reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Elastyczny czas pracy przynosi korzyści przedsiębiorcom

Elastyczny czas pracy przynosi korzyści przedsiębiorcom

Pracownicy korzystniej oceniają wprowadzenie ruchomego czasu pracy niż wydłużenie okresu rozliczeniowego. Tak wynika z badania Zespołu do spraw oceny wpływu regulacji dotyczących elastycznego czasu pracy na wzrost gospodarczy oraz konkurencyjność, pomocniczego organu Ministerstwa Gospodarki.

Powołany w listopadzie 2013r. Zespół ma na celu przeprowadzenie badania nt. wpływu regulacji dotyczących elastycznego czasu pracy na rozwój gospodarki i zwiększenie potencjału polskich przedsiębiorców. Kwestionariusze dotyczące obecnych rozwiązań wypełniali pracodawcy oraz pracownicy.

"Wypowiedziały się dwie grupy podmiotów: te, które już wprowadziły wydłużone okresy rozliczeniowe oraz losowo wybrane przedsiębiorstwa z bazy REGON" - powiedział Minister Gospodarki, Janusz Piechociński.

Badania przeprowadzono w okresie listopad - grudzień 2014r. Pracodawcy wypełniający ankietę zostali poproszeni o podanie adresów e-mail pracowników, dla których została przygotowana oddzielna ankieta. Wśród pracodawców, którzy rozpoczęli udział w badaniu, ponad 60% instytucji i 52% przedsiębiorstw przekazało kontakt do przynajmniej jednego pracownika.

Problem sygnalistów w polskim prawie pracy

Z wyników badań możemy wywnioskować, iż większość nie zdecydowała się na zmianę uregulowań czasu pracy. Oba rozwiązania są znacznie popularniejsze w sektorze przedsiębiorstw niż wśród instytucji publicznych. Zarówno deklaracje pracodawców, jak i pracowników wskazują, że 70% pracodawców nie konsultowało żadnego z nowych rozwiązań. Zmiany wprowadzono z inicjatywy pracodawcy.

Ruchomy czas pracy najczęściej stosowany jest w małych firmach w hotelarstwie i gastronomii, usługach zdrowotnych i opiece społecznej, usługach administrowania oraz wytwarzaniu energii. Pracownicy korzystniej oceniali wprowadzenie ruchomego czasu pracy niż wydłużenie okresu rozliczeniowego. W podmiotach, w których wprowadzono wydłużony okres rozliczeniowy i ruchomy czas pracy nastąpiła, wg deklaracji ankietowanych, poprawa konkurencyjności i ogólnej kondycji jednostki, natomiast ok. 60% podmiotów wskazuje, że wprowadzenie zmian nie miało wpływu na zatrudnienie.

Umowa na czas określony 33 miesiące od 2015 r.

"Nasze propozycje mają skutecznie wspierać zarówno właścicieli firm, jak i osoby przez nich zatrudnione" - dodał wicepremier.

W skład zespołu prowadzącego badanie wchodzili przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki; Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej; Rady Ochrony Pracy, Głównego Inspektora Pracy, NSZZ „Solidarność”, Forum Związków Zawodowych, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Konfederacji „Lewiatan”, Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej,  Business Centre Club, Związku Rzemiosła Polskiego, Krajowej Izby Gospodarczej, Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

autor.: Michał Bartkiewicz

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama