| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Okres meldunku liczy się wstecz od sprzedaży

Okres meldunku liczy się wstecz od sprzedaży

Podatnik, który był zameldowany w mieszkaniu, ale meldunek ustał przed sprzedażą, nie będzie mógł skorzystać z ulgi meldunkowej.

 

Podatnik był zameldowany w swoim mieszkaniu przez pięć lat. Po kupnie drugiego wymeldował się z pierwszego. Teraz chce sprzedać pierwsze mieszkanie, korzystając z ulgi meldunkowej. Czy będzie to możliwe?

Niestety nie. Robert Mrówka, doradca podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego i Rachunkowości Dominus podkreśla, że w opisanej sytuacji skorzystanie z ulgi meldunkowej nie będzie możliwe.

- Choć art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT określający warunki skorzystania z ulgi nie definiuje tego jednoznacznie, przy jego interpretowaniu nie powinno być wątpliwości. Podatnik powinien wykazać, że okres stałego zameldowania, warunkujący możliwość skorzystania z ulgi bezpośrednio poprzedza transakcję zbycia - tłumaczy Robert Mrówka.

Dodaje, że takie stanowisko potwierdza również minister finansów w ogólnej interpretacji w tej sprawie (nr DD2/ 033/0557/SKT/07/1682), w której stwierdził, że okres 12 miesięcy obejmuje (co najmniej) 12 miesięcy wstecz, licząc od daty zbycia.

- Oznacza to, że meldunek i transakcja kupna-sprzedaży powinny następować bezpośrednio po sobie lub też, co można uznać za jeszcze trafniejszą opinię, wymeldowanie i sprzedaż powinny pozostawać w bezpośrednim związku ze sobą. Za taką wykładnią powołanego przepisu przemawia także motyw ustawodawczy - argumentuje Robert Mrówka.

Wprowadzona ulga miała służyć przede wszystkim tym podatnikom, którzy zdecydowali się na sprzedaż mieszkania wykorzystywanego na własne potrzeby, po to, aby uzyskane środki w głównej mierze spożytkować na zakup lub budowę innego lokum. Wprowadzona ulga miała na celu zrekompensowanie korzyści, które dawały zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 32-32a ustawy o PIT, uchylone od 1 stycznia 2007 r.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »