| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Większa ochrona prawna kredytobiorców i pożyczkobiorców

Większa ochrona prawna kredytobiorców i pożyczkobiorców

Zwiększenie poziomu ochrony konsumentów korzystających z usług finansowych firm udzielających kredytów i pożyczek konsumenckich, które nie są objęte obowiązkiem uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zakłada projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw.

Projekt przyjęty przez rząd 19 maja 2015 r. ma umożliwić skuteczne eliminowanie z obrotu gospodarczego tych podmiotów, które działają na reglamentowanym rynku finansowym bez zezwolenia, tj. nielegalnie, w szczególności prowadzących działalność z zamiarem oszustwa. KNF otrzyma uprawnienia do prowadzenia postępowania wyjaśniającego wobec tych podmiotów. Nastąpi też usprawnienie współpracy Komisji z organami ścigania w zakresie składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu możliwości udostępniania przez KNF informacji stanowiących tajemnicę bankową przy kierowaniu do prokuratury zawiadomień dotyczących funkcjonowania rynku finansowego.

„Rząd konsekwentnie prowadzi działania zmierzające do zwiększenia poziomu ochrony konsumentów na rynku usług finansowych. Mamy świadomość, że konsument jest zawsze stroną słabszą, a jego słabość jest często wykorzystywana przez podmioty działające na tym rynku. Jesteśmy zatem przekonani, że pozycję konsumenta należy wzmacniać i obejmować go szczególną ochroną" – powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.

Zakłada się, że projektowane rozwiązania przyniosą pozytywny efekt zarówno dla konsumentów, jak też dla branży pożyczkowej i wpłyną na obniżenie kosztów pożyczek i kredytów konsumenckich. Konsument będzie lepiej chroniony przez wyeliminowanie stosowanych przez nieuczciwych przedsiębiorców praktyk, polegających na pobieraniu nadmiernych, nieuzasadnionych opłat związanych z udzieleniem i obsługą pożyczki. Zyska on też w sytuacji, kiedy będzie zalegał ze spłatą pożyczki. Projekt doprecyzowuje bowiem zasady pobierania przez przedsiębiorców odsetek za opóźnienie w spłacie, jak również zapobiega obciążaniu klienta nadmiernie wysokimi kosztami windykacji.

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF

Korzyścią dla rynku będzie natomiast zwiększenie wiarygodności i zaufania do branży pożyczkowej. Spełnienie określonych wymogów, takich jak konieczność działania spółki we wskazanej formie prawnej, będzie warunkować możliwość prowadzenia działalności. Przykładowo spółka kapitałowa będzie musiała posiadać kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 200 tys. zł, utworzony ze środków niepochodzących z pożyczki, kredytu, emisji obligacji lub źródeł nieudokumentowanych. Wymagana będzie też niekaralność za określone przestępstwa osób będących we władzach spółki i prokurentów.

W projekcie przewiduje się również m.in. wprowadzenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego i odsetek za opóźnienie w spłacie kredytu konsumenckiego. Nastąpi też zaostrzenie sankcji karnych za gromadzenie bez wymaganego zezwolenia środków finansowych innych osób, w celu obciążania ich ryzykiem.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, ustawy - Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK