reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wydawanie indywidualnych interpretacji podatkowych – zmiany 2015

Wydawanie indywidualnych interpretacji podatkowych – zmiany 2015

Projektowana nowelizacja Ordynacji podatkowej ma od 1 czerwca 2015 r. zmienić również zasady wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych. Bezpośrednim efektem wejścia w życie tej nowelizacji będą ograniczenia w wydawaniu interpretacji indywidualnych.

Propozycja projektodawcy zastąpienia interpretacji indywidualnej jedynie potwierdzeniem o możliwości zastosowania się do pozostającej w obrocie interpretacji ogólnej w sytuacji, gdy występuje zbieżność treści obu interpretacji, ma na celu eliminację przypadków powielania tych samych treści. Na wydane interpretacje ogólne nie przysługuje jednak podmiotom zainteresowanym skarga do sądu administracyjnego.

Wprowadzane przepisy uniemożliwią podatnikom ochronę swoich praw na drodze sądowej, szczególnie biorąc pod uwagę okoliczności, iż wiele wydanych przez Ministra Finansów interpretacji okazuje się być następczo niezgodna ze stanowiskami prezentowanymi w orzecznictwie.

Istotne znaczenie będzie tez mieć propozycja wprowadzenia grupowej interpretacji indywidualnej. Warunkiem złożenia wniosku jest pozostawanie dwóch lub więcej podmiotów w takim samym stanie faktycznym albo możliwość uczestniczenia w tym samym zdarzeniu przyszłym.

Ordynacja podatkowa – zmiany od 2015 i 2016 roku

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Status strony postępowania nabędzie jednak tylko jeden podmiot, wskazany we wniosku o interpretację. Omawiane rozwiązanie pozwoli kilku podatnikom zaangażowanym w to samo zdarzenie podatkowe uzyskać ochronę wynikającą z zastosowania się do wydanej w ten sposób interpretacji przy jednoczesnym wyeliminowaniu konieczności występowania z tożsamym zapytaniem przez każdy podmiot z osobna.

Zmiany te mają wejść w życie od 1 czerwca 2015 r.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw

Bartłomiej Kurant, Młodszy Konsultant Podatkowy

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama