Będzie nowy standard dotyczący zobowiązań
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Na ostatnim posiedzeniu Komitet Standardów Rachunkowości przyjął projekt szóstego krajowego standardu rachunkowości - Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe. Projekt zostanie opublikowania w kwietniu na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
Jak poinformowała GP prof. Gertruda Świderska, przewodnicząca Komitetu Standardów Rachunkowości, treść standardu jest zgodna z postanowieniami ustawy o rachunkowości oraz w podstawowym zakresie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości 37 - Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe i z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości 19 - Świadczenia pracownicze.
- Standard składa się z sześciu rozdziałów: cel i zakres standardu, definicje, ujmowanie, wycena, prezentacja i ujawnienia w sprawozdaniu finansowym oraz przykłady i schematy - wyjaśnia nasza rozmówczyni.
Dodaje, że standard zawiera definicje pozwalające na odróżnienie rezerw na zobowiązania oraz biernych rozliczeń międzyokresowych.
Jak informuje Gertruda Świderska, w standardzie przyjęto, że nie zalicza się do biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów zobowiązań wynikających z przyjętych przez jednostkę niefakturowanych dostaw i usług. Zalicza się je do zobowiązań z tytułu dostaw i usług, i to także wtedy, gdy ustalenie przez jednostkę dokładnej ilości i/lub ceny dostawy/usługi może wymagać szacunków.
Ekspert podkreśla, że odmiennie niż w MSR 37 i MSR 19 potraktowano rezerwy na przyszłe świadczenia na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych oraz rezerwy tworzone z tytułu napraw gwarancyjnych i rękojmi za sprzedane produkty długotrwałego użytku.
Agnieszka Pokojska
agnieszka.pokojska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat