REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cudzoziemiec musi wybrać właściwy urząd

REKLAMA

Cudzoziemcy pracujący w Polsce muszą rozliczyć się we właściwym urzędzie skarbowym. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku, polski fiskus może ich ukarać.

Cudzoziemiec rozpoczynający pracę w Polsce powinien ustalić swój status rezydencji podatkowej. Status ten determinuje przede wszystkim zakres obowiązków podatkowych w Polsce i ma zasadniczy wpływ na wybór urzędu skarbowego, w którym cudzoziemiec będzie się rozliczał z podatków w Polsce.

REKLAMA

Autopromocja

W przypadku cudzoziemców zatrudnionych przez polskiego pracodawcę, to pracodawca wypełnia obowiązki administracyjne związane z rejestracją podatnika w urzędzie skarbowym oraz pełni funkcje płatnika miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.

Barbara Kolimeczkow, doradca podatkowy, menedżer w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers stwierdza, że cudzoziemcy wykonujący pracę w Polsce i pozostający pracownikami spółek zagranicznych, sami są odpowiedzialni zarówno za zarejestrowanie się we właściwym urzędzie skarbowym, poprzez złożenie zgłoszenia NIP-3, jak i odprowadzanie podatków w Polsce.

- Nieprawidłowe określenie urzędu skarbowego może przysporzyć wielu kłopotów. W sytuacji, kiedy władze skarbowe uznają, że zeznanie zostało złożone do nieodpowiedniego urzędu, mogą je przesłać do organu ich zdaniem właściwego. Tymczasem niczego nieświadomy podatnik dokonuje wpłaty należnego podatku do urzędu, gdzie pierwotnie złożył zeznanie - tłumaczy Barbara Kolimeczkow.

Według danych naszej rozmówczyni, zdarzają się sytuacje, że zeznanie podatkowe zostanie przesłane między urzędami, natomiast dokonana przez podatnika wpłata podatku już nie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- W rezultacie w wyniku pomyłki co do właściwości urzędu, zeznanie podatkowe i zapłacony podatek mogą znaleźć się w dwóch różnych urzędach. W takiej sytuacji urząd, w którym ostatecznie znajduje się jedynie zeznanie, może upomnieć się o należny podatek do zapłaty nawet na drodze postępowania egzekucyjnego - ostrzega Barbara Kolimeczkow.

Jednocześnie dodaje, że w konsekwencji może to prowadzić do trwającego kilka tygodni postępowania i naliczenia odsetek za nieterminową płatność podatku do właściwego urzędu.

Urzędem właściwym w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Monika Kurlit, konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers zastrzega, że mowa tutaj o miejscu zamieszkania w znaczeniu podatkowym, które nie zawsze pokrywa się z aktualnym adresem zamieszkania danej osoby.

- W przypadku cudzoziemców przyjeżdżających do pracy do Polski adres zamieszkania dla celów podatkowych nie zawsze będzie jednoznaczny z miejscem, gdzie faktycznie zamieszkują w danym okresie - dodaje Monika Kurlit.

Według niej, konsekwentnie, cudzoziemcy będący polskimi nierezydentami podatkowymi powinni dokonać rejestracji w urzędzie skarbowym właściwym dla rozliczeń tej grupy podatników. W każdym województwie znajduje się jeden taki urząd.

- Cudzoziemcy posiadający status polskich rezydentów podatkowych powinni ustalić urząd skarbowy właściwy ze względu na ich adres zamieszkania w Polsce - podsumowuje Monika Kurlit.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@ifor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA