reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Składki na Fundusz Pracy po zmianie stanowiska ZUS

IFK poleca: Składki na Fundusz Pracy po zmianie stanowiska ZUS

Mimo braku nowelizacji przepisów dotyczących składek na Fundusz Pracy ZUS chciał zmienić zasady ich uiszczania. Modyfikacje miały dotyczyć małych podmiotów niezatrudniających żadnej osoby w ramach stosunku pracy. Jednak ostatecznie ZUS nadal nie będzie żądał wpłat na FP od zleceń realizowanych na rzecz podmiotu, który nie miał statusu pracodawcy.

Zgodnie z komunikatem, który ukazał się na stronie internetowej ZUS 13 marca 2015 r., płatnicy składek będący osobami fizycznymi niezatrudniającymi ani jednego pracownika byli zobligowani do opłacania składki na FP za osoby zatrudnione na podstawie umów zlecenia lub umów o podobnym charakterze. Składki za wskazane osoby miały być opłacane począwszy od składek za marzec 2015 r. (tj. odprowadzanych w kwietniu 2015 r.).

Jednak w zmienionym na stronie internetowej komunikacie z 7 kwietnia 2015 r. ZUS wycofał się z tej interpretacji przepisów, przywracając dotychczasowe zasady. Zatem ZUS nadal nie będzie żądał wpłat na FP od zleceń realizowanych na rzecz podmiotu, który nie miał statusu pracodawcy.

Jak wynika z art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, agencyjnej albo innej umowy o świadczenie usług obowiązkowe składki na FP opłacają tylko:

  •  pracodawcy, a więc jednostki organizacyjne, chociażby nie posiadały osobowości prawnej, a także osoby fizyczne, jeżeli zatrudniają co najmniej jednego pracownika, oraz
  •  inne jednostki organizacyjne.

Komplet Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD + PDF

Jak informował ZUS w nieaktualnym częściowo komunikacie z 13 marca 2015 r., zmiana miała wynikać z uzyskanego stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Resort pracy przyznał bowiem, że przepisy nie określają wprost osoby fizycznej jako podmiotu zobowiązanego do opłacania składek na FP i nie definiują pojęcia płatnika składek. Jednak w opinii resortu pracy w analizowanych okolicznościach do tych osób powinna mieć zastosowanie definicja płatnika z art. 4 pkt 2 ustawy systemowej.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak opłacać składki na Fundusz Pracy po zmianie stanowiska ZUS" >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama