REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadają stopy procentowe NBP

Stopy NBP w dół o 50 pb i 100 pb
Stopy NBP w dół o 50 pb i 100 pb
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na posiedzeniu w dniach 7-8 października Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu referencyjnej stopy procentowej NBP o 50 punktów bazowych, a stopy lombardowej nawet o 100 pb.

W dniach 7-8 października 2014 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

REKLAMA

Autopromocja

Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:

  • stopa referencyjna 2,00% w skali rocznej (dotychczas 2,50% w skali rocznej);
  • stopa lombardowa 3,00% w skali rocznej (dotychczas 4,00% w skali rocznej);
  • stopa depozytowa 1,00% w skali rocznej (dotychczas 1,00% w skali rocznej);
  • stopa redyskontowa weksli 2,25% w skali rocznej (dotychczas 2,75% w skali rocznej).

Rada zdecydowała również, że oprocentowanie środków rezerwy obowiązkowej będzie wynosić 0,9 stopy referencyjnej NBP.

Uchwała RPP wchodzi w życie 9 października 2014 r.

– Wyraźnie chcę powiedzieć, że to nie była decyzja jednomyślna. Jednak ci, którzy głosowali za obniżką, byli zdania, że obniżki należy skoncentrować w czasie – oświadczył prof. Marek Belka podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP. Pytany o to, dlaczego Rada zdecydowała się na nierównomierne, „asymetryczne”, obniżki stóp procentowych, prezes NBP wyjaśnił: – Symetria została utrzymana, bo różnice między stopami pozostają takie same i wynoszą 100 pkt bazowych. Zdaniem prof. Belki w obecnej sytuacji obniżenie stóp procentowych o jednakową wartość byłoby zachwianiem proporcji. –Chcemy, żeby wszystkie trzy stopy były z tego samego świata – dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas konferencji powrócił temat deflacji. – Wiemy na pewno od dłuższego czasu, że stopa inflacji będzie utrzymywała się na bardzo niskim poziomie, przynajmniej w dostępnym nam horyzoncie. To jest powód, dla którego taka decyzja została podjęta – prof. Marek Belka. I dodał: – Struktura wskaźnika inflacji bazowej jest obserwowana i nie daje powodów do niepokoju.

Pytany o kolejne obniżki stóp procentowych, prezes NBP powiedział: – Powinniśmy podjąć decyzję w miarę szybko. Chociażby po to, aby zdjąć presję z rynku skarbowych papierów wartościowych. Nadmierne oczekiwania obniżek stóp powodują zachowania, które niekoniecznie są pozytywne. Przywołał również fragment wydanego przez RPP komunikatu: „Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, jeśli napływające informacje, w tym listopadowa projekcja NBP, potwierdzą istotne ryzyko utrzymania się inflacji poniżej celu w średnim okresie”.

Następne posiedzenie RPP zaplanowano na 4-5 listopada 2014 r.

Punkt bazowy (pb) = 1/100 punktu procentowego
Punkt procentowy, to jednostka różnicy między dwiema wartościami jednej wielkości podanymi w procentach.
Przykładowo stopa lombardowa spadła z 4% do 3% - jest to spadek o 1 punkt procentowy, czyli o 100 punktów bazowych.

REKLAMA

Skala cięcia stóp NBP może być zaskoczeniem dla większości ekonomistów. 18 z 21 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów było zdania, że RPP w październiku obniży stopy procentowe o 25 pb. Tylko 3 ekonomistów oczekiwało cięcia stóp o 50 pb.

Zdaniem Arkadiusza Krześniaka, Głównego Ekonomisty Deutsche Bank Polska fakt, że RPP zdecydowała się obniżyć stopę referenycjną o 50 pb, oznacza, że dąży do silnego obniżenia rynkowych stóp procentowych, aby w istotny sposób zmniejszyć koszt finansowania w gospodarce. Jest to też sygnał, że RPP chce szybko dostosować poziom stóp procentowych do poziomu inflacji. Jeśli deflacja cen konsumenta będzie się pogłębiać, RPP może nadal ciąć stopy po 50 pb. Jeśli dane makro się poprawią - możliwe jest zmniejszenie tempa obniżek (wtedy kolejne ruchy będą po 25 pb).

Kolejne ruchy RPP będą zależeć od inflacji i tempa wzrostu PKB. Kluczowe dla ustawienia oczekiwań rynku będą sfromułowania z komunikatu po posiedzeniu oraz komentarze prezesa NBP. Wydaje się jednak, że otwiera się droga do znacznie niższego poziomu stóp procentowych - pozostawienie stopy depozytowej bez zmian na 1,00% sugeruje, że takim nieprzekraczalnym poziomem, w ocenie Rady, jest właśnie 1%. Jest to też sygnał, że RPP chce uniknąć polityki prawie zerowych stóp procentowych, prowadzonej obecnie przez EBC. 

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Narodowy Bank Polski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA