Elastyczny czas pracy przynosi korzyści przedsiębiorcom
REKLAMA
REKLAMA
Powołany w listopadzie 2013r. Zespół ma na celu przeprowadzenie badania nt. wpływu regulacji dotyczących elastycznego czasu pracy na rozwój gospodarki i zwiększenie potencjału polskich przedsiębiorców. Kwestionariusze dotyczące obecnych rozwiązań wypełniali pracodawcy oraz pracownicy.
"Wypowiedziały się dwie grupy podmiotów: te, które już wprowadziły wydłużone okresy rozliczeniowe oraz losowo wybrane przedsiębiorstwa z bazy REGON" - powiedział Minister Gospodarki, Janusz Piechociński.
Badania przeprowadzono w okresie listopad - grudzień 2014r. Pracodawcy wypełniający ankietę zostali poproszeni o podanie adresów e-mail pracowników, dla których została przygotowana oddzielna ankieta. Wśród pracodawców, którzy rozpoczęli udział w badaniu, ponad 60% instytucji i 52% przedsiębiorstw przekazało kontakt do przynajmniej jednego pracownika.
Problem sygnalistów w polskim prawie pracy
Z wyników badań możemy wywnioskować, iż większość nie zdecydowała się na zmianę uregulowań czasu pracy. Oba rozwiązania są znacznie popularniejsze w sektorze przedsiębiorstw niż wśród instytucji publicznych. Zarówno deklaracje pracodawców, jak i pracowników wskazują, że 70% pracodawców nie konsultowało żadnego z nowych rozwiązań. Zmiany wprowadzono z inicjatywy pracodawcy.
REKLAMA
Ruchomy czas pracy najczęściej stosowany jest w małych firmach w hotelarstwie i gastronomii, usługach zdrowotnych i opiece społecznej, usługach administrowania oraz wytwarzaniu energii. Pracownicy korzystniej oceniali wprowadzenie ruchomego czasu pracy niż wydłużenie okresu rozliczeniowego. W podmiotach, w których wprowadzono wydłużony okres rozliczeniowy i ruchomy czas pracy nastąpiła, wg deklaracji ankietowanych, poprawa konkurencyjności i ogólnej kondycji jednostki, natomiast ok. 60% podmiotów wskazuje, że wprowadzenie zmian nie miało wpływu na zatrudnienie.
Umowa na czas określony 33 miesiące od 2015 r.
"Nasze propozycje mają skutecznie wspierać zarówno właścicieli firm, jak i osoby przez nich zatrudnione" - dodał wicepremier.
W skład zespołu prowadzącego badanie wchodzili przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki; Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej; Rady Ochrony Pracy, Głównego Inspektora Pracy, NSZZ „Solidarność”, Forum Związków Zawodowych, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Konfederacji „Lewiatan”, Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Business Centre Club, Związku Rzemiosła Polskiego, Krajowej Izby Gospodarczej, Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
autor.: Michał Bartkiewicz
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat