IFK poleca: Bez podatku od wycofania składnika majątku z działalności
REKLAMA
REKLAMA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że warunkiem opodatkowania zbycia składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej (m.in. środka trwałego) jest jego odpłatność. W przypadku gdy podatnik decyduje się na wycofanie takiego składnika i przekazanie go na potrzeby prywatne, nie mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem. Podatnik nie uzyskuje żadnego przysporzenia majątkowego z tego tytułu.
REKLAMA
Decydując się na wycofanie składnika majątku, a nie na jego sprzedaż, wielu podatników uważa, że w ten sposób ominie obowiązek zapłaty podatku. Trzeba jednak pamiętać, że po ich stronie może powstać obowiązek zapłaty podatku, gdy po wycofaniu składnika zdecydują się na jego szybką sprzedaż.
Z art. 10 ust. 2 pkt 3 updof wynika, że przychód z działalności gospodarczej powstaje również w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 updof, nawet jeżeli przed zbyciem zostały one wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat. Stanowisko to potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 12 marca 2015 r., sygn. IPTPB1/415-714/14-4/AP.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Od wycofania składnika majątku z działalności nie trzeba płacić podatku" >>
Monitor Księgowego – prenumerata
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat