| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT: źle opodatkowujemy biura podróży i doradców

VAT: źle opodatkowujemy biura podróży i doradców

Za niepełne wdrożenie unijnych przepisów o VAT dotyczących miejsca świadczenia usług oraz brak zmian w opodatkowaniu biur podróży Polska została upomniana przez Komisję Europejską.


NOWOŚĆ

Komisja Europejska przesłała wczoraj tzw. uzasadnioną opinię, domagając się od Polski uzupełnienia ustawy o VAT o przepisy, które zgodnie z regulacjami unijnymi, będą prawidłowo określały miejsce opodatkowania VAT przy świadczeniu niektórych usług. Wezwała też do zmiany opodatkowania VAT marży przy usługach biur podróży. Jeśli Polska w ciągu dwóch miesięcy nie zastosuje się do zaleceń Komisji, może zostać pozwana do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Komisja zakwestionowała przepisy ustawy o VAT dotyczące usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki, dla których miejscem świadczenia jest miejsce ich faktycznego wykonania. Wskazano, że charakter tych przepisów ma węższy zakres niż przepisy unijne, gdyż pominięto odniesienie do tej kategorii: działalności podobnej lub pomocniczej.

Dodatkowo przy świadczeniu usług konsultantów, inżynierów, firm konsultingowych, prawników, księgowych, przetwarzania danych i dostarczania informacji Polska nie przetransponowała odpowiednio przepisów unijnych do ustawy o VAT. Błędnie zdefiniowane zostały niektóre kategorie usług (np. usługi firm konsultingowych i inżynierów) oraz pominięto kategorię: innych podobnych usług. Polska zdefiniowała kwestionowane kategorie usług zgodnie z krajową klasyfikacją statystyczną niestosowaną w żadnym innym państwie członkowskim.

W przygotowanym przez rząd projekcie zmian do ustawy o VAT wszystkie te zalecenia Komisji zostały uwzględnione. Nie uwzględniono natomiast zastrzeżeń odnośnie niektórych przepisów dotyczących VAT dla biur podróży, gdzie podstawę opodatkowania stanowi marża.

Polska rozszerza szczególną procedurę marży, której celem jest uproszczenie stosowania VAT w przypadku biur podróży sprzedających turystom pakiety turystyczne. Przepisy unijne natomiast stanowią, że procedura marży nie powinna mieć zastosowania do biur podróży sprzedających pakiety innym biurom podróży, które odsprzedają te usługi turystyczne klientom indywidualnym.

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK