Praktyki kandydatów na doradców podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w warunkach odbywania praktyk wprowadza rozporządzenie ministra finansów z 5 października 2014 r. w sprawie praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych (Dz. U. poz. 1401). Rozporządzenie określa szczegółowe warunki odbywania przez kandydatów na doradców podatkowych praktyki zawodowej u doradców podatkowych lub w spółkach doradztwa podatkowego oraz rodzaje zatrudnienia traktowane na równi z tą praktyką. Nowe regulacje wejdą w życie 30 października 2014 r.
REKLAMA
Jak zmienią się zasady dotyczące praktyk zawodowych?
Okres praktyki zawodowej wymaganej do wpisu na listę doradców został skrócony z 2 lat do 6 miesięcy. Pozostawiono obowiązek odbycia praktyki u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego, ale zrezygnowano z praktyki w organach podatkowych i organach kontroli skarbowej.
Kandydaci zobowiązani będą odbywać praktykę w wymiarze 8. godzin w tygodniu.
Jakie zatrudnienie będzie traktowane na równi z praktyką?
Przewidziano także zmiany w zakresie wymaganego okresu zatrudnienia lub wykonywania zawodu, które mogą być traktowane na równi z praktyką zawodową.
I tak, zgodnie z rozporządzeniem na równi z praktyką będzie traktowane zatrudnienie:
1) przez okres co najmniej sześciu miesięcy w podmiotach uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego, o których mowa w art. 3 i 4 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym, jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów z zakresu prawa podatkowego na rzecz klienta;
2) przez okres co najmniej roku w:
a) urzędzie skarbowym,
b) izbie skarbowej,
c) urzędzie kontroli skarbowej,
d) urzędzie celnym,
e) izbie celnej,
f) Ministerstwie Finansów,
g) samorządowych służbach finansowych,
h) samorządowym kolegium odwoławczym
– jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów prawa podatkowego w związku z prowadzonymi postępowaniami podatkowymi lub kontrolnymi;
3) przez okres co najmniej roku:
a) na stanowisku prokuratora lub sędziego,
b) na stanowisku, na którym są wykonywane czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, lub na stanowisku uprawniającym do przeprowadzania lustracji w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego,
c) na stanowisku głównego księgowego w podmiotach, które na podstawie przepisów o rachunkowości są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych,
d) na stanowisku skarbnika gminy;
4) przez okres co najmniej dwóch lat w charakterze pracownika naukowego, naukowo-dydaktycznego lub dydaktycznego, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, zajmującego się dziedzinami, w których zakres wchodzi prawo podatkowe.
W świetle nowych regulacji na równi z praktyką traktowane jest również wykonywanie przez okres co najmniej sześciu miesięcy zawodu adwokata, radcy prawnego lub biegłego rewidenta (przepis stosuje się odpowiednio do prawnika z Unii Europejskiej wykonującego stałą praktykę na podstawie ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2014 r. poz. 134).
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat