reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Małe firmy będą mogły sporządzać skrócone sprawozdania finansowe

Małe firmy będą mogły sporządzać skrócone sprawozdania finansowe

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości małe firmy będą mogły sporządzać skrócone sprawozdania finansowe, składające się jedynie z uproszczonego bilansu, rachunku zysków i strat oraz z tzw. informacji dodatkowej z ograniczoną ilością danych. Zwolnione zostaną też ze sporządzania sprawozdania z działalności, pod warunkiem, że niektóre informacje, objęte dotychczas jego zakresem informacyjnym, zostaną przez jednostki małe ujawnione w informacji dodatkowej. Małe firmy mają też zostać zwolnione z obowiązku sporządzania zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych.

Małe przedsiębiorstwa będą mogły zaoszczędzić na prowadzeniu rachunkowości nawet 61 mln zł - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, którego pierwsze czytanie odbyło się w 14 maja w Sejmie. Teraz projektem zajmie się komisja finansów publicznych.

Wiceminister finansów Dorota Podedworna-Tarnowska, przedstawiając przygotowany w MF projekt, powiedziała, że zmiany mają na celu m.in. dostosowanie polskich przepisów do regulacji unijnych. Mamy na to czas do 20 lipca tego roku.

Za niezłożenie sprawozdania finansowego grozi wykreślenie z KRS

"Projekt wprowadza również uproszczenia w rachunkowości związane ze zmieniającym się otoczeniem gospodarczym. Zaproponowane uproszczenia przyczynią się do obniżenia kosztów przygotowania sprawozdania finansowego oraz kosztów bieżącego prowadzenia rachunkowości przez tzw. jednostki małe" - poinformowała.

Jej zdaniem zmiany te mogą doprowadzić do poprawy funkcjonowania przedsiębiorczości i wzrostu konkurencyjności gospodarki. "Zniesienie barier administracyjnych i wprowadzenie bardziej przyjaznych przepisów o rachunkowości może w znacznym stopniu poprawić warunki funkcjonowania małych jednostek. Przyjęty kierunek zmian wpisuje się w działania rządu zmierzające do poprawy warunków wykonywania działalności gospodarczej poprzez ograniczenie lub zniesienie barier hamujących rozwój przedsiębiorczości" - mówiła.

Zaznaczyła, że proponowane w projekcie uproszczenia obejmą większy katalog podmiotów niż wynikałoby to z unijnej dyrektywy. "Szacujemy, że z zaproponowanych uproszczeń będzie mogło skorzystać ponad 40 tys. jednostek, co w rezultacie będzie mogło doprowadzić do redukcji kosztów (...) rzędu 61 mln zł" - poinformowała.

Polecamy: Ściągi księgowego – PDF

Reprezentujący PO Artur Gierada wskazał, że jego klub popiera dalsze prace nad projektem, bowiem to kolejny bardzo dobry projekt, który wychodzi naprzeciw polskim przedsiębiorcom. Jego zdaniem przedsiębiorca objęty pełną księgowością ponosi z tego tytułu koszt w wysokości ponad 5 tys. zł. W wyniku zmiany - jak mówił - zarówno koszt ten jak i czas poświęcony na przygotowanie sprawozdania spadnie o połowę.

Także Maria Zuba z PiS opowiedziała się za kontynuacją prac nad projektem. Zwróciła jednak uwagę, że na dostosowanie polskich przepisów do unijnej dyrektywy mamy coraz mniej czasu. "Zatem kolejny raz będziemy zmuszeni pracować nad powyższą ustawą bez możliwości skorzystania z opinii i wsparcia ekspertów" - powiedziała i pytała, dlaczego rząd czekał dwa lata na wprowadzenie uproszczeń dla małych firm.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama