Większa ochrona prawna kredytobiorców i pożyczkobiorców
REKLAMA
REKLAMA
Projekt przyjęty przez rząd 19 maja 2015 r. ma umożliwić skuteczne eliminowanie z obrotu gospodarczego tych podmiotów, które działają na reglamentowanym rynku finansowym bez zezwolenia, tj. nielegalnie, w szczególności prowadzących działalność z zamiarem oszustwa. KNF otrzyma uprawnienia do prowadzenia postępowania wyjaśniającego wobec tych podmiotów. Nastąpi też usprawnienie współpracy Komisji z organami ścigania w zakresie składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu możliwości udostępniania przez KNF informacji stanowiących tajemnicę bankową przy kierowaniu do prokuratury zawiadomień dotyczących funkcjonowania rynku finansowego.
REKLAMA
„Rząd konsekwentnie prowadzi działania zmierzające do zwiększenia poziomu ochrony konsumentów na rynku usług finansowych. Mamy świadomość, że konsument jest zawsze stroną słabszą, a jego słabość jest często wykorzystywana przez podmioty działające na tym rynku. Jesteśmy zatem przekonani, że pozycję konsumenta należy wzmacniać i obejmować go szczególną ochroną" – powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.
Zakłada się, że projektowane rozwiązania przyniosą pozytywny efekt zarówno dla konsumentów, jak też dla branży pożyczkowej i wpłyną na obniżenie kosztów pożyczek i kredytów konsumenckich. Konsument będzie lepiej chroniony przez wyeliminowanie stosowanych przez nieuczciwych przedsiębiorców praktyk, polegających na pobieraniu nadmiernych, nieuzasadnionych opłat związanych z udzieleniem i obsługą pożyczki. Zyska on też w sytuacji, kiedy będzie zalegał ze spłatą pożyczki. Projekt doprecyzowuje bowiem zasady pobierania przez przedsiębiorców odsetek za opóźnienie w spłacie, jak również zapobiega obciążaniu klienta nadmiernie wysokimi kosztami windykacji.
Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF
Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF
REKLAMA
Korzyścią dla rynku będzie natomiast zwiększenie wiarygodności i zaufania do branży pożyczkowej. Spełnienie określonych wymogów, takich jak konieczność działania spółki we wskazanej formie prawnej, będzie warunkować możliwość prowadzenia działalności. Przykładowo spółka kapitałowa będzie musiała posiadać kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 200 tys. zł, utworzony ze środków niepochodzących z pożyczki, kredytu, emisji obligacji lub źródeł nieudokumentowanych. Wymagana będzie też niekaralność za określone przestępstwa osób będących we władzach spółki i prokurentów.
W projekcie przewiduje się również m.in. wprowadzenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego i odsetek za opóźnienie w spłacie kredytu konsumenckiego. Nastąpi też zaostrzenie sankcji karnych za gromadzenie bez wymaganego zezwolenia środków finansowych innych osób, w celu obciążania ich ryzykiem.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat