REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadają stopy procentowe NBP

Stopy NBP w dół o 50 pb i 100 pb
Stopy NBP w dół o 50 pb i 100 pb
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na posiedzeniu w dniach 7-8 października Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu referencyjnej stopy procentowej NBP o 50 punktów bazowych, a stopy lombardowej nawet o 100 pb.

W dniach 7-8 października 2014 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Autopromocja

Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:

 • stopa referencyjna 2,00% w skali rocznej (dotychczas 2,50% w skali rocznej);
 • stopa lombardowa 3,00% w skali rocznej (dotychczas 4,00% w skali rocznej);
 • stopa depozytowa 1,00% w skali rocznej (dotychczas 1,00% w skali rocznej);
 • stopa redyskontowa weksli 2,25% w skali rocznej (dotychczas 2,75% w skali rocznej).

Rada zdecydowała również, że oprocentowanie środków rezerwy obowiązkowej będzie wynosić 0,9 stopy referencyjnej NBP.

Uchwała RPP wchodzi w życie 9 października 2014 r.

– Wyraźnie chcę powiedzieć, że to nie była decyzja jednomyślna. Jednak ci, którzy głosowali za obniżką, byli zdania, że obniżki należy skoncentrować w czasie – oświadczył prof. Marek Belka podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP. Pytany o to, dlaczego Rada zdecydowała się na nierównomierne, „asymetryczne”, obniżki stóp procentowych, prezes NBP wyjaśnił: – Symetria została utrzymana, bo różnice między stopami pozostają takie same i wynoszą 100 pkt bazowych. Zdaniem prof. Belki w obecnej sytuacji obniżenie stóp procentowych o jednakową wartość byłoby zachwianiem proporcji. –Chcemy, żeby wszystkie trzy stopy były z tego samego świata – dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas konferencji powrócił temat deflacji. – Wiemy na pewno od dłuższego czasu, że stopa inflacji będzie utrzymywała się na bardzo niskim poziomie, przynajmniej w dostępnym nam horyzoncie. To jest powód, dla którego taka decyzja została podjęta – prof. Marek Belka. I dodał: – Struktura wskaźnika inflacji bazowej jest obserwowana i nie daje powodów do niepokoju.

Pytany o kolejne obniżki stóp procentowych, prezes NBP powiedział: – Powinniśmy podjąć decyzję w miarę szybko. Chociażby po to, aby zdjąć presję z rynku skarbowych papierów wartościowych. Nadmierne oczekiwania obniżek stóp powodują zachowania, które niekoniecznie są pozytywne. Przywołał również fragment wydanego przez RPP komunikatu: „Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, jeśli napływające informacje, w tym listopadowa projekcja NBP, potwierdzą istotne ryzyko utrzymania się inflacji poniżej celu w średnim okresie”.

Następne posiedzenie RPP zaplanowano na 4-5 listopada 2014 r.

Punkt bazowy (pb) = 1/100 punktu procentowego
Punkt procentowy, to jednostka różnicy między dwiema wartościami jednej wielkości podanymi w procentach.
Przykładowo stopa lombardowa spadła z 4% do 3% - jest to spadek o 1 punkt procentowy, czyli o 100 punktów bazowych.

Skala cięcia stóp NBP może być zaskoczeniem dla większości ekonomistów. 18 z 21 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów było zdania, że RPP w październiku obniży stopy procentowe o 25 pb. Tylko 3 ekonomistów oczekiwało cięcia stóp o 50 pb.

Zdaniem Arkadiusza Krześniaka, Głównego Ekonomisty Deutsche Bank Polska fakt, że RPP zdecydowała się obniżyć stopę referenycjną o 50 pb, oznacza, że dąży do silnego obniżenia rynkowych stóp procentowych, aby w istotny sposób zmniejszyć koszt finansowania w gospodarce. Jest to też sygnał, że RPP chce szybko dostosować poziom stóp procentowych do poziomu inflacji. Jeśli deflacja cen konsumenta będzie się pogłębiać, RPP może nadal ciąć stopy po 50 pb. Jeśli dane makro się poprawią - możliwe jest zmniejszenie tempa obniżek (wtedy kolejne ruchy będą po 25 pb).

Kolejne ruchy RPP będą zależeć od inflacji i tempa wzrostu PKB. Kluczowe dla ustawienia oczekiwań rynku będą sfromułowania z komunikatu po posiedzeniu oraz komentarze prezesa NBP. Wydaje się jednak, że otwiera się droga do znacznie niższego poziomu stóp procentowych - pozostawienie stopy depozytowej bez zmian na 1,00% sugeruje, że takim nieprzekraczalnym poziomem, w ocenie Rady, jest właśnie 1%. Jest to też sygnał, że RPP chce uniknąć polityki prawie zerowych stóp procentowych, prowadzonej obecnie przez EBC. 

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Narodowy Bank Polski
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  REKLAMA