Podatek od sprzedaży nieruchomości
REKLAMA
Do NSA trafiła skarga kasacyjna kwestionująca wyrok dotyczący zryczałtowanego podatku od sprzedaży nieruchomości. Podatnicy będący małżonkami zbyli prawo użytkowania wieczystego i nie zapłacili 10 proc. podatku od sprzedaży. Organom podatkowym nie umknął jednak ten fakt i zaczęły domagać się zapłaty podatku wraz z odsetkami.
REKLAMA
Z tym nie zgadzali się podatnicy. W ich ocenie nie była to sprzedaż nieruchomości, a zbycie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przeniesienie własności użytkowania wieczystego zostało dokonane w związku z powierniczym nabyciem na zlecenie ostatecznego nabywcy.
Z tym stanowiskiem nie zgodziły się ani organy podatkowe, ani sąd I instancji, do którego trafiła skarga podatników. Racji skarżącym nie przyznał również NSA. Oddalając skargę kasacyjną małżonków, potwierdził, że zbycie, jakiego dokonali, było sprzedażą nieruchomości. Jak zauważył sąd, w ramy prowadzonej przez jednego z małżonków działalności, do jakiej chcieli oni zakwalifikować sporną czynność, nie był wpisany ani powierniczy zakup nieruchomości, ani też obrót nieruchomościami. W związku z tym podatnicy nie mogą twierdzić, iż zbyli nieruchomość w ramach prowadzonej przez jedno z nich działalności. A skoro tak – to zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 skarżący powinni zapłacić podatek w formie ryczałtu w wysokości 10 proc. uzyskanego przychodu. I jeżeli podatnicy nie złożą oświadczenia o przeznaczeniu uzyskanej kwoty na cele mieszkaniowe, muszą bez wezwania wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego.
Wyrok jest prawomocny.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat