reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak udokumentować na fakturze usługi związane z dostawą towarów opodatkowanych przez nabywcę w ramach odwrotnego obciążenia

Jak udokumentować na fakturze usługi związane z dostawą towarów opodatkowanych przez nabywcę w ramach odwrotnego obciążenia

Zakupiliśmy blachę (PKWiU 24.10.51), która była dla nas przecinana według wymiarów. Otrzymaliśmy fakturę na zakup blachy jako odwrotne obciążenie, natomiast do usługi cięcia doliczono 23% VAT. Czy ta faktura jest wystawiona prawidłowo, czy usługa cięcia powinna być potraktowana odrębnie?

Nie, faktura nie została wystawiona prawidłowo. Dostawę stali wraz z obróbką należy uznać za świad­czenie złożone, składające się ze świadczenia głównego - dostawy towaru oraz świadczenia pomoc­niczego - usług obróbki. Usługi te zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu sprzedaży wyrobów i powinny być opodatkowane na zasadach właściwych dla dostawy blachy.

W rezultacie wobec całej transakcji zastosowanie mają przepisy w zakresie obowiązku podatkowego, stawki podatku, miejsca świadczenia czy podatnika zobowiązanego do rozliczenia podatku, które są właściwe dla dostawy dane­go rodzaju towaru.

Dlatego Państwa firma powinna rozliczyć VAT na zasadzie odwrotnego obciążenia od całości transakcji. Nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia VAT wykazanego na tej fakturze. Należy wystąpić do sprzedawcy, aby skorygował to odliczenie.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Organy podatkowe potwierdzają taki sposób postępowania. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 listopada 2013 r. (sygn. IPPP3/443-766/13-2/KT) czytamy:

W przedmiotowej sprawie cięcie stali oraz jej transport do kontrahenta nie stanowią samodzielnych usług, lecz są kosztami dodatkowymi podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż stali. Jako element świadczenia zasadniczego, zwiększają one kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów i powinny być opodatkowane na zasadach właściwych dla rzeczonej dostawy. W rezultacie, w omawianym stanie faktycznym mamy do czynienia z jednym przedmiotem opodat­kowania - jedną czynnością, tj. dostawą towarów. Podstawą opodatkowania z tytułu tej czynności jest łączna wartość sprzedawanej stali, usługi jej cięcia oraz transportu do kontrahenta.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 15 ust. 1-2, art. 17 ust. 1 pkt 7, art. 29a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama