REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cztery dni na roczny CIT

Krzysztof Tomaszewski
Krzysztof Tomaszewski

REKLAMA

Firmy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, składają do 31 marca roczny CIT. Jeśli sporządzają sprawozdanie finansowe, powinny przekazać je w ciągu 10 dni od zatwierdzenia.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) muszą złożyć urzędom skarbowym zeznanie o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca następnego roku. W tym terminie powinni też rozliczyć podatek.

Autopromocja

- Z uwagi na fakt, że w przypadku większości podatników CIT rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, termin na dokonanie rozliczenia rocznego dla tych podatników upływa właśnie z końcem marca - wyjaśnia Zbigniew Marczyk, radca prawny, doradca podatkowy z kancelarii Lovells.

Jak podkreśla, termin ten nie będzie oczywiście wiążący dla podatników, których rok podatkowy jest różny od roku kalendarzowego.

Zeznanie i załączniki

- Zeznanie roczne składa się na formularzu CIT-8. Nie dotyczy to jednak rocznego rozliczenia podatkowej grupy kapitałowej, która składa zeznanie CIT-8A albo CIT-8B. Oprócz samego zeznania rocznego, w zależności od sytuacji konkretnego podatnika, konieczne okazać się może również złożenie załączników - mówi Zbigniew Marczyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I tak w przypadku, gdy dany podatnik CIT posiada zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla jego siedziby, ma on obowiązek załączyć do zeznania rocznego informację pozwalającą na ustalenie dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z CIT. Informację składa się na formularzu CIT-ST i CIT-ST/A.

- W przypadku podatników osiągających dochody (przychody) wolne lub zwolnione od podatku albo też korzystających z odliczeń od dochodu (np. z tytułu rozliczenia straty podatkowej z lat ubiegłych lub dokonanych darowizn) mają oni obowiązek załączyć do zeznania CIT-8 formularz CIT-8/O - wyjaśnia Zbigniew Marczyk.

Dodatkowo podatnicy korzystający z odliczenia darowizn składają załącznik CIT-D zawierający dane identyfikacyjne obdarowanego podmiotu. W przypadku podatników osiągających przychody z działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej mają oni obowiązek załączyć do zeznania CIT-8 także formularz SSE-R (ewentualnie również SSE/A i SSE- -R/A) zawierający rozliczenie podatku od dochodów osiąganych z tytułu tej działalności.

W przypadku podatników, którym organ podatkowy wydał decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, dołączają oni do zeznania sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej.

- Wzór sprawozdania określony został przez ministra finansów w Dzienniku Ustaw z 2006 roku nr 99, poz. 687 - mówi Renata Mikulewicz, radca prawny z działu szkoleń Kancelarii BSO Prawo i Podatki we Wrocławiu.

Prawidłowe wyliczenia

- Wypełniając deklarację CIT-8, nie wolno zapominać, że ustawodawca dokładnie wskazał, co należy zakwalifikować do przychodu i kiedy dokładnie on powstaje - podkreśla Agata Piotrowska-Kot, konsultant podatkowy w kancelarii Tarwid, Liwanowska, Mazur i Partnerzy.

Przypomina, że dany wydatek może zostać sklasyfikowany jako koszt uzyskania przychodów, jeżeli pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, a jego poniesienie dąży do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

- Wyliczając podstawę opodatkowania, trzeba pamiętać o pomniejszających ją odliczeniach i dochodach wolnych, jak również o wynikających z utraty prawa do odliczeń i zwolnień kwotach zwiększających. Wykazując kwotę podatku do zapłaty (nadpłatę), należy odjąć, dokonane i wykazane w odpowiednim załączniku, odliczenia od podatku oraz uwzględnić wpłacone wcześniej zaliczki - radzi Agata Piotrowska-Kot.

Sprawozdania finansowe

Przepisy ustawy o CIT obligują podatników zobowiązanych do sporządzenia sprawozdania finansowego do przekazania tego sprawozdania też do urzędu skarbowego.

- Sprawozdanie to nie musi być jednak dołączone do zeznania rocznego (w terminie złożenia zeznania rocznego najczęściej nie jest ono jeszcze zatwierdzone), lecz powinno ono zostać złożone w terminie dziesięć dni od daty jego zatwierdzenia - wyjaśnia Zbigniew Marczyk.

W przypadku gdy stosownie do przepisów o rachunkowości na podatniku ciąży obowiązek badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, wówczas sprawozdanie powinno zostać przekazane do urzędu skarbowego wraz z opinią i raportem audytora. Dodatkowo, w przypadku spółek, konieczne jest dołączenie także odpisu uchwały zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie.

Zbigniew Marczyk przypomina, że stosownie do ustawy o rachunkowości, kierownik danej jednostki (najczęściej zarząd) ma obowiązek złożenia w rejestrze sądowym rocznego sprawozdania, opinii biegłego rewidenta (jeżeli sprawozdanie podlegało badaniu), odpisu uchwały bądź postanowienia o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku m.in. spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych także sprawozdania z działalności jednostki. Dokumenty te należy złożyć w sądzie rejestrowym w ciągu 15 dni od zatwierdzenia rocznego sprawozdania.

Renata Mikulewicz natomiast podkreśla, że po złożeniu deklaracji podatnik, na podstawie art. 81 Ordynacji podatkowej, może skorygować uprzednio złożoną deklarację.

- Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. W obowiązującym wzorze deklaracji CIT-8 w pozycji 7 Cel złożenia deklaracji należy zaznaczyć wówczas kwadrat 2 - korekta zeznania - wyjaśnia Renata Mikulewicz.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Roczne rozliczenie CIT do 31 marca

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA