Upadłość pracodawcy a roszczenia pracowników - nowelizacja
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z nowelizacją zwalniani pracownicy otrzymają pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (m.in. zaległe pensje i odprawy) także w przypadku wszczęcia tzw. wtórnego postępowania upadłościowego. Chodzi o sytuację, gdy sąd innego państwa UE jako pierwszy ogłosi upadłość firmy, a sąd w Polsce podejmie postępowanie wtórne. Dotychczas w polskim prawie tzw. wtórna upadłość nie była przesłanką niewypłacalności.
REKLAMA
Sejm uchwalił nowelizację 30 maja 2014 r., a prezydent podpisał ją 3 lipca 2014 r.
Ustawa weszła w życie 26 lipca 2014 r.
Jednak do roszczeń pracowniczych z tytułu niewypłacalności pracodawcy, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, powstałych po dniu 1 stycznia 2013 r., stosuje się już (wstecznie) nowe przepisy.
W stosunku do roszczeń pracowniczych z tytułu niewypłacalności pracodawcy, powstałych przed 26 lipca 2014 r., termin określony w art. 15 ust. 1 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (1 miesiąc na sporządzenie i złożenie do marszałka województwa zbiorczego wykazu niezaspokojonych roszczeń - jest to obowiązek syndyka, likwidatora lub innej osoby sprawującej zarząd majątkiem pracodawcy) rozpoczyna swój bieg w dniu 26 lipca 2014 r.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Emerytury - Raporty INFOR - PDF
PDF - Podróże służbowe - Raporty INFOR
Źródło: Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy - Dz.U. 2014 poz. 923.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat