Cztery dni na roczny CIT
REKLAMA
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) muszą złożyć urzędom skarbowym zeznanie o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca następnego roku. W tym terminie powinni też rozliczyć podatek.
REKLAMA
- Z uwagi na fakt, że w przypadku większości podatników CIT rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, termin na dokonanie rozliczenia rocznego dla tych podatników upływa właśnie z końcem marca - wyjaśnia Zbigniew Marczyk, radca prawny, doradca podatkowy z kancelarii Lovells.
Jak podkreśla, termin ten nie będzie oczywiście wiążący dla podatników, których rok podatkowy jest różny od roku kalendarzowego.
Zeznanie i załączniki
- Zeznanie roczne składa się na formularzu CIT-8. Nie dotyczy to jednak rocznego rozliczenia podatkowej grupy kapitałowej, która składa zeznanie CIT-8A albo CIT-8B. Oprócz samego zeznania rocznego, w zależności od sytuacji konkretnego podatnika, konieczne okazać się może również złożenie załączników - mówi Zbigniew Marczyk.
I tak w przypadku, gdy dany podatnik CIT posiada zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla jego siedziby, ma on obowiązek załączyć do zeznania rocznego informację pozwalającą na ustalenie dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z CIT. Informację składa się na formularzu CIT-ST i CIT-ST/A.
- W przypadku podatników osiągających dochody (przychody) wolne lub zwolnione od podatku albo też korzystających z odliczeń od dochodu (np. z tytułu rozliczenia straty podatkowej z lat ubiegłych lub dokonanych darowizn) mają oni obowiązek załączyć do zeznania CIT-8 formularz CIT-8/O - wyjaśnia Zbigniew Marczyk.
REKLAMA
Dodatkowo podatnicy korzystający z odliczenia darowizn składają załącznik CIT-D zawierający dane identyfikacyjne obdarowanego podmiotu. W przypadku podatników osiągających przychody z działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej mają oni obowiązek załączyć do zeznania CIT-8 także formularz SSE-R (ewentualnie również SSE/A i SSE- -R/A) zawierający rozliczenie podatku od dochodów osiąganych z tytułu tej działalności.
W przypadku podatników, którym organ podatkowy wydał decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, dołączają oni do zeznania sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej.
- Wzór sprawozdania określony został przez ministra finansów w Dzienniku Ustaw z 2006 roku nr 99, poz. 687 - mówi Renata Mikulewicz, radca prawny z działu szkoleń Kancelarii BSO Prawo i Podatki we Wrocławiu.
Prawidłowe wyliczenia
- Wypełniając deklarację CIT-8, nie wolno zapominać, że ustawodawca dokładnie wskazał, co należy zakwalifikować do przychodu i kiedy dokładnie on powstaje - podkreśla Agata Piotrowska-Kot, konsultant podatkowy w kancelarii Tarwid, Liwanowska, Mazur i Partnerzy.
Przypomina, że dany wydatek może zostać sklasyfikowany jako koszt uzyskania przychodów, jeżeli pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, a jego poniesienie dąży do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
- Wyliczając podstawę opodatkowania, trzeba pamiętać o pomniejszających ją odliczeniach i dochodach wolnych, jak również o wynikających z utraty prawa do odliczeń i zwolnień kwotach zwiększających. Wykazując kwotę podatku do zapłaty (nadpłatę), należy odjąć, dokonane i wykazane w odpowiednim załączniku, odliczenia od podatku oraz uwzględnić wpłacone wcześniej zaliczki - radzi Agata Piotrowska-Kot.
Sprawozdania finansowe
Przepisy ustawy o CIT obligują podatników zobowiązanych do sporządzenia sprawozdania finansowego do przekazania tego sprawozdania też do urzędu skarbowego.
- Sprawozdanie to nie musi być jednak dołączone do zeznania rocznego (w terminie złożenia zeznania rocznego najczęściej nie jest ono jeszcze zatwierdzone), lecz powinno ono zostać złożone w terminie dziesięć dni od daty jego zatwierdzenia - wyjaśnia Zbigniew Marczyk.
W przypadku gdy stosownie do przepisów o rachunkowości na podatniku ciąży obowiązek badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, wówczas sprawozdanie powinno zostać przekazane do urzędu skarbowego wraz z opinią i raportem audytora. Dodatkowo, w przypadku spółek, konieczne jest dołączenie także odpisu uchwały zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie.
Zbigniew Marczyk przypomina, że stosownie do ustawy o rachunkowości, kierownik danej jednostki (najczęściej zarząd) ma obowiązek złożenia w rejestrze sądowym rocznego sprawozdania, opinii biegłego rewidenta (jeżeli sprawozdanie podlegało badaniu), odpisu uchwały bądź postanowienia o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku m.in. spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych także sprawozdania z działalności jednostki. Dokumenty te należy złożyć w sądzie rejestrowym w ciągu 15 dni od zatwierdzenia rocznego sprawozdania.
Renata Mikulewicz natomiast podkreśla, że po złożeniu deklaracji podatnik, na podstawie art. 81 Ordynacji podatkowej, może skorygować uprzednio złożoną deklarację.
- Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. W obowiązującym wzorze deklaracji CIT-8 w pozycji 7 Cel złożenia deklaracji należy zaznaczyć wówczas kwadrat 2 - korekta zeznania - wyjaśnia Renata Mikulewicz.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Roczne rozliczenie CIT do 31 marca
KRZYSZTOF TOMASZEWSKI
krzysztof.tomaszewski@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA