowości sztuczna inteligencja nie ma szans z ludzkim ekspertem w budowaniu relacji z klientem, kreatywności czy w negocjacjach. I na takie tak zwane kompetencje miękkie powinni stawiać księgowi w swoim rozwoju i edukacji.

REKLAMA