Poważne konsekwencje wyroku TSUE
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy publikację: VAT w samorządach - zasady odliczeń podatku naliczonego od 1 stycznia 2016 r.
REKLAMA
Komentarz
Janina Fornalik, doradca podatkowy i starszy menedżer w zespole rozliczeń VAT w samorządach w firmie MDDP, autorka wielu publikacji poświęconych VAT w Gazecie Samorządu i Administracji, w tym książki „VAT w samorządach – zasady odliczeń podatku naliczonego od 1 stycznia 2016 r.”.
Uznanie, że jednostki organizacyjne nie są podatnikami VAT, rodzi dalekosiężne konsekwencje dla wszystkich gmin w Polsce. Do pozytywnych można zaliczyć możliwość odzyskania VAT od inwestycji generujących przychody, a realizowanych przez gminne jednostki za ostatnie 5 lat. Negatywne konsekwencje mogą wynikać z konieczności zwrotu części dofinansowania unijnego na sfinansowanie VAT. Ministerstwo Finansów w wydanym komunikacie twierdzi wprawdzie, że takiej konieczności nie będzie, jeśli gmina nie skoryguje swoich rozliczeń VAT i nie odzyska podatku VAT z urzędu skarbowego. Jest to jednak kwestia kontrowersyjna i raczej powinno wypowiedzieć się w tej sprawie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
Największą rewolucją będzie jednak sam system rozliczania VAT w poszczególnych gminach, zwłaszcza w dużych samorządach, które mają wiele jednostek organizacyjnych. Tam konsolidacja rozliczeń VAT może być ogromnym wyzwaniem organizacyjnym, dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. Wychodząc naprzeciw gminom Ministerstwo Finansów daje im na to czas do połowy 2016 r. – tak wynika z wydanego komunikatu MF. Do tego czasu nie będą kwestionowane rozliczenia gmin dokonywane według dotychczasowego modelu. Oczywiście gminy mogą skorygować historyczne rozliczenia VAT, jeśli będzie to dla nich korzystniejsze.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat