Założenia nowej Ordynacji podatkowej na początku 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
Podczas swojego środowego expose premier Ewa Kopacz zobowiązała resort finansów do zdecydowanego przyspieszenia prac nad nową ordynacją podatkową: założenia do ustawy mają być gotowe na początku 2015 r., czyli dużo wcześniej niż zapowiadało dotąd MF. "To, co planowano osiągnąć w trzy lata, ten rząd zrobi w 12 miesięcy" - mówiła premier.
REKLAMA
"Kierunkowe założenia Ordynacji podatkowej zostaną przyjęte do końca stycznia 2015 roku" - poinformowała Małgorzata Brzoza z biura prasowego Ministerstwa Finansów. Przygotowaniem zmian ma zająć się Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania tej Komisji jest po uzgodnieniach zewnętrznych.
"Projekt ten w przyszłym tygodniu zostanie skierowany na Komitet Stały i Radę Ministrów. Rozporządzenie zostanie wydane do końca października br." - powiedziała Brzoza.
Dodała, że Komisja zostanie powołana niezwłocznie po wejściu w życie rozporządzenia. Premier, na wniosek ministra finansów, powoła przewodniczącego Komisji i 15 członków spośród wybitnych przedstawicieli nauki i przedstawicieli praktyki z zakresu ogólnego prawa podatkowego i procedur podatkowych. Mają oni reprezentować świat nauki, sądownictwo administracyjne, przedsiębiorców oraz resort finansów. "Oficjalnie wystąpiono do Prezydenta RP, Rzecznika Praw Obywatelskich i Ministra Gospodarki o zgłaszanie kandydatów" - zaznaczyła Brzoza.
Premier zapowiada szybkie przygotowanie nowej ordynacji podatkowej
Z inicjatywą stworzenia nowego prawa podatkowego wystąpił minister finansów Mateusz Szczurek w listopadzie ub.r., po tym jak objął funkcję szefa MF w rządzie Donalda Tuska.
Resort finansów jeszcze w połowie września zapowiadał, że założenia przyszłej kodyfikacji powstaną dopiero za rok. W maju wiceminister finansów Janusz Cichoń wyraził nadzieję, że do końca 2015 r. będą gotowe założenia do nowej ustawy, co - jego zdaniem - jest zadaniem trudnym i ambitnym, ale możliwym do wykonania. "Potem nastąpiłby etap prac związany z przygotowaniem projektu, kolejny rok trwałyby prace legislacyjne w parlamencie (...). "W drugiej połowie kadencji przyszłego Sejmu możliwe byłoby ich uchwalenie przez Sejm" - przewidywał wiceminister.
W połowie września Ministerstwo Finansów skierowało do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia rządu ws. utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. W Komisji mają zasiadać wybitni przedstawiciele nauki oraz przedstawiciele praktyki z zakresu ogólnego prawa podatkowego, powołani przez premiera. Komisja będzie składać się z 15 osób. Organizacja prac Komisji bazuje na analogicznych rozwiązaniach z Komisji ds. Kodyfikacji: Prawa Budowlanego, Prawa Cywilnego, Prawa Karnego, przy czym budżet tworzonej Komisji będzie znacząco niższy. Komisja Kodyfikacyjna będzie technicznie obsługiwana przez Ministerstwo Finansów.
Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w Ordynacji podatkowej
"Przebudowę i uproszczenie prawa podatkowego należy zacząć się od fundamentów, czyli Ordynacji. Tworzenie aktu stanowiącego podwaliny całego systemu podatkowego powinno przebiegać w sposób balansujący stanowiska i potrzeby wszystkich zainteresowanych środowisk, w szczególności reprezentantów świata nauki, sądownictwa, przedsiębiorców i resortu finansów. To jest warunek stworzenia aktu stabilnego i trwałego" - wskazało MF w komunikacie.
O nowe przepisy z zakresu prawa podatkowego, które miałyby poprawić relacje na linii urząd skarbowy-podatnik, szczególnie zabiegało Ministerstwo Gospodarki pod kierownictwem wicepremiera Janusza Piechocińskiego z PSL. Resort gospodarki prowadził na wiosnę szerokie konsultacje nowej ordynacji podatkowej, które miały uzupełniać prace nad nowym prawem swobody działalności gospodarczej.
W połowie kwietnia Piechociński wystąpił z postulatem powołania Komisji do spraw Reformy Prawa Podatkowego, która miałaby się zająć opracowaniem nowej Ordynacji podatkowej. Proponował, by w komisji tej zasiadali eksperci zarówno ze strony administracji państwowej, jak i partnerów społecznych oraz świata nauki. Zdaniem resortu gospodarki po przygotowaniu nowej Ordynacji podatkowej należałoby opracować nowe regulacje dotyczące ustaw o podatkach dochodowych i VAT, które będą realizowały zasady przyjęte w nowej Ordynacji.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat