REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci o gospodarczych programach partii: podatki w Polsce już są niskie

Subskrybuj nas na Youtube
Eksperci o gospodarczych programach partii: podatki w Polsce już są niskie
Eksperci o gospodarczych programach partii: podatki w Polsce już są niskie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatki w Polsce są niskie, a przez ich obniżenie zacznie brakować środków na usługi publiczne, co wymusi likwidację ulg. Proponowane zmiany w prawie pracy będą wymagały dialogu - to niektóre z opinii ekspertów na temat gospodarczych propozycji partii politycznych.

Prof. Leokadia Oręziak powiedziała PAP, że jest przeciwna obniżaniu w Polsce podatków, które - w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej - należą do najniższych. "Polska jest szóstą od końca w tym rankingu podatkowym, co oznacza, że ma jedne z niższych podatków w UE. Obniżanie podatków będzie oznaczało dla Polski większe problemy w finansach publicznych. Będziemy w efekcie borykać się z deficytem budżetowym i zacznie brakować pieniędzy na usługi publiczne dla społeczeństwa - na służbę zdrowia, edukację, infrastrukturę i inne cele społeczne" - powiedziała. Dodała, że w innych krajach UE nie ma takiego festiwalu obietnic, jeśli chodzi o obniżanie podatków.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Dodała, że kwestią otwartą pozostaje wprowadzenie podatku od transakcji finansowych. "Kilkanaście krajów UE wprowadziło ten podatek albo rozważa jego wprowadzenie. Ten podatek może ograniczyć spekulacyjne przepływy kapitału. Jeśli przy okazji uda się uzyskać coś dla budżetu, to byłoby to dobre. To nie tak, że koszty tego podatku zostaną przerzucone na klientów. To jest kwestia skonstruowania tego podatku tak, żeby nie można było przerzucić go na klientów" - powiedziała.

Zaznaczyła, że propozycja wprowadzania jednolitego kontraktu zamiast umów o pracę i umów cywilnoprawnych to dobry kierunek, choć nie wiemy, jak bardzo zostałyby zlikwidowane uprawnienia wynikające z umów o pracę. "Gdyby oznaczało to, że zostanie wybrane rozwiązanie pomiędzy dotychczas funkcjonującą umową o pracę, a umowami śmieciowymi, to jest to rozwiązanie wątpliwe. Wielu ludzi straciłoby konkretne uprawnienia. Potrzebne są szczegóły tej propozycji" - podkreśliła.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb podkreślił, że obniżki podatków w Polsce - VAT czy dochodowego dla osób fizycznych i prawnych muszą wiązać się z wycofywaniem pewnych ulg podatkowych, z uwagi na to, by zapewniona była stabilność budżetu państwa. "Z jednej strony mamy bodziec polityczny w postaci obniżenia podatków, z drugiej strony, ratując budżet, poszczególne partie będą zmuszone do likwidacji określonych instrumentów takich jak ulgi, zwolnienia podatkowe itp." - powiedział PAP.

Jego zdaniem ważne jest to, że partie dość obszernie poruszają kwestie podatkowe w swoich programach. "Do tej pory w jakimś stopniu kwestie prawa podatkowego były drugorzędną, albo wręcz trzeciorzędną sprawą. Problem jednak jest zauważany dziś przez wszystkie partie, co należy docenić. W Polsce nie mamy złego prawa podatkowego, patrząc pod kątem jego zapisów. Problemem jest administracja podatkowa. (...) Urzędnik często traktuje przedsiębiorcę jak wroga. Problem leży więc w urzędniczej mentalności" - zaznaczył. Dodał, że nie jest sceptyczny wobec propozycji wprowadzenia podatku od hipermarketów i podatku bankowego. "Nie traktuję tych propozycji ani pozytywnie, ani negatywnie. Musimy znać ich szczegóły" - wskazał.

Jak zaznaczył, kwestia wieku emerytalnego powinna być elementem dialogu społecznego. "Nie można odnosić się do propozycji obniżenia wieku emerytalnego pozytywnie lub negatywnie, bo nie wiemy, z jakich instrumentów finansowych projektodawca będzie chciał skorzystać. Powinniśmy pamiętać o celach budżetowych, ale nie można też zapominać o kwestiach społecznych. Potrzebna jest na ten temat merytoryczna debata" - dodał.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Także zdaniem Anny Grabowskiej, ekspertki Forum Związków Zawodowych, potrzebna jest debata o reformie emerytalnej.

"Propozycja obniżenia wieku emerytalnego jest także postulatem związkowym, jednak naszym zdaniem reforma nie powinna ograniczać się tylko do tego jednego ruchu. Opowiadamy się za szerszą reformą, bo pewnych korekt trzeba też np. dokonać w emeryturach pomostowych, należy zastanowić się nad dofinansowaniem Funduszu Ubezpieczeń Społecznych" - mówiła Grabowska, podkreślając, że poparłaby przede wszystkim rozwiązania łączące skrócenie wieku emerytalnego i powiązanie go ze składkowym stażem emerytalnym.

Jak mówiła, związkowcy popierają oczywiście wszystkie rozwiązania prospołeczne i propracownicze.

"Jesteśmy za maksymalnym +odśmieciowieniem+ umów pracownik-pracodawca. Opowiadamy się więc za wszystkimi rozwiązaniami, które pozwolą na zrównanie innych rodzajów umów z umowami o pracę, ich oskładkowaniem, przyznaniem prawa do urlopu" - powiedziała. Według Grabowskiej trudno obecnie ocenić natomiast zgłaszane przez różne partie, przede wszystkim PO, propozycję jednego kontraktu.

Ekspertka związkowa jest natomiast przeciwna "prostemu podwyższeniu kwoty wolnej od podatków", gdyż oznacza to obniżenie podatku także najbogatszym.

"Generalnie jesteśmy przeciwko obniżaniu dochodów państwa i uszczuplaniu budżetu, rozważalibyśmy natomiast ewentualnie poparcie jakiejś obniżki VAT, bo wysoka stawka tego podatku uderza przede wszystkim w najbiedniejszych. Dodatkowe dochody mogłaby za to przynieść bardziej stroma skala PIT. Także propozycje podatku od hipermarketów czy bankowy są dla nas jak najbardziej do rozważenia" - powiedziała Grabowska. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF 2026: Ministerstwo Finansów publikuje harmonogram, dokumentację API KSeF 2.0 oraz strukturę logiczną FA(3)

W dniu 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną w zakresie implementacji Krajowego Systemu e-Faktur z narzędziami wspierającymi integrację. Od dziś firmy oraz dostawcy oprogramowania do wystawiania faktur mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Materiały są dostępne pod adresem: ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/wsparcie-dla-integratorow. W przypadku pytań w zakresie udostępnionej dokumentacji API KSeF 2.0 Ministerstwo Finansów prosi o kontakt za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: ksef.podatki.gov.pl/formularz.

Załączniki w KSeF tylko dla wybranych? Nowa funkcja może wykluczyć małych przedsiębiorców

Nowa funkcja w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) pozwala na dodawanie załączników do faktur, ale wyłącznie w ściśle określonej formie i po wcześniejszym zgłoszeniu. Eksperci ostrzegają, że rozwiązanie dostępne będzie głównie dla dużych firm, a mali przedsiębiorcy mogą zostać z dodatkowymi obowiązkami i bez realnej możliwości skorzystania z tej opcji.

Kontrola podatkowa - fiskus ma 98% skuteczności. Adwokat radzi jak się przygotować i ograniczyć ryzyko kary

Choć liczba kontroli podatkowych w Polsce od 2023 roku spada, ich skuteczność jest wyższa niż kiedykolwiek. W 2024 roku aż 98,1% kontroli podatkowych oraz 94% kontroli celno-skarbowych zakończyło się wykryciem nieprawidłowości. Urzędy skarbowe, dzięki wykorzystaniu narzędzi analitycznych takich jak STIR, JPK czy big data, trafnie typują podmioty do weryfikacji, skupiając się na firmach obecnych na rynku i rzeczywiście dostępnych dla egzekucji zobowiązań. W efekcie kontrola może spotkać każdego podatnika, który nieświadomie popełnił błąd lub padł ofiarą nieuczciwego kontrahenta.

REKLAMA

Rewolucja w podatkach i inwestycjach! Sejm przegłosował pakiet deregulacyjny – VAT do 240 tys. zł, łatwiejszy dostęp do kapitału dla MŚP

Sejm uchwalił przełomowy pakiet ustaw deregulacyjnych. Wyższy limit zwolnienia z VAT (do 240 tys. zł), tańszy dostęp do kapitału dla małych firm, koniec obowiązkowego pośrednictwa inwestycyjnego przy ofertach do 1 mln euro i uproszczenia w kontrolach celno-skarbowych – wszystko to z myślą o przedsiębiorcach i podatnikach. Sprawdź, co się zmienia od 2026 roku!

Sejm zdecydował. Fundamentalna zmiana w ustawie o podatku od spadków i darowizn

Sejm uchwalił właśnie nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Celem nowych regulacji jest ograniczenie obowiązków biurokratycznych m.in. przy sprzedaży rzeczy uzyskanych w drodze spadku.

Fiskus przegrał przez własny błąd. Podatnik uniknął 84 tys. zł podatku, bo urzędnicy nie znali terminu przedawnienia

Fundacja wygrała przed WSA w Gliwicach spór o 84 tys. zł podatku, bo fiskus nie zdążył przed upływem terminu przedawnienia. Kontrola trwała ponad 5 lat, a urzędnicy nie przestrzegali procedur. Sprawa pokazuje, że przepisy podatkowe działają w obie strony – także na korzyść podatnika.

W 2026 r. wdrożenie obowiązkowego KSeF - czy pamiętamy o VIDA? Czym jest VIDA i jakie zmiany wprowadza?

W 2026 roku wdrożymy w końcu w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF) w wersji obowiązkowej. Prace nad KSeF trwają od wielu lat. Na początku tych prac Polska była w awangardzie państw unijnych pod względem e-fakturowania, wyprzedzaliśmy rozmachem i pomysłem inne państwa, jedni z pierwszych wnioskowaliśmy w 2021 r. o pozwolenie na obowiązkowy KSeF dla wszystkich podatników i transakcji. Administracja utknęła jednak w realizacji swojego pomysłu, reszta jest historią. W międzyczasie pojawiły się nowe, niezwykle istotne okoliczności, a więc VIDA (VAT in the Digital Age). Pojawia się zatem fundamentalne pytanie: czy obecne wdrożenie KSeF nie powinno już dziś uwzględniać przyszłych wymogów VIDA?

REKLAMA

Minister finansów zapowiada nowy podatek: W kogo uderzy?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej utrzymywanej przez banki w Narodowym Banku Polskim - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że przychody do budżetu w 2026 r. z tego tytułu mogłyby sięgnąć 1,5-2 mld zł.

Zwrot VAT: Tylko organ I instancji może przedłużyć termin – przełomowy wyrok WSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi orzekł, że termin zwrotu VAT może zostać przedłużony wyłącznie przez organ I instancji i tylko w trakcie trwającego postępowania. Przedłużenie nie jest dopuszczalne po uchyleniu decyzji i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia.

REKLAMA