reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy koszty delegacji pracownika można wykazać na fakturze VAT

Czy koszty delegacji pracownika można wykazać na fakturze VAT

Wykonuję zawód radcy prawnego we własnej kancelarii. Przyjąłem zlecenie na zastępstwo prawne w sądzie, który jest znacznie oddalony od siedziby zleceniodawcy (innego radcy prawnego). W zawartej umowie dopuściliśmy możliwość wykonania czynności nią objętych przez mojego aplikanta, którego zatrudniam na umowę o pracę. W takim przypadku to ja jestem zobowiązany pokryć koszty jego delegacji. Czy mogę te koszty udokumentować notą obciążeniową, nie uwzględniając ich tym samym w fakturze, którą wystawię za tę usługę?

Nie. W opisanej w pytaniu sytuacji koszty delegacji Pana pracownika związane z udziałem w rozprawie w sądzie w ramach realizacji zleconej usługi zastępstwa prawnego nie mogą zostać udokumentowane osobno notą obciążeniową. Powinien Pan wykazać je na fakturze wraz z pozostałą kwotą wynagrodzenia składającą się na otrzymaną przez Pana należność od zleceniodawcy. Koszty te stanowią bowiem skła­dową kwoty należnej Panu od nabywcy usługi, który jest jej beneficjentem.

Wystąpi zatem bezpośredni związek między korzyścią zleceniodawcy a delegacją Pana pracownika, za którego pośrednictwem zre­alizuje Pan zawartą umowę. Z tego powodu nie można uznać, że tylko to pozostałe wynagrodzenie jest zapłatą za wykonaną usługę, a koszty delegacji pracownika są innym od tego wynagrodzenia składnikiem zapłaty.

Z przytoczonych w pytaniu warunków umowy wynika przecież jednoznacznie, że na przekazaną Panu przez zleceniodawcę kwotę za realizację zlecenia składać się będzie zarówno wynagrodzenie za wykonanie usługi, jak i zwrot kosztów delegacji aplikanta, stanowiąc tym samym element kalkulacji osta­tecznej wielkości wynagrodzenia za tę usługę.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 lu­tego 2013 r. (sygn. IBPP1/443-1209/12/AW) czytamy:

Kwotę należną Wnioskodawcy obejmującą wynagrodzenie, w skład którego wchodzi zapłata za usługę zastępstwa prawnego wraz ze zwrotem kosztów delegacji pracownika zleceniobiorcy, należy traktować jako zapłatę za świadczenie usługi podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Obrotem jest bowiem kwota należna z tytułu sprzedaży obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy. Spełniona zatem zostanie przesłanka istnienia związku pomiędzy tą zapłatą a otrzymaniem przez zleceniodawcę świadczenia, co jest warunkiem koniecznym do uznania, że owa zapłata podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1 i ust. 6 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama