IFK poleca: Czas pracy pracowników w maju 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
Święta przypadające w niedziele nie mają znaczenia dla zakazu pracy w placówkach handlowych. Pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników w handlu, muszą bowiem zaplanować im wolne we wszystkie majowe święta, nawet gdy przypadają one w niedzielę (art. 1519a § 2 Kodeksu pracy). To komplikuje ustalanie grafików czasu pracy.
REKLAMA
Aby w prawidłowy sposób zaplanować pracę w okresie rozliczeniowym, który będzie obejmować maj 2015 r., w pierwszej kolejności należy ustalić wymiar czasu pracy, a więc liczbę godzin oraz odpowiednią liczbę dni, które pracownicy będą zobowiązani przepracować.
Umowy terminowe maksymalnie do 33 miesięcy
Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się w następujący sposób:
Krok 1. Mnożymy 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym.
Krok 2. Do otrzymanej liczby godzin dodajemy iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego wykraczających poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku.
Krok 3. Od obliczonego w ten sposób wymiaru czasu pracy odejmujemy 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.
W przypadku 1-miesięcznego okresu rozliczeniowego obejmującego maj 2015 r. liczba godzin do przepracowania wyniesie:
● 40 godz. x 4 pełne tygodnie = 160 godz.,
● 160 godz. + (8 godz. x 1 dzień, tj. 29 maja) = 168 godz.,
● 168 godz. – 8 godz. (dzień świąteczny, tj. 1 maja) = 160 godz.
Wymiar czasu pracy, czyli liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym przez pracownika zatrudnionego na część etatu, należy ustalić w proporcji do wymiaru czasu pracy, w jakim wykonuje pracę.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak zaplanować i rozliczać czas pracy pracowników w maju 2015 r." >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat