| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Szczurek: Reguła wydatkowa ogranicza możliwości wzrostu wydatków

Szczurek: Reguła wydatkowa ogranicza możliwości wzrostu wydatków

Reguła wydatkowa ogranicza wzrost wydatków, ale niski deficyt daje pewne możliwości, które nie są jednak wielkie - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.

"Ramy tego, co możemy zrobić ogranicza reguła wydatkowa, która mówi ile sektor finansów publicznych może wydać w danym roku. W sytuacji, kiedy dług publiczny jest niższy a deficyt spada poniżej 3 proc., to ta skala ograniczania wydatków też się zmniejsza, co daje nam pewną swobodę ruchu" - powiedział.

Ministerstwo Finansów zakłada, że deficyt sektora finansów publicznych w 2016 roku spadnie do 2,3 proc. PKB z 2,7 proc. w 2015 roku.

"Jednocześnie nie jest to fundamentalna zmiana, która przekładałaby się na jakieś gigantyczne wydatki publiczne" - dodał Szczurek.

Dodał on, że zakładany wzrost płacy minimalnej nie spowoduje wzrostu bezrobocia, a przyczyni się do wzrostu gospodarczego.

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

"Podwyżka minimalnego wynagrodzenia do kwoty zaproponowanej przez ministerstwo pracy w obecnej sytuacji gospodarczej, przy znaczącej nadwyżce handlowej, równowadze zewnętrznej wyrażonej poprawiającym się ciągle rachunkiem obrotów bieżących, mamy do czynienia z sytuacją, w której w interesie nie tylko krótkoterminowym jest, aby płace były wyższe. Nie grozi to dziś wzrostem bezrobocia, a przyczyniać się będzie do lepszej, jakości zatrudniania, jakości wzrostu gospodarczego, który jest trwały i społecznie akceptowalny" - powiedział.

Szczurek: Wynagrodzenia powinny być wyższe

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czerwcu podniesienie płacy minimalnej do 1.850 zł brutto z 1.750 zł. (PAP)

map/ kam/ asa/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »