REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak ulgi na dzieci uczące się za granicą łamie prawo unijne

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Studia dzieci w innych krajach UE wyłączają prawo do ulgi rodzinnej i rozliczenia z dzieckiem. Zdaniem ekspertów przepisy naruszają zasadę swobodnego przepływu studentów w ramach UE. Preferencje powinni zachować rodzice dzieci studiujących za granicą w drodze skierowania.

Jednym z warunków odliczenia ulgi na dorosłe dziecko, do ukończenia 25 lat, jest pobieranie przez nie nauki w szkole, o której mowa w polskich przepisach o systemie oświaty lub prawa o szkolnictwie wyższym. Studia na uczelni w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej pozbawiają zatem rodzica prawa do skorzystania z ulgi prorodzinnej odliczanej od podatku dochodowego. Taką interpretację przepisów prezentują Ministerstwo Finansów i urzędy skarbowe. Studia w innym kraju UE oznaczają nie tylko automatyczne wyłączenie możliwości odliczenia ulgi na dzieci, ale również utratę prawa do preferencyjnego opodatkowania dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. W obu wypadkach zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązuje ten sam warunek dotyczący studiów na polskiej uczelni. Eksperci podatkowi są zgodni - obecne brzmienie przepisów budzi wątpliwości w zakresie zgodności z prawem wspólnotowym.

REKLAMA

Autopromocja

Swobodny przepływ osób

W ocenie Arkadiusza Glinieckiego, doradcy podatkowego w firmie KPMG, sformułowanie przepisów ustawy o PIT, odmawiające rodzicom skorzystania z ulg w przypadku, gdy dziecko uczy się w innym państwie UE, nie ma osadzenia w rzeczywistości, szczególnie po przystąpieniu Polski do Unii.

- Karta praw fundamentalnych Unii Europejskiej z 2000 roku zawiera zasadę swobody przepływu osób, w tym uczących się, w ramach UE - podkreśla ekspert.

Wskazuje ponadto, że Komisja Europejska i Parlament Europejski wydały w 2001 roku jasną deklarację dotyczącą wsparcia przemieszczania się studentów w ramach Unii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Arkadiusza Glinieckiego wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zakazujące dyskryminacji oraz stwierdzające, iż ulgi podatkowe państw członkowskich UE nie mogą ograniczać swobód unijnych (np. kwestia odliczania od podatku lub dochodu składek na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych w innych państwach UE), mogą okazać się zbawienne dla polskich podatników.

- Jest prawdopodobne, że również w przypadku braku możliwości skorzystania z ulgi przez polskiego podatnika, gdy dzieci uczą się w innych państwach UE, wyroki ETS byłyby podstawą korzystnego rozstrzygnięcia - twierdzi nasz rozmówca.

Dyskryminujące przepisy

Zdaniem Marka Jarockiego, menedżera w Dziale Doradztwa Podatkowego Ernst & Young, istniejące ograniczenie w korzystaniu z możliwości łącznego rozliczenia z dzieckiem lub zastosowania odliczenia od podatku z tytułu wychowania dziecka może być niezrozumiałe z punktu widzenia celów, jakim miały służyć obie ulgi.

- Wyłączenie ulg w sytuacji, gdy dziecko uczy się w szkołach zagranicznych, w tym mających siedzibę w innych państwach członkowskich UE, może też budzić wątpliwości z punktu widzenia wspólnotowej zasady swobody przepływu osób.

- Dopóki jednak przepis ten w obecnym kształcie istnieje w polskiej ustawie, nie zostanie zmieniony bądź uchylony, ma moc wiążącą - mówi Marek Jarocki.

Agnieszka Stanisławska, senior konsultant w departamencie doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, zwraca uwagę, że przepisy ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o szkolnictwie wyższym nie wprowadzają zastrzeżenia, że szkoły - o których mowa w tych przepisach - to placówki położone na terenie Polski. Jednak fakt, że ustawa o PIT odwołuje się do przepisów regulujących funkcjonowanie polskiego systemu oświaty, stanowi wystarczającą podstawę dla organów podatkowych, aby odmówić rodzicom dzieci, które wyjechały na naukę za granicę, skorzystania z możliwości obniżenia obciążeń podatkowych.

Przepisy w obecnym kształcie dyskryminują tych rodziców, których dzieci kształcą się na zagranicznych uczelniach.

- Ustawodawca powinien jak najszybciej podjąć niezbędne kroki, aby zrównać prawa tej grupy rodziców do praw, jakie już teraz posiadają rodzice, których dzieci uczą się w szkołach na terenie Polski - ocenia Agnieszka Stanisławska.

Skierowanie podstawą ulgi

REKLAMA

Zgodnie z przepisami prawa o szkolnictwie wyższym studenci mogą podejmować naukę na uczelniach zagranicznych w drodze skierowania. W tym przypadku rodzice powinni zachować prawo do podatkowych preferencji. Na ten aspekt zwróciła uwagę Anna Misiak, doradca ds. PIT i ZUS w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Jak wyjaśnia nasza rozmówczyni, ustawa o szkolnictwie wyższym obejmuje swoimi regulacjami współpracę międzynarodową uczelni, przewidując w osobnym rozporządzeniu warunki kierowania osób za granicę w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych. Jeśli dana osoba spełnia warunki określone przez podmiot zagraniczny, to może być skierowana przez uczelnię za granicę w celu m.in. odbycia części jednolitych studiów magisterskich, licencjackich lub inżynierskich.

- W takiej sytuacji skierowanie odbywa się w ramach toku studiów podjętych na krajowej uczelni, a student nie traci swojego związku z uczelnią w Polsce - mówi Anna Misiak.

Nasza rozmówczyni podkreśla, że zgodnie z Europejską Kartą na rzecz Jakości i Mobilności, placówka wysyłająca jest zobowiązana do uznania pomyślnie zakończonego okresu studiów lub stażu zagranicznego, jeśli kształcenie za granicą odbywa się w trakcie regularnego programu studiów lub kształcenia.

- Studiowanie za granicą jest w takich warunkach elementem studiów na polskiej uczelni i nie powinno skutkować utratą prawa rodzica takiego studenta do ulgi - argumentuje Anna Misiak.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ulga prorodzinna

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Minister finansów Jacek Rostowski powinien zmienić przepisy o uldze prorodzinnej, żeby umożliwić odliczenie wszystkim uprawnionym podatnikom

1145,08 złotych wynosi w rozliczeniu 2007 roku ulga prorodzinna na jedno dziecko

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

GP radzi

Dochód z tytułu renty rodzinnej

Jestem wdową. Córka studentka jest w wieku 21 lat i pobiera rentę rodzinną, innych dochodów nie ma. ZUS wystawił jej PIT-40A. Czy mogę odliczyć ulgę w swoim PIT-37?

Ulga przysługuje w związku z wychowywaniem dzieci, które spełniają ustawowe warunki. Dzieci pełnoletnie muszą spełniać kryterium: wieku - ulga przysługuje do ukończenia 25 lat, pobierania nauki, oraz braku dochodów. Nie wszystkie jednak dochody pozbawiają rodzica prawa do odpisania od podatku ulgi na dzieci. Renta rodzinna należy do tych wyjątkowych dochodów, które nie wyłączają prawa do odliczenia. W opisanej sytuacji obliczenia podatku od renty rodzinnej dokonał organ rentowy i córka nie musi składać odrębnego zeznania w urzędzie skarbowym. Natomiast matka dziecka może w swoim zeznaniu PIT-37 i dołączonym do niego załączniku PIT/O odpisać ulgę.

Inny adres zameldowania

Ja i ojciec dziecka nie jesteśmy małżeństwem. Dwuletnia córka zameldowana jest razem ze mną, natomiast jej ojciec pod innym adresem. W zeszłym roku nie uzyskałam dochodów. Czy ulgę rodzinną może odliczyć ojciec dziecka?

Z ulgi mogą korzystać rodzice dzieci, niezależnie od tego, czy są małżeństwem czy też pozostają w związku nieformalnym. Podstawowym wymogiem warunkującym prawo do odliczenia jest wychowywanie w roku podatkowym własnych lub przysposobionych dzieci. W opisanej sytuacji rodzice zamieszkują razem i wspólnie wychowują córkę, a zatem warunek ten spełniają. Meldunek nie ma żadnego znaczenia dla prawa skorzystania z preferencji. Ponieważ matka dziecka nie uzyskała żadnych dochodów, ojciec odpisze od swojego podatku pełną kwotę ulgi.

Praca za granicą

Córka jest studentką, ma 22 lata. Jedyny dochód uzyskała w Anglii. Został on tam opodatkowany. W przeliczeniu na złote wyniósł ok. 10 tys. zł. Czy mogę odliczyć ulgę rodzinną w PIT?

Polskę i Anglię, począwszy od 2007 roku, łączy umowa, która przewiduje jako metodę unikania podwójnego opodatkowania metodę wyłączenia z progresją. Oznacza to, że dochody uzyskane w tym państwie wolne są od podatku dochodowego w Polsce. Ponieważ córka nie uzyskała żadnych dochodów w Polsce, nie musi w kraju wykazywać dochodów angielskich, niezależnie od ich wysokości. W przypadku uzyskania przez dzieci dochodów wolnych od podatku rodzice zachowują prawo do ulgi. Ponieważ córka spełnia również pozostałe wymogi w zakresie odliczenia, tzn. nie ma ukończonych 25 lat oraz uczy się, ulgę na dzieci można odpisać.

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

e-Urząd Skarbowy w Twoim telefonie! Nowa aplikacja zmienia sposób korzystania z usług skarbowych

Ministerstwo Finansów wprowadza rewolucję w dostępie do usług skarbowych. Aplikacja e-Urząd Skarbowy pozwala na szybkie i bezpieczne załatwianie spraw urzędowych. To dopiero początek – kolejne aktualizacje przyniosą jeszcze więcej funkcji!

W 2025 roku oprocentowanie lokat bankowych mocno spadnie. Jak zadbać o oszczędności?

Banki przewidują mocny spadek stóp procentowych. Przykładowo BNP Paribas prognozuje, że na koniec 2025 roku podstawowa stopa procentowa NBP spadnie do 4%, czyli obniży się aż o 1,75 p.p. Z kolei PKO BP zakłada, że stopy procentowe spadną do 3,5%-4% do końca 2026 r. Te oczekiwania już teraz wpływają na oprocentowanie lokat bankowych. Rankomat.pl zwraca uwagę, że średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane NBP) wyniosło zaledwie 3,96% i w kolejnych miesiącach prawdopodobnie będzie dalej spadać. Między innymi dlatego w 2025 r. warto zmienić część swoich nawyków finansowych, do których przywykliśmy w ostatnich dwóch latach.

REKLAMA

Jak opodatkować przychody z najmu? Kluczowe zasady i przepisy

Przychody z najmu można opodatkować ryczałtem lub w ramach działalności gospodarczej. Wybór odpowiedniego sposobu zależy od rodzaju najmu i decyzji podatnika. Sprawdź, jakie zasady obowiązują, jakie stawki podatkowe mają zastosowanie oraz kiedy najem kwalifikuje się jako odrębne źródło przychodów.

9000 zł brutto średniej pensji w Polsce w 2025 r. Kiedy pęknie bariera psychologiczna 10 tys. zł miesięcznie?

Główny Urząd Statystyczny podał, że w grudniu 2024 r. przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 8.821,25 zł. Eksperci oceniają, że w 2025 roku na pewno przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach przekroczy kwotę 9.000 zł brutto (ok. 6.450 zł netto). Natomiast zdaniem przedsiębiorców, granicą psychologiczną przeciętnej miesięcznej pensji w Polsce jest kwota 10 000 zł brutto (ok. 7.150 zł netto). Kiedy ta granica zostanie przełamana?

ZUS zmienił zasady doręczania pism na PUE (eZUS). Nowości od 15 stycznia 2025 r.

W komunikacie z 24 stycznia 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 15 stycznia 2025 r. na portalu PUE eZUS udostępnił funkcjonalności, które wynikają z art. 71 ab ust. 1a ustawy o systemie ubezpieczeń́ społecznych w zakresie tzw. e-Doręczeń.

Rozliczenie PIT emeryta i rencisty w 2025 r. ZUS wysyła PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2024 r. Kiedy zwrot nadpłaty podatku? Jak odliczać i przekazać 1,5 proc. podatku?

W najbliższych tygodniach emeryci i renciści otrzymają ważny formularz, dotyczący rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). ZUS rozpoczął właśnie wysyłkę deklaracji PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za miniony rok. W całym kraju akcja obejmie niemal 10,5 mln osób.

REKLAMA

Zmiany w uldze na dziecko. Wyższe limity, do 120 i 60 tys. zł rocznie

Nowelizacja ustawy o PIT zakłada podwyższenie limitów dochodów uprawniających do ulgi na dziecko. Proponowane zmiany obejmują m.in. zwiększenie limitu przychodów dla rodzin z czwórką lub więcej dzieci do 120 tys. zł rocznie oraz wyższe progi dochodowe dla rodziców wychowujących jedno dziecko.

Płatniku, sporządź i wyślij poprawnie PIT-11, PIT-R, PIT-4R i PIT-8AR

Ministerstwo Finansów przypomina płatnikom o obowiązku sporządzenia i przesłania deklaracji podatkowych za 2024 rok. Sprawdź, jak przygotować formularze, na co zwrócić uwagę i jak uniknąć błędów w dokumentach PIT.

REKLAMA