IFK poleca: Domniemanie uczciwości nie tylko dla przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że założenia do Prawa o działalności gospodarczej – które ma być podstawowym aktem prawnym dla przedsiębiorców – zostały skierowane pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Założenia są już po konsultacjach publicznych i uzgodnieniach międzyresortowych. Przyjęcie zapisów korzystnych dla przedsiębiorców może mieć pozytywny wpływ także osób, które nie prowadzą firm.
REKLAMA
W projekcie założeń Prawa do działalności gospodarczej resort gospodarki zapisał zestaw zasad, którymi powinni kierować się przedsiębiorcy, ale przede wszystkim urzędnicy w stosunku do przedsiębiorców. Wśród nich jest znana z proponowanej przez Kancelarię Prezydenta w nowelizacji „starej” Ordynacji podatkowej zasada interpretowania niejasnych przepisów na korzyść podatnika, ale także inne – na przykład zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy, zasada rozsądnych terminów (nakazująca załatwianie spraw w możliwie szybkim terminie), a także nakaz przedstawiania projektu decyzji administracyjnej.
W zestawieniu uwag, zgłoszonych w trakcie konsultacji międzyresortowych, w kilku przypadkach resorty i urzędy zwracały uwagę, że wprowadzenie tych zasad wyłącznie w stosunku do przedsiębiorców spowoduje, że inne podmioty będą gorzej traktowane. A to z kolei wiązałoby się z naruszeniem konstytucji, która nakazuje równe traktowanie wszystkich.
Zwróciło na to uwagę m.in. Rządowe Centrum Legislacji, które zasugerowało możliwość rozszerzenia tych zasad na wszystkie podmioty, a więc i na osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.
Resort gospodarki odpowiedział, że niektóre z tych zasad zostaną także przeniesione do Kodeksu postępowania administracyjnego. To oznacza, że będą one stosowane do wszystkich postępowań administracyjnych – czyli również tych dotyczących ogółu obywateli, a nie wyłącznie do tych prowadzonych na wniosek czy w sprawie przedsiębiorcy.
Poza tym MG zaproponowało rodzaj bezpiecznika – mianowicie zapis, wg którego stosowanie zasad korzystnych dla przedsiębiorców nie może naruszać praw i wolności innych podmiotów.
Źródło: Tax Care
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat