REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cudzoziemiec musi wybrać właściwy urząd

REKLAMA

Cudzoziemcy pracujący w Polsce muszą rozliczyć się we właściwym urzędzie skarbowym. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku, polski fiskus może ich ukarać.

Cudzoziemiec rozpoczynający pracę w Polsce powinien ustalić swój status rezydencji podatkowej. Status ten determinuje przede wszystkim zakres obowiązków podatkowych w Polsce i ma zasadniczy wpływ na wybór urzędu skarbowego, w którym cudzoziemiec będzie się rozliczał z podatków w Polsce.

Autopromocja

W przypadku cudzoziemców zatrudnionych przez polskiego pracodawcę, to pracodawca wypełnia obowiązki administracyjne związane z rejestracją podatnika w urzędzie skarbowym oraz pełni funkcje płatnika miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.

Barbara Kolimeczkow, doradca podatkowy, menedżer w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers stwierdza, że cudzoziemcy wykonujący pracę w Polsce i pozostający pracownikami spółek zagranicznych, sami są odpowiedzialni zarówno za zarejestrowanie się we właściwym urzędzie skarbowym, poprzez złożenie zgłoszenia NIP-3, jak i odprowadzanie podatków w Polsce.

- Nieprawidłowe określenie urzędu skarbowego może przysporzyć wielu kłopotów. W sytuacji, kiedy władze skarbowe uznają, że zeznanie zostało złożone do nieodpowiedniego urzędu, mogą je przesłać do organu ich zdaniem właściwego. Tymczasem niczego nieświadomy podatnik dokonuje wpłaty należnego podatku do urzędu, gdzie pierwotnie złożył zeznanie - tłumaczy Barbara Kolimeczkow.

Według danych naszej rozmówczyni, zdarzają się sytuacje, że zeznanie podatkowe zostanie przesłane między urzędami, natomiast dokonana przez podatnika wpłata podatku już nie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W rezultacie w wyniku pomyłki co do właściwości urzędu, zeznanie podatkowe i zapłacony podatek mogą znaleźć się w dwóch różnych urzędach. W takiej sytuacji urząd, w którym ostatecznie znajduje się jedynie zeznanie, może upomnieć się o należny podatek do zapłaty nawet na drodze postępowania egzekucyjnego - ostrzega Barbara Kolimeczkow.

Jednocześnie dodaje, że w konsekwencji może to prowadzić do trwającego kilka tygodni postępowania i naliczenia odsetek za nieterminową płatność podatku do właściwego urzędu.

Urzędem właściwym w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Monika Kurlit, konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers zastrzega, że mowa tutaj o miejscu zamieszkania w znaczeniu podatkowym, które nie zawsze pokrywa się z aktualnym adresem zamieszkania danej osoby.

- W przypadku cudzoziemców przyjeżdżających do pracy do Polski adres zamieszkania dla celów podatkowych nie zawsze będzie jednoznaczny z miejscem, gdzie faktycznie zamieszkują w danym okresie - dodaje Monika Kurlit.

Według niej, konsekwentnie, cudzoziemcy będący polskimi nierezydentami podatkowymi powinni dokonać rejestracji w urzędzie skarbowym właściwym dla rozliczeń tej grupy podatników. W każdym województwie znajduje się jeden taki urząd.

- Cudzoziemcy posiadający status polskich rezydentów podatkowych powinni ustalić urząd skarbowy właściwy ze względu na ich adres zamieszkania w Polsce - podsumowuje Monika Kurlit.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@ifor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA