REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdzony podatnik będzie zalegalizowany

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Trwają prace nad zmianami w Ordynacji podatkowej, które wprowadzą instytucję sprawdzonego podatnika. Przedsiębiorca miałby być m.in. informowany o kontroli fiskusa na siedem dni przed jej rozpoczęciem. Mimo że przepisy nie przewidują takiej instytucji, dzięki wytycznym MF firmy są od dwóch lat zawiadamiane o kontrolach.

Trwają prace nad projektem zmian w Ordynacji podatkowej wprowadzającym m.in. instytucję sprawdzonego podatnika. Dzięki niej przedsiębiorcy mają być zawiadamiani o kontroli podatkowej na siedem dni przed jej rozpoczęciem.

REKLAMA

Autopromocja

Mimo że to dopiero pomysł, sama idea funkcjonuje już od prawie dwóch lat. Od kwietnia do grudnia 2006 r. w ramach pilotażu o kontroli fiskusa zawiadamiani byli przedsiębiorcy z trzech województw: pomorskiego, dolnośląskiego i lubelskiego. Od 2007 roku program został rozszerzony na całą Polskę dzięki wytycznym Ministerstwa Finansów.

Wydaje się więc, że wprowadzenie tej instytucji do Ordynacji podatkowej będzie tylko zalegalizowaniem istniejącego już systemu. Eksperci samą instytucję oceniają pozytywnie, choć podkreślają, że mimo informacji o kontroli same czynności fiskusa nadal będą dezorganizować działanie firm.

Sprawdzony system...

Z danych MF wynika, że program pilotażowy prowadzony był od 1 kwietnia do 31 grudnia 2006 r. w urzędach skarbowych województw: dolnośląskiego, lubelskiego i pomorskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zawiadamianie podatników o kontroli, z jednej strony, ma zapewnić prawidłową realizację zadań przez organy podatkowe w zakresie kontroli, z drugiej strony, zapewnić komfort działania podatnikowi, który nie jest zaskakiwany, a wcześniej poinformowany o planowanych przez organ działaniach - tłumaczy Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu.

Dodaje, że większość podatników reagowała na zawiadomienie pozytywnie. Występowały też przypadki ignorowania zawiadomienia czy unikania kontroli. Niekiedy wyrażano opinie, że po zawiadomieniu oczekiwanie na kontrolę jest bardziej stresujące.

Jak mówi Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie, w zawiadomieniach nie określa się zakresu kontroli, dlatego podatnicy raczej nie przygotowują dokumentacji dotyczącej kontrolowanego okresu.

- Zaletą jest wiedza podatników o zamiarze przeprowadzenia kontroli we wskazanym terminie. Podatnicy raczej pozytywnie odnoszą się do faktu zawiadamiania ich o kontroli - dodaje Marta Szpakowska.

REKLAMA

Barbara Szalińska z Izby Skarbowej w Gdańsku wyjaśniła natomiast, że oceniając cztery kwartały 2007 roku, w których zawiadamiano podatników o kontroli, należy zauważyć, że nastąpił wzrost liczby składanych korekt deklaracji, co jest pozytywnym zjawiskiem świadczącym o potrzebie funkcjonowania programu w kolejnych latach.

- Akcja spełnia podstawowy cel, jakim jest zwiększenie zaufania podatników do organów podatkowych poprzez utrwalenie wizerunku urzędów skarbowych jako administracji nastawionej na współpracę z podatnikiem - argumentuje Barbara Szalińska.

Według resortu finansów zebrane doświadczenia wskazały na celowość zawiadamiania podatników o planowanym podjęciu kontroli. Pozytywny odbiór prowadzonego pilotażu przesądził o opracowaniu wytycznych dla naczelników urzędów skarbowych w zakresie wykonywania zadania informowania podatników o podjęciu kontroli i rozszerzeniu działań w tym zakresie w 2007 roku i 2008 roku na wszystkie urzędy skarbowe w kraju.

...jest dobrym pomysłem...

Maciej Grela, prawnik w Kancelarii Prawnej GLN, uważa, że każdą inicjatywę poprawy sytuacji podatnika należy ocenić pozytywnie. Przydatność wprowadzenia instytucji sprawdzonego podatnika powinna odbywać się na podstawie analizy potencjalnych korzyści i kosztów związanych z uzyskaniem takiego statusu.

- Jeżeli jedyną korzyścią z tytułu posiadania tego statusu miałoby być otrzymywanie informacji o kontroli z wyprzedzeniem, a także brak konieczności przedstawiania zaświadczeń o braku zaległości podatkowych (jak zakładały wcześniejsze projekty dotyczące tej instytucji), a wśród wymogów (poza odpowiednim okresem działalności i braku zaległości podatkowych) do otrzymania tego statusu konieczne byłoby m.in. poddanie podatnika dodatkowemu kosztownemu audytowi, instytucja ta mogłaby okazać się niewystarczająco atrakcyjna - argumentuje Maciej Grela.

Jego zdaniem, projektując nową instytucję, trzeba pomyśleć o dodatkowych zachętach.

- Przykładowo mogłoby to być skrócenie terminów oczekiwania na wydanie interpretacji indywidualnej, terminy do zwrotu VAT itp., automatyczne wstrzymanie wykonalności decyzji do upływu wniesienia skargi do WSA, zakaz nadawania decyzjom wobec sprawdzonego podatnika rygoru natychmiastowej wykonalności itp. - proponuje Maciej Grela.

...choć może być ograniczony...

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld przedstawił propozycje zmian w Ordynacji podatkowej nawiązujące do idei sprawdzonego podatnika. Grzegorz Jukiel, doradca podatkowy w White & Case, zwraca uwagę, że podatnicy nie będą już zaskakiwani kontrolami. Mają oni być informowani o planowanej kontroli z siedmiodniowym wyprzedzeniem.

- Można dyskutować, czy zaproponowany siedmiodniowy termin jest wystarczający, należy jednak uznać, że proponowany kierunek jest właściwy. Projekt zawiera o wiele istotniejszą zmianę. Zakłada, że decyzje podatkowe będą wykonywane, tzn. podatnicy będą zmuszeni do zapłaty podatku wynikającego z decyzji dopiero wtedy, gdy stanie się ona ostateczna - zauważa Grzegorz Jukiel.

Dodaje, że oznacza to, że odwołanie się podatnika od decyzji organu wstrzyma jej wykonanie nawet do uprawomocnienia się orzeczenia sądu, zakładając, że sprawa zostanie skierowana przez podatnika na drogę sądową. Jak zwykle przy tego typu rozwiązaniach istotne jest, jakie ograniczenia zostaną wprowadzone przy ich stosowaniu.

- Na tym etapie trudno określić ostateczny kształt planowanych zmian. Zaproponowany kierunek na pewno ucieszy podatników. Stopień zadowolenia zależy jednak od szczegółowych rozwiązań, w tym zakresu stosowanych wyłączeń. Miejmy jednak nadzieję, że pozytywne zmiany zostaną jednak wprowadzone - stwierdza ekspert White & Case.

...i będzie wprowadzał bałagan

Według Tomasza Rysiaka, prawnika z kancelarii Magnusson, w większości proponowane zmiany mają charakter kosmetyczny. Niezależnie bowiem w jakim terminie podatnik dowie się o planowanym przybyciu urzędników, nadal kontrola będzie utrudniała i dezorganizowała prowadzenie jego działalności gospodarczej. Dodatkowo planowane jest wprowadzenie licznych wyjątków od powiadamiania podatnika o kontroli z wyprzedzeniem, co może spowodować, że przepis o wcześniejszym informowaniu nie będzie w praktyce stosowany.

- Z drugiej strony wydaje się, że w projekcie nowelizacji po raz kolejny powinny ulec doprecyzowaniu przepisy w zakresie wydawania wiążących interpretacji prawa podatkowego. Niedawno zmienione przepisy nie wyeliminowały bowiem rozbieżności wydawanych przez izby skarbowe interpretacji, co skutkuje brakiem równości podatników oraz koniecznością prowadzenia długotrwałego postępowania przed sądami administracyjnymi - radzi Tomasz Rysiak.

Ważne!

Instytucja sprawdzonego podatnika nie funkcjonuje w żadnym państwie Unii Europejskiej. Sprawdzony podatnik będzie więc czysto polskim patentem

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Instytucja sprawdzonego podatnika

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA