REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura z Austrii objęta polskim PIT

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Polak otrzymujący emeryturę z Austrii zapłaci podatek od tej wypłaty tylko w Polsce. Musi też wykazać ją w rocznym zeznaniu PIT.

Podatniczka otrzymuje emeryturę z Austrii. Austriacki ubezpieczyciel, który wypłaca pieniądze, nie pobiera podatku z tego tytułu.

REKLAMA

Autopromocja

- Czy to właściwa procedura - pyta czytelniczka w liście do redakcji.

Tak. Michał Zdyb, menedżer podatkowy ABC DATA. wyjaśnia, że zasady opodatkowania emerytur otrzymywanych z Austrii przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce zostały uregulowane w art. 18 polsko-austriackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

- Zgodnie z ust. 1 wskazanego artykułu emerytury i podobne płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie z drugiego umawiającego się państwa podlegają opodatkowaniu tylko w pierwszym wymienionym państwie. Oznacza to, że emerytura wypłacana z Austrii obywatelowi polskiemu, który posiada miejsce zamieszkania w Polsce, będzie podlegać opodatkowaniu jedynie w Polsce - podkreśla Michał Zdyb.

Jednocześnie dodaje, że oznacza to brak opodatkowania wypłacanych emerytur w Austrii, a więc brak podstaw do pobierania podatku u źródła przez austriacki organ wypłacający emeryturę polskiemu obywatelowi, ale również obowiązek opodatkowania otrzymanej zagranicznej emerytury zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur z zagranicy, zobowiązane są jako płatnicy do poboru zaliczek miesięcznych.

- Jeżeli emerytura jest przekazywana przez austriacki podmiot ją wypłacający za pośrednictwem różnych instytucji finansowych, a odbiorca świadczenia wskazał polski bank jako tzw. bank docelowy, wówczas to na polskim banku będą ciążyć obowiązki płatnika podatku przewidziane w powołanym przepisie - argumentuje Michał Zdyb.

REKLAMA

Według niego, o ile jednak austriacki podmiot przekazuje świadczenie emerytalne do innego polskiego banku lub polskiej instytucji płatniczej, a następnie na zlecenie emeryta środki te są przekazywane do banku docelowego, wówczas obowiązki płatnika podatku nie będą spoczywać na tym banku, ponieważ środki pieniężne otrzymuje ten podmiot na podstawie wtórnego przelewu z innego polskiego banku, bądź polskiej instytucji płatniczej. Jak wskazują organy podatkowe w wydawanych interpretacjach, na polskim banku będą ciążyć obowiązki płatnika, jeżeli ostatecznie dokonuje wypłaty świadczenia emerytalnego poprzez realizację dyspozycji przelewu na rachunek beneficjenta prowadzony przez ten bank, gdy bank otrzymuje od zagranicznego organu emerytalnego zlecenie wypłaty emerytury zagranicznej.

- W sytuacji, w której emerytura z Austrii jest wypłacana bez pośrednictwa płatnika, wówczas odbiorca zagranicznego świadczenia emerytalnego ma obowiązek samodzielnego obliczenia i zapłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wysokość otrzymanej z Austrii emerytury musi oczywiście zostać ujawniona w rocznym zeznaniu podatkowym - podsumowuje Michał Zdyb.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA