| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spadają stopy procentowe NBP

Spadają stopy procentowe NBP

Na posiedzeniu w dniach 7-8 października Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu referencyjnej stopy procentowej NBP o 50 punktów bazowych, a stopy lombardowej nawet o 100 pb.

W dniach 7-8 października 2014 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:

  • stopa referencyjna 2,00% w skali rocznej (dotychczas 2,50% w skali rocznej);
  • stopa lombardowa 3,00% w skali rocznej (dotychczas 4,00% w skali rocznej);
  • stopa depozytowa 1,00% w skali rocznej (dotychczas 1,00% w skali rocznej);
  • stopa redyskontowa weksli 2,25% w skali rocznej (dotychczas 2,75% w skali rocznej).

Rada zdecydowała również, że oprocentowanie środków rezerwy obowiązkowej będzie wynosić 0,9 stopy referencyjnej NBP.

Uchwała RPP wchodzi w życie 9 października 2014 r.

– Wyraźnie chcę powiedzieć, że to nie była decyzja jednomyślna. Jednak ci, którzy głosowali za obniżką, byli zdania, że obniżki należy skoncentrować w czasie – oświadczył prof. Marek Belka podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP. Pytany o to, dlaczego Rada zdecydowała się na nierównomierne, „asymetryczne”, obniżki stóp procentowych, prezes NBP wyjaśnił: – Symetria została utrzymana, bo różnice między stopami pozostają takie same i wynoszą 100 pkt bazowych. Zdaniem prof. Belki w obecnej sytuacji obniżenie stóp procentowych o jednakową wartość byłoby zachwianiem proporcji. –Chcemy, żeby wszystkie trzy stopy były z tego samego świata – dodał.

Podczas konferencji powrócił temat deflacji. – Wiemy na pewno od dłuższego czasu, że stopa inflacji będzie utrzymywała się na bardzo niskim poziomie, przynajmniej w dostępnym nam horyzoncie. To jest powód, dla którego taka decyzja została podjęta – prof. Marek Belka. I dodał: – Struktura wskaźnika inflacji bazowej jest obserwowana i nie daje powodów do niepokoju.

Pytany o kolejne obniżki stóp procentowych, prezes NBP powiedział: – Powinniśmy podjąć decyzję w miarę szybko. Chociażby po to, aby zdjąć presję z rynku skarbowych papierów wartościowych. Nadmierne oczekiwania obniżek stóp powodują zachowania, które niekoniecznie są pozytywne. Przywołał również fragment wydanego przez RPP komunikatu: „Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, jeśli napływające informacje, w tym listopadowa projekcja NBP, potwierdzą istotne ryzyko utrzymania się inflacji poniżej celu w średnim okresie”.

Następne posiedzenie RPP zaplanowano na 4-5 listopada 2014 r.

Punkt bazowy (pb) = 1/100 punktu procentowego
Punkt procentowy, to jednostka różnicy między dwiema wartościami jednej wielkości podanymi w procentach.
Przykładowo stopa lombardowa spadła z 4% do 3% - jest to spadek o 1 punkt procentowy, czyli o 100 punktów bazowych.

Skala cięcia stóp NBP może być zaskoczeniem dla większości ekonomistów. 18 z 21 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów było zdania, że RPP w październiku obniży stopy procentowe o 25 pb. Tylko 3 ekonomistów oczekiwało cięcia stóp o 50 pb.

Zdaniem Arkadiusza Krześniaka, Głównego Ekonomisty Deutsche Bank Polska fakt, że RPP zdecydowała się obniżyć stopę referenycjną o 50 pb, oznacza, że dąży do silnego obniżenia rynkowych stóp procentowych, aby w istotny sposób zmniejszyć koszt finansowania w gospodarce. Jest to też sygnał, że RPP chce szybko dostosować poziom stóp procentowych do poziomu inflacji. Jeśli deflacja cen konsumenta będzie się pogłębiać, RPP może nadal ciąć stopy po 50 pb. Jeśli dane makro się poprawią - możliwe jest zmniejszenie tempa obniżek (wtedy kolejne ruchy będą po 25 pb).

Kolejne ruchy RPP będą zależeć od inflacji i tempa wzrostu PKB. Kluczowe dla ustawienia oczekiwań rynku będą sfromułowania z komunikatu po posiedzeniu oraz komentarze prezesa NBP. Wydaje się jednak, że otwiera się droga do znacznie niższego poziomu stóp procentowych - pozostawienie stopy depozytowej bez zmian na 1,00% sugeruje, że takim nieprzekraczalnym poziomem, w ocenie Rady, jest właśnie 1%. Jest to też sygnał, że RPP chce uniknąć polityki prawie zerowych stóp procentowych, prowadzonej obecnie przez EBC. 

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »