REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników muszą rozliczyć się elektronicznie

Subskrybuj nas na Youtube
Do końca stycznia firmy po raz pierwszy muszą rozliczyć się elektronicznie / fot. Fotolia
Do końca stycznia firmy po raz pierwszy muszą rozliczyć się elektronicznie / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na początku 2015 r. zaczęły obowiązywać zmiany dotyczące zasad kontaktowania się z organami skarbowymi. Do końca stycznia firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników muszą złożyć część deklaracji podatkowych elektronicznie. Wymaga to wyrobienia kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

REKLAMA

Autopromocja

Zdaniem Elżbiety Włodarczyk z Krajowej Izby Rozliczeniowej, nowe rozwiązanie ma przynieść przedsiębiorcom znaczne oszczędności. Najważniejsze to koszty zakupu papieru, opłat pocztowych, eksploatacji sprzętu biurowego i nakładów pracy. Ponadto, podpis elektroniczny ze względu na trudność jego podrobienia, w wielu firmach zastępuje tradycyjną drogę wymiany i weryfikacji dokumentów. "Pod względem skutków prawnych jest on równoważny podpisowi własnoręcznemu i jednoznacznie poświadcza tożsamość jego właściciela, którym może być jedynie osoba fizyczna" - dodała.

Aby wysyłać e-deklarację, niezbędne jest posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego. Zestaw do posługiwania się nim można wyrobić w jednej z pięciu firm, wpisanych do specjalnego rejestru Ministerstwa Gospodarki: Krajowej Izbie Rozliczeniowej, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, Unizeto Technologies, Enigma S.O.I., EuroCert Sp. z o.o. Składa się on z czytnika kart kryptograficznych i naszej osobistej karty procesorowej, na której znajduje się nasz e-podpis. Musi on być również zweryfikowany specjalnym kwalifikowanym certyfikatem, który trzeba okresowo odnawiać. Cena zestawu razem z certyfikatem to kilkaset zł. Do składania e-deklaracji potrzeba także specjalnej wtyczki, którą można pobrać bezpłatnie na stronie www.e-deklaracje.gov.pl. Zakup taki może zostać zakwalifikowany jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej i odliczony od podatku.

Uniwersalna Bramka Dokumentów (UBD)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 stycznia 2015 r. większość polskich przedsiębiorców oraz biura rachunkowe, zaczęły obowiązywać zmiany dotyczące zasad kontaktowania się z organami skarbowymi. Zmiany nie dotkną jedynie najmniejszych firm, zatrudniających mniej niż pięciu pracowników, które będą mogły nadal składać formularze papierowe. Pozostałe mają obowiązek przesyłania do skarbówek drogą elektroniczną formularzy i rozliczeń podatkowych. Dotyczy to formularzy informacji: PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R, deklaracji PIT-4R i PIT-8AR oraz rocznego obliczenia podatku PIT-40. Pierwsze z tych dokumentów (PIT-4R, PIT-8AR, IFT-3/IFT-3R) przedsiębiorcy muszą wysłać do skarbówek do końca stycznia.

Ekspert konfederacji Lewiatan, Przemysław Pruszyński uważa, że brak okresu przejściowego dla nowych przepisów był błędem. "Zabiegaliśmy jeszcze na etapie prac senackich, aby dać więcej czasu przedsiębiorcom na dostosowanie się. Wygenerowało to dla nich koszty, a przysporzy im to jeszcze nerwów i niepokoju. Przedsiębiorcy się dostosują, ponieważ nie mają wyjścia, ale pytanie jakim kosztem" - powiedział. Dodał też, że mimo wszystko liczy na wyrozumiałość fiskusa dla spóźnialskich. "Wiemy jak wygląda wdrażanie każdego nowego systemu w administracji, i ile jest z tym problemów na początku. Z tą różnicą, że administracja nie ponosi odpowiedzialności za swoje błędy, a przedsiębiorcy już tak" - ocenił.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Innego zdania jest ekspert Business Centre Club Michał Borowski, który zwraca uwagę na dobre nagłośnienie nowych obowiązków. "Nie mówimy o tych przepisach od wczoraj. Po drugie, ta zmiana nie jest na tyle fundamentalna, żeby przewidywać długie okresy przygotowawcze. Nie wymaga też dużych inwestycji od przedsiębiorców ani zmian w ich systemach informatycznych, ponieważ infrastrukturę niezbędną do elektronicznego rozliczania się, dostarcza Ministerstwo Finansów" - powiedział.


Borowski uważa, że w dłuższej perspektywie zmiany te ułatwią i obniżą koszty prowadzenie biznesu. "Bardzo dobrze oceniam ten kierunek zmian i myślę, że on się nie odwróci - coraz więcej korespondencji z urzędem skarbowym będzie odbywało się drogą elektroniczną. Koszty wyrobienia podpisu elektronicznego nie są wielkie, a jego posiadanie znacznie ułatwia komunikację podatników z fiskusem. Z praktyki wiem, że podatnicy rozliczający się elektronicznie mogą liczyć na sprawniejszą obsługę, m.in. otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami w ciągu nie siedmiu, a jednego dnia" - uważa Borowski.

E-deklaracje nie mogą być przesyłane przez ePUAP

Zdaniem rzeczniczki Ministerstwa Finansów Wiesławy Dróżdż, obowiązek składania deklaracji drogą elektroniczną usprawni pracę urzędów skarbowych, ponieważ miliony e-deklaracji składanych przez płatników, automatycznie zostanie wpisanych do systemu informatycznego. Te składane papierowo, muszą zostać przez urzędników wprowadzone do systemu ręcznie. "Skorzystają na tym przede wszystkim podatnicy, ponieważ wygospodarowani w ten sposób pracownicy, będą skierowani do pomocy podatnikom w wypełnianiu ich obowiązków podatkowych. Pozwoli to na wdrożenie dodatkowych usług dla podatników takich jak np.: obsługa i wsparcie w samodzielnym wypełnianiu obowiązków podatkowych, działania informacyjne i edukacyjne" - powiedziała.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Borowski uważa jednak, że w najbliższym czasie nowe przepisy nie przyczynią się do usprawnienia pracy urzędów skarbowych. Jego zdaniem to, że urzędy skarbowe dysponują danymi w formie elektronicznej, a to czy będą umiały w sposób efektywny przetworzyć te dane, to dwie różne sprawy. "To zależy od narzędzi informatycznych, którymi dysponują i od odpowiedniego przeszkolenia urzędników" - powiedział ekspert. (PAP)

rcze/mok/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA