| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wsparcie dla firm inwestujących w nowe technologie

Wsparcie dla firm inwestujących w nowe technologie

Mikro, małe i średnie firmy będą mogły otrzymać z banków specjalny kredyt na inwestycje w nowe technologie, który będzie częściowo spłacany przez Bank Gospodarstwa Krajowego - takie rozwiązanie zakłada nowelizacja ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Nowy serwis: Biura rachunkowe

O podpisaniu uchwalonej przez Sejm 5 sierpnia br. noweli ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz o Krajowym Funduszu Kapitałowym poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

Nowelizacja wynika przede wszystkim z koniecz­ności dostosowania przepisów obowiązującej ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej do celów i wymogów sformułowanych w Programie Ope­racyjnym „Inteligentny rozwój” na lata 2014–2020, jak również do nowych zasad udzielania pomocy pub­licznej w latach 2014–2020. Obecnie dobiega końca realizacja poprzedniej edycji działania: Kredyt tech­nologiczny, w ramach Programu Operacyjnego „In­nowacyjna gospodarka” 2007–2013. W latach 2014-2020 przewiduje się jego realizację jako poddziałanie pod nazwą: „Kredyt na innowacje technologiczne”.

"Nie daj się zrobić w słupa" - nowy spot Ministerstwa Finansów

Wejście w życie ustawy spowoduje, że ustawa o niektórych for­mach wspierania działalności innowacyjnej będzie stanowiła program pomocowy niezbędny do urucho­mienia kolejnej edycji instrumentu: Kredyt na inno­wacje technologiczne w ramach Programu Operacyj­nego „Inteligentny rozwój” do roku 2020.

Główne założenia ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej  nie ulegną zmianom. Podobnie jak dotychczas, kre­dyt na innowacje technologiczne w ramach Programu Operacyjnego „Inteligentny rozwój” skierowany będzie tylko do mikro, małych i średnich przedsię­biorstw. Utrzymana zostanie zasada, że w ramach działania przedsiębiorca będzie uzyskiwał dofinansowanie na spłatę części kapitału kredytu udzielonego mu przez bank komercyjny w formie premii technologicz­nej. Przedmiotem inwestycji będzie mogło być wdro­żenie nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej, wyników prac rozwojowych, wyników badań przemysłowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.

Polecamy: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Natomiast zasadniczej zmianie ulegnie definicja inwestycji technologicznej. Modyfikacji uległ tryb udzielania kredytu oraz system oceny wniosków o przyznanie premii technologicznej. Projekty inwestycyjne będą oceniane przez panel ekspertów – specjalistów w danej branży.

Zmiany  wprowadzane ustawą zmierzają do ukierunkowania wsparcia na inwestycje technologiczne, polegające na wdroże­niu nowych technologii, w wyniku których zostaną wprowadzone na rynek nowe lub znacząco ulepszone towary, procesy, usługi, które dotychczas nie były wytwarzane w skali co najmniej kraju. W obecnej ustawie wymóg nowości rezultatu inwestycji techno­logicznej odnosi się tylko do skali przedsiębiorstwa.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »