reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie nowy standard dotyczący zobowiązań

Będzie nowy standard dotyczący zobowiązań

W kwietniu zostanie opublikowany projekt standardu rachunkowości dotyczącego rezerw, rozliczeń międzyokresowych i zobowiązań.


ZMIANA PRAWA

Na ostatnim posiedzeniu Komitet Standardów Rachunkowości przyjął projekt szóstego krajowego standardu rachunkowości - Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe. Projekt zostanie opublikowania w kwietniu na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Jak poinformowała GP prof. Gertruda Świderska, przewodnicząca Komitetu Standardów Rachunkowości, treść standardu jest zgodna z postanowieniami ustawy o rachunkowości oraz w podstawowym zakresie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości 37 - Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe i z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości 19 - Świadczenia pracownicze.

- Standard składa się z sześciu rozdziałów: cel i zakres standardu, definicje, ujmowanie, wycena, prezentacja i ujawnienia w sprawozdaniu finansowym oraz przykłady i schematy - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Dodaje, że standard zawiera definicje pozwalające na odróżnienie rezerw na zobowiązania oraz biernych rozliczeń międzyokresowych.

Jak informuje Gertruda Świderska, w standardzie przyjęto, że nie zalicza się do biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów zobowiązań wynikających z przyjętych przez jednostkę niefakturowanych dostaw i usług. Zalicza się je do zobowiązań z tytułu dostaw i usług, i to także wtedy, gdy ustalenie przez jednostkę dokładnej ilości i/lub ceny dostawy/usługi może wymagać szacunków.

Ekspert podkreśla, że odmiennie niż w MSR 37 i MSR 19 potraktowano rezerwy na przyszłe świadczenia na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych oraz rezerwy tworzone z tytułu napraw gwarancyjnych i rękojmi za sprzedane produkty długotrwałego użytku.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama