Nowe regulacje dotyczące odsetek w transakcjach handlowych
REKLAMA
REKLAMA
Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
REKLAMA
Ustawę - wraz z poprawkami - poparło 56 senatorów, nikt nie był przeciw, zaś 22 osoby wstrzymały się od głosu.
"Poprawki mają charakter legislacyjno-techniczny, nie ma żadnych poprawek merytorycznych" - powiedział w rozmowie z PAP sprawozdawca komisji gospodarki narodowej, senator Bogusław Śmigielski (PO).
Utrudnienia w wyprowadzaniu zysków za granicę - zmiany w PIT i CIT
Celem noweli ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, Kodeksie cywilnym oraz niektórych innych ustaw jest "przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym". Ustawę przygotowało Ministerstwo Gospodarki.
Najważniejsze zmiany wprowadzane przez ustawę to między innymi wprowadzenie mechanizmu obliczania odsetek za opóźnienie w obrocie profesjonalnym, nowy mechanizm naliczania odsetek ustawowych z Kodeksu cywilnego oraz zróżnicowanie wysokości tych odsetek. Projekt wprowadza również zmiany w zakresie naliczania odsetek maksymalnych, które stanowić będą dwukrotność odpowiednio – odsetek ustawowych (kapitałowych) lub odsetek ustawowych za opóźnienie.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Zgodnie z ustawą relacja między odsetkami kapitałowymi i za opóźnienie zostanie ustalona na stałym poziomie (odsetki za opóźnienie będą wyższe od odsetek kapitałowych). Identyczna relacja zostanie zachowana między odsetkami maksymalnymi kapitałowymi a maksymalnymi za opóźnienie. Tym samym zaakcentowana zostanie funkcja sankcyjna odsetek za opóźnienie. Ponadto również odsetki ustawowe za opóźnienie w zapłacie w obrocie profesjonalnym będą wyższe niż w obrocie konsumenckim, co ma wzmocnić pożądane postawy płatnicze w obrocie gospodarczym.
Bez podatku od wycofania składnika majątku z działalności
W razie wzrostu stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, wzrost poziomu odsetek maksymalnych będzie zbliżony do wzrostu stóp rynkowych. (PAP)
ksi/ gma/
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat