reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak wystawić fakturę za sprzęt przeciwpożarowy finansowany przez gminę

Jak wystawić fakturę za sprzęt przeciwpożarowy finansowany przez gminę

Gmina zapłaciła za sprzęt przeciwpożarowy zakupiony przez naszą jednostkę straży pożarnej. Na fakturze dostawca wpisał jako nabywcę sprzętu naszą jednostkę i dodatkowo wpisał obok dane gminy, oznaczając ją w treści faktury jako płatnika (czyli podmiot, który opłaci należność za tę fakturę). Czy równoczesne zamieszczenie danych gminy i naszej jednostki na fakturze jest dopuszczalne i czy nie spowoduje to ryzyka zakwestionowania poprawności faktury ze względu na potencjalny zarzut niejednoznacznego określenia stron tej transakcji dla celów VAT?

Nie. Nie ma żadnych przeszkód, aby na fakturze obok danych podmiotu nabywającego towar bądź usługę umieścić dodatkowo dane podmiotu, który sfinansuje ten zakup.

Przy określaniu, kto rzeczywiście jest nabywcą towaru bądź usługi, trzeba zawsze w pierwszej kolejności brać pod uwagę okoliczności faktyczne, czyli rzeczywisty przebieg transakcji. Tylko nabywca, czyli podmiot, który rzeczywiście nabywa usługę lub prawo do rozporządzania towarem, jest bowiem uprawniony do odliczenia VAT naliczonego z otrzymanej faktury (jeśli oczywiście w danym przypadku przysługuje mu takie prawo), a niekoniecznie musi nim być ten, kto płaci za towar bądź usługę.

Z drugiej strony, prawo do odliczenia VAT nie zależy od źródła finansowania, więc z prawa do odliczenia VAT może skorzystać nabywca, który nie wyłożył żadnych środków finansowych, bo za towar bądź usługę faktycznie zapłacił inny podmiot. Przepisy nie zabraniają jednak umieszczania na fakturze dodatkowych informacji, a za takie niewątpliwie można uznać dane podmiotu trzeciego, faktycznie finansującego zakup.

Zatem, jeśli nie ma żadnych przesłanek, aby uznać, że przebieg transakcji był inny od opisanego w pytaniu, to nie powinni się Państwo obawiać zakwe­stionowania poprawności faktury z zamieszczonymi dodatkowo danymi gminy jako płatnika.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Biuletyn VAT

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama