reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników muszą rozliczyć się elektronicznie

Firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników muszą rozliczyć się elektronicznie

Na początku 2015 r. zaczęły obowiązywać zmiany dotyczące zasad kontaktowania się z organami skarbowymi. Do końca stycznia firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników muszą złożyć część deklaracji podatkowych elektronicznie. Wymaga to wyrobienia kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Zdaniem Elżbiety Włodarczyk z Krajowej Izby Rozliczeniowej, nowe rozwiązanie ma przynieść przedsiębiorcom znaczne oszczędności. Najważniejsze to koszty zakupu papieru, opłat pocztowych, eksploatacji sprzętu biurowego i nakładów pracy. Ponadto, podpis elektroniczny ze względu na trudność jego podrobienia, w wielu firmach zastępuje tradycyjną drogę wymiany i weryfikacji dokumentów. "Pod względem skutków prawnych jest on równoważny podpisowi własnoręcznemu i jednoznacznie poświadcza tożsamość jego właściciela, którym może być jedynie osoba fizyczna" - dodała.

Aby wysyłać e-deklarację, niezbędne jest posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego. Zestaw do posługiwania się nim można wyrobić w jednej z pięciu firm, wpisanych do specjalnego rejestru Ministerstwa Gospodarki: Krajowej Izbie Rozliczeniowej, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, Unizeto Technologies, Enigma S.O.I., EuroCert Sp. z o.o. Składa się on z czytnika kart kryptograficznych i naszej osobistej karty procesorowej, na której znajduje się nasz e-podpis. Musi on być również zweryfikowany specjalnym kwalifikowanym certyfikatem, który trzeba okresowo odnawiać. Cena zestawu razem z certyfikatem to kilkaset zł. Do składania e-deklaracji potrzeba także specjalnej wtyczki, którą można pobrać bezpłatnie na stronie www.e-deklaracje.gov.pl. Zakup taki może zostać zakwalifikowany jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej i odliczony od podatku.

Uniwersalna Bramka Dokumentów (UBD)

Od 1 stycznia 2015 r. większość polskich przedsiębiorców oraz biura rachunkowe, zaczęły obowiązywać zmiany dotyczące zasad kontaktowania się z organami skarbowymi. Zmiany nie dotkną jedynie najmniejszych firm, zatrudniających mniej niż pięciu pracowników, które będą mogły nadal składać formularze papierowe. Pozostałe mają obowiązek przesyłania do skarbówek drogą elektroniczną formularzy i rozliczeń podatkowych. Dotyczy to formularzy informacji: PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R, deklaracji PIT-4R i PIT-8AR oraz rocznego obliczenia podatku PIT-40. Pierwsze z tych dokumentów (PIT-4R, PIT-8AR, IFT-3/IFT-3R) przedsiębiorcy muszą wysłać do skarbówek do końca stycznia.

Ekspert konfederacji Lewiatan, Przemysław Pruszyński uważa, że brak okresu przejściowego dla nowych przepisów był błędem. "Zabiegaliśmy jeszcze na etapie prac senackich, aby dać więcej czasu przedsiębiorcom na dostosowanie się. Wygenerowało to dla nich koszty, a przysporzy im to jeszcze nerwów i niepokoju. Przedsiębiorcy się dostosują, ponieważ nie mają wyjścia, ale pytanie jakim kosztem" - powiedział. Dodał też, że mimo wszystko liczy na wyrozumiałość fiskusa dla spóźnialskich. "Wiemy jak wygląda wdrażanie każdego nowego systemu w administracji, i ile jest z tym problemów na początku. Z tą różnicą, że administracja nie ponosi odpowiedzialności za swoje błędy, a przedsiębiorcy już tak" - ocenił.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Innego zdania jest ekspert Business Centre Club Michał Borowski, który zwraca uwagę na dobre nagłośnienie nowych obowiązków. "Nie mówimy o tych przepisach od wczoraj. Po drugie, ta zmiana nie jest na tyle fundamentalna, żeby przewidywać długie okresy przygotowawcze. Nie wymaga też dużych inwestycji od przedsiębiorców ani zmian w ich systemach informatycznych, ponieważ infrastrukturę niezbędną do elektronicznego rozliczania się, dostarcza Ministerstwo Finansów" - powiedział.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama