Wsparcie dla firm inwestujących w nowe technologie
REKLAMA
REKLAMA
Nowy serwis: Biura rachunkowe
REKLAMA
O podpisaniu uchwalonej przez Sejm 5 sierpnia br. noweli ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz o Krajowym Funduszu Kapitałowym poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.
Nowelizacja wynika przede wszystkim z konieczności dostosowania przepisów obowiązującej ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej do celów i wymogów sformułowanych w Programie Operacyjnym „Inteligentny rozwój” na lata 2014–2020, jak również do nowych zasad udzielania pomocy publicznej w latach 2014–2020. Obecnie dobiega końca realizacja poprzedniej edycji działania: Kredyt technologiczny, w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna gospodarka” 2007–2013. W latach 2014-2020 przewiduje się jego realizację jako poddziałanie pod nazwą: „Kredyt na innowacje technologiczne”.
"Nie daj się zrobić w słupa" - nowy spot Ministerstwa Finansów
Wejście w życie ustawy spowoduje, że ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej będzie stanowiła program pomocowy niezbędny do uruchomienia kolejnej edycji instrumentu: Kredyt na innowacje technologiczne w ramach Programu Operacyjnego „Inteligentny rozwój” do roku 2020.
Główne założenia ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej nie ulegną zmianom. Podobnie jak dotychczas, kredyt na innowacje technologiczne w ramach Programu Operacyjnego „Inteligentny rozwój” skierowany będzie tylko do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Utrzymana zostanie zasada, że w ramach działania przedsiębiorca będzie uzyskiwał dofinansowanie na spłatę części kapitału kredytu udzielonego mu przez bank komercyjny w formie premii technologicznej. Przedmiotem inwestycji będzie mogło być wdrożenie nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej, wyników prac rozwojowych, wyników badań przemysłowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.
Polecamy: Umowy terminowe po zmianach (książka)
Natomiast zasadniczej zmianie ulegnie definicja inwestycji technologicznej. Modyfikacji uległ tryb udzielania kredytu oraz system oceny wniosków o przyznanie premii technologicznej. Projekty inwestycyjne będą oceniane przez panel ekspertów – specjalistów w danej branży.
Zmiany wprowadzane ustawą zmierzają do ukierunkowania wsparcia na inwestycje technologiczne, polegające na wdrożeniu nowych technologii, w wyniku których zostaną wprowadzone na rynek nowe lub znacząco ulepszone towary, procesy, usługi, które dotychczas nie były wytwarzane w skali co najmniej kraju. W obecnej ustawie wymóg nowości rezultatu inwestycji technologicznej odnosi się tylko do skali przedsiębiorstwa.
Pomoc finansowa dla rolników poszkodowanych przez suszę
Zmiany dotyczą również ustawowej definicji „nowej technologii”, w której pojęcie „usługi badawczo-rozwojowej” zastąpiono pojęciem „wyników prac rozwojowych” i „wyników badań przemysłowych” oraz dodaniu do definicji wyrazów „w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.
REKLAMA
Ze względu na sygnalizowaną potrzebę uspójnienia podejścia do definiowania innowacyjności oraz opracowania zmienionej procedury wyboru projektów, w większym stopniu uwzgledniającej specyfikę poszczególnych branż, ustawodawca wprowadził rozwiązanie polegające na ocenie zgłoszonych przez przedsiębiorców projektów przez ekspertów z danej branży, działających na zlecenie Banku Gospodarstwa Krajowego. Zmiana ta ma zapewnić mniej automatyzmu i parametryzacji w ocenie innowacyjności.
W związku z podwyższeniem wymogów w zakresie nowości i innowacyjności efektów i rezultatów inwestycji technologicznej, w ustawie podwyższono również maksymalną wartości premii technologicznej z 4 mln zł do 6 mln zł.
Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Przedsiębiorca nie będzie składał tak jak do tej pory wniosku o przyznanie premii technologicznej do BGK za pośrednictwem banku kredytującego. Wnioski o przyznanie premii technologicznej będą składane bezpośrednio do BGK, co ma na celu usprawnienie procesu naboru wniosków.
W ustawie zmodyfikowano również katalog wydatków kwalifikujących się do wsparcia.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat