REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Walka z wyłudzeniami VAT priorytetem MF w 2015 roku

Walka z wyłudzeniami VAT priorytetem MF w 2015 roku
Walka z wyłudzeniami VAT priorytetem MF w 2015 roku
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Walka z wyłudzeniami VAT jest jednym z priorytetów resortu finansów w przyszłym roku - mówił 15 grudnia 2014 r. wiceminister finansów Jarosław Neneman podczas konferencji "Ułatwienia dla biznesu 2015+". Rząd liczy, że w styczniu Sejm zajmie się projektem w sprawie rozszerzenia procedury odwróconego VAT na kolejne towary.

Minister Neneman mówił, że gdy osiem lat temu był wiceministrem w resorcie finansów, główne problemy dotyczyły nadużyć związanych z akcyzą np. od oleju opałowego. "Teraz co innego jest większym problemem, mianowicie przestępczość związana z VAT" - powiedział.

Autopromocja

Wskazał, że kryminaliści, którzy kiedyś kradli TIR-y, albo sprzedawali narkotyki, teraz "korzystając z wad systemu rozliczania VAT-u w transakcjach wspólnotowych, wykorzystują lukę i na potęgę wyłudzają pieniądze". Neneman zaznaczył, że nie dotyczy to tylko polskiego fiskusa.

Odwrotne obciążenie w VAT i solidarna odpowiedzialność nabywcy

Przypomniał, że aby przeciwdziałać wyłudzeniom w branży stalowej, w ubiegłym roku wprowadzono odwrócony VAT na pręty (podatek odprowadza kupujący, a nie sprzedający). "Branża stalowa jest zachwycona, natomiast trzeba pamiętać, że odwrócony VAT, to nie jest remedium, które załatwia sprawę do końca" - ocenił. Chodzi o to, że przestępcy zmieniają branżę, poza tym odwrócony VAT jest zaprzeczeniem idei tego podatku. "Dlatego bardzo ostrożnie posuwamy się, jeżeli chodzi o odwrócony VAT" - poinformował Neneman. Dodał, że w zeszłym roku wprowadzono także tzw. solidarną odpowiedzialność podatkową. Zapowiedział, że planowane są kolejne zmiany w tym zakresie.

Wiceminister wskazał na projekt nowelizacji ustawy o VAT, który rozszerza listę towarów objętych procedurą odwróconego VAT, a także zakres odpowiedzialności solidarnej. "Zamiarem rządu jest, żeby w styczniu zajął się tym parlament (...) Chcielibyśmy, aby część dotycząca odwróconego VAT-u weszła w życie od 1 kwietnia 2015 r., ale czy to się uda, życie pokaże" - powiedział.

Odwrotne obciążenie w VAT – rozszerzenie listy towarów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że wciąż trwają dyskusje o tym, co można jeszcze zrobić, żeby przestępczość związaną z VAT radykalnie ograniczyć, wyrzucić poza granice Polski. Według niego coraz lepiej układa się współpraca służb skarbowych z sądami i prokuraturą. Zapowiedział też, że resort finansów będzie w awangardzie, jeśli chodzi o pomysły dotyczące zwalczania przestępczości podatkowej.

Według Nenemana nie często się zdarza, żeby przedsiębiorcy i administracja stali po tej samej stronie, a tak jest w przypadku walki z wyłudzeniami VAT. To dlatego, że przestępcy nie tylko uszczuplają dochody budżetu państwa, ale stanowią nieuczciwą konkurencję, która sprawia, że niektóre branże z trudem sobie radzą.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o VAT odwrócone obciążenie VAT ma dotyczyć m.in. telefonów komórkowych, laptopów, notebooków czy konsoli do gier. Solidarna odpowiedzialność podatkowa oraz obowiązek jednomiesięcznego rozliczania podatku od towarów i usług ma objąć podmioty sprzedające srebro i platynę w postaci surowca. Poza tym podwyższona ma zostać minimalna i maksymalna kwota kaucji gwarancyjnej składanej przez podmioty dostarczające paliwa.

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Ułatwienia dla firm 2015

Wiceminister finansów, szef Służby Celnej Jacek Kapica mówił natomiast o ułatwieniach dla firm, których można się spodziewać w przyszłym roku. Wskazał na czwartą ustawę deregulacyjną m.in. upoważniającą Krajową Izbę Gospodarczą do wystawiania świadectw pochodzenia produktów, czy tzw. pakiet portowy. "Najbardziej wrażliwym elementem są inspekcje (w portach - PAP) poza Służbą Celną, sanitarne czy weterynaryjne. Będziemy szczególnie współpracowali z tymi inspekcjami, żeby mobilizować je do dokonania tych czynności w ciągu 24 godzin" - mówił szef Służby Celnej.


Dodał, że ustawą deregulacyjną wprowadzono też kilkadziesiąt zmian w przepisach akcyzowych, a jedną z najważniejszych jest instytucja Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA). "Wprowadziliśmy ją w ślad za wiążącą informacją taryfową w obrocie celnym, aby zapewnić także bezpieczeństwo w obrocie akcyzowym" - powiedział. Dodał, że wydawanie WIA będzie zadaniem Izby Celnej z Wrocławia. "Jest przygotowana, żeby od początku stycznia tę usługę świadczyć" - oświadczył Kapica.

Komplet Podatki 2015

WIA ma umożliwić podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, uzyskanie na ich wniosek w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz rodzaju wyrobu akcyzowego. WIA będzie wydawana w formie decyzji, bezterminowo, ale utraci ważność w przypadku takiej zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie akcyzy, w wyniku której stanie się niezgodna z tymi przepisami.

Kapica przypomniał, że prawie rok temu MF podpisało z PwC porozumienie ws. badań satysfakcji klienta. Zgodnie z ich wynikami, firmy doceniają probiznesowe podejście Służby Celnej do przedsiębiorstw zaangażowanych w operacje celne. Niemniej 29 proc. uważa, że częstym problemem jest odnalezienie odpowiednich wyjaśnień MF, a dla 22 proc. zrozumienie tych instrukcji. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

REKLAMA