reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ordynacja podatkowa będzie dostosowana do umowy FATCA

Ordynacja podatkowa będzie dostosowana do umowy FATCA

Projekt noweli Ordynacji podatkowej zakłada dostosowanie jej zapisów do amerykańskiej ustawy o ujawnianiu rachunków zagranicznych (FATCA), a także do związanej z nią umowy między Polską i USA podpisanej w październiku 2014 r.

"Projektowane zmiany w Ordynacji podatkowej mają na celu wprowadzenie w przepisach krajowych podstawy prawnej do nałożenia obowiązków na instytucje finansowe, dotyczących zbierania, przetwarzania i przekazywania w odpowiednich terminach przez nie informacji do krajowej administracji podatkowej, które wymagane są na podstawie FATCA" - wyjaśniło MF w uzasadnieniu do projektu. Odpowiednie zmiany zostaną także wprowadzone w Kodeksie karnym skarbowym.

"W efekcie instytucje finansowe uzyskają upoważnienie do dokonywania identyfikacji rachunków amerykańskich rezydentów podatkowych oraz przekazania do krajowej administracji podatkowej informacji o ich właścicielach oraz dochodach i saldach związanych z tymi rachunkami" - dodano.

Automatyczna wymiana informacji podatkowych między Polską a USA – standard FACTA

Polska wymieni z USA informacje o podatnikach

Projekt zakłada, że organem właściwym w sprawach dotyczących informacji w dziedzinie opodatkowania, określonych w umowie FATCA, będzie minister finansów. Będzie on mógł delegować swoje uprawnienia podległym mu służbom. MF zaznaczyło, że podobne rozwiązanie sprawdza się w przypadku wymiany informacji podatkowych z innymi państwami.

"Zadania w zakresie kontroli amerykańskich rachunków raportowanych zostaną przekazane jednemu, podległemu ministrowi właściwemu ds. finansów publicznych, organowi podatkowemu (...) zasadne jest, aby takim organem był tzw. wyspecjalizowany urząd skarbowy" - napisano w uzasadnieniu do projektu. Wskazano, że to urząd, który odpowiedzialny jest za obsługę m.in. banków, zakładów ubezpieczeń, funduszy inwestycyjnych, czy funduszy emerytalnych.

Projekt wprowadza ponadto do Ordynacji podatkowej m.in. odesłania do definicji, którymi posługuje się FATCA. Określa też "podstawowe obowiązki raportujących polskich instytucji finansowych, związane z identyfikowaniem amerykańskich rachunków raportowanych oraz rachunków posiadanych przez wyłączone instytucje finansowe, a także obowiązek sporządzania i przekazywania informacji w tym zakresie".

Według autorów projektu, dzięki zmianom wymagane przez FATCA informacje o amerykańskich rezydentach podatkowych będą zbierane przez polskie instytucje finansowe, przekazywane do krajowej administracji podatkowej, a następnie automatycznie wymieniane z USA na podstawie obowiązującej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zdaniem MF raportowanie amerykańskich rachunków przez polskie instytucje finansowe powinno się rozpocząć 30 czerwca 2015 r., a więc zmiana w Ordynacji podatkowej powinna wejść w życie wiosną tego roku.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Przyjęta w 2010 r. w Stanach Zjednoczonych ustawa o ujawnianiu informacji o rachunkach zagranicznych dla celów podatkowych (FATCA - z ang. Foreign Account Tax Compliance Act) nakłada na zagraniczne instytucje finansowe obowiązek zawierania z amerykańską administracją podatkową (IRS) umów o przekazywaniu informacji o rachunkach finansowych amerykańskich rezydentów. Instytucje, które nie podpiszą porozumienia z IRS zostaną ukarane podatkiem w wysokości 30 proc. dochodów uzyskiwanych ze źródeł w USA.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama