| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższe ulgi to mniej pieniędzy dla gmin

Wyższe ulgi to mniej pieniędzy dla gmin

Wyliczenie skutków podwyżki ulgi prorodzinnej w postaci ubytku dochodów w gminach będzie możliwe we wrześniu 2008 r.


INTERPELACJA

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 217) wypowiedziało się w sprawie skutków podwyższenia ulgi rodzinnej dla budżetów gmin. Jak wskazano w interpelacji, nowelizacja ustawy o PIT podwyższająca kwotę ulgi rodzinnej ze 120 zł do 1145,08 zł na każde dziecko zagraża samodzielności finansowej gmin.

Resort finansów nie podziela tych obaw. Wyjaśnił, że prognoza wpływów z tytułu PIT na 2008 rok uwzględnia skutki wprowadzonych na ten rok zmian systemowych, w tym m.in. zwiększenia kwo- ty ulgi rodzinnej (podwyższona ulga obowiązuje od 2007 roku, ale ze skutkami w 2008 rok ze względu na jej odliczanie w rozliczeniu rocznym). Ministerstwo szacuje, że podwyżka spowoduje skutek dla sektora finansów publicznych w wysokości 7,108 mld zł. Ponieważ udział samorządów we wpływach z PIT wynosić będzie 48,34 proc., ubytek w dochodach samorządów wyniesie około 3,436 mld zł. Resort wskazał jednocześnie, że planowana na 2008 rok kwota wpływów z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych po uwzględnieniu m.in. ulgi rodzinnej, stanowiąca podstawę do naliczenia udziałów we wpływach z PIT dla samorządów w porównaniu z analogiczną kwotą na 2007 rok, jest wyższa o 8 proc.

Ministerstwo nie ma możliwości oszacowania skutków finansowych ulgi dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, gdyż nie dysponuje danymi w zakresie m.in. liczby dzieci w poszczególnych gminach, na które przysługuje ulga i których rodzice mogą skorzystać z odliczenia. Szczegółowe wyliczenie skutków ubytku dochodów z tytułu udziału we wpływach z PIT w gminach w związku ze zwiększoną ulgą będzie możliwe we wrześniu 2008 r. po otrzymaniu wstępnych danych o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykazanych w rocznym zeznaniu podatkowym za 2007 rok.

3,4 mld zł wyniesie ubytek w dochodach samorządów po podwyższeniu ulgi prorodzinnej

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK