REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sąd nie przyjmie skargi, gdy pominięto ministra

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnik, który jest niezadowolony z interpretacji podatkowej wydanej przez ministra finansów, może się od niej odwołać. W tym celu trzeba wezwać ministra do usunięcia naruszenia prawa. Gdy to nie pomoże, pozostaje skarga do sądu. Pominięcie ministra spowoduje, że sąd skargi nie rozpatrzy.

ROZMOWA

REKLAMA

Autopromocja

Podatnik, który nie zgadza się z interpretacją ministra finansów, może się od niej odwołać. Pierwszym krokiem jest skierowanie prośby do ministra o usunięcie naruszenia prawa. Czy można pominąć ten etap?

- Wezwanie ministra do usunięcia naruszenia prawa jest obowiązkowym etapem w drodze do poddania interpretacji ocenie sądu administracyjnego. Nie można z niego zrezygnować. Choć nie wynika to z przepisów Ordynacji podatkowej, w której zawarte są regulacje dotyczące interpretacji, to jednak wymóg ten ma oparcie w przepisach prawa, a mianowicie w ustawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Jak powinno wyglądać takie wezwanie?

- Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa nie podlega szczególnym wymogom formalnym. Jest po prostu pismem, w którym należy wskazać na czym, w ocenie adresata interpretacji, polega naruszenie prawa przez udzieloną interpretację. Oczywiście, w takim piśmie muszą zostać zawarte podstawowe informacje, takie jak dane podmiotu, który je wnosi, jakiej sprawy dotyczy, podpis osoby wnoszącej. Ponadto trzeba pamiętać o 14-dniowym terminie do wniesienia wezwania. Jest on liczony od dnia, w którym adresat interpretacji dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu. Co do zasady będzie to 14 dni od doręczenia interpretacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A jak będzie wyglądać odwołanie, gdy podatnikowi nie podoba się interpretacja wydana przez organ samorządowy?

- Interpretacje indywidualne w sprawach dotyczących podatków i opłat lokalnych wydaje nadal burmistrz, prezydent miasta lub wójt. A zatem w tych przypadkach wezwania do usunięcia naruszenia prawa nie należy kierować do ministra tylko do tego organu, który interpretację wydał.

Czy wezwanie do usunięcia naruszenia prawa dotyczy wszystkich wydanych interpretacji?

- Nie. Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa dotyczy interpretacji indywidualnych wydawanych zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 lipca 2007 r. Jeżeli ktoś otrzymał interpretację na starych zasadach, tj. w formie postanowienia wydanego przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego, wniósł zażalenie i po otrzymaniu decyzji dyrektora izby skarbowej zamierza wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, to oczywiście żadnego wezwania do usunięcia naruszenia prawa wnosić przedtem nie musi. Podobnie, jeśli ktoś ubiegał się o interpretację w zakresie podatków lokalnych. Takie jednak sytuacje, choć mogą jeszcze mieć miejsce ze względu na fakt przeleżenia się zażaleń w izbie skarbowej, w sposób naturalny przestaną istnieć ze względu na wspomnianą zmianę przepisów.

Jakie konsekwencje będzie mieć sytuacja, gdy podatnik zamiast poprosić ministra o usunięcie naruszenia prawa, od razu odwoła się do sądu administracyjnego?

- Podatnik może próbować ratować się wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia wezwania. Jednak termin niekoniecznie musi zostać przywrócony z uwagi na to, że jedną z przesłanek jest tutaj brak winy, a to z kolei zawsze jest indywidualnie oceniane.

Można także rozważyć wystąpienie z wnioskiem o kolejną interpretację w tej samej sprawie. Analiza przepisów wskazuje, że trudności z uzyskaniem drugiej interpretacji mogą wystąpić w sytuacji, gdy pierwsza wydana została w formie postanowienia pod rządami poprzednich przepisów. Nie powinno być natomiast problemu z uzyskaniem kolejnej interpretacji, gdy pierwsza została wydana już na nowych zasadach.

Załóżmy jednak, że podatnik pominął wezwanie ministra i od razu wniósł odwołanie do sądu. Co zrobi sąd?

- Sąd odrzuci skargę jako przedwczesną.

Co to oznacza?

- Oznacza to, że argumenty zawarte w skardze nie zostaną merytorycznie rozpoznane przez sąd. Zgodnie z art. 52 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi skargi do WSA wnosi się po wyczerpaniu środków zaskarżenia, a w przypadku gdy takie środki nie przysługują - po wezwaniu organu do usunięcia naruszenia prawa. Sąd odrzuca skargę, gdy jej wniesienie jest niedopuszczalne.

Czy takie sytuacje miały już miejsce?

- Tak. Jest postanowienie WSA w Warszawie (sygn. akt 448/08), które dotyczy sytuacji wystąpienia ze skargą na interpretację z pominięciem wcześniejszego wezwania ministra do usunięcia naruszenia prawa. Sąd jednoznacznie wskazał, że wezwanie ministra do usunięcia naruszenia prawa jest warunkiem wniesienia skargi do WSA. Sąd stwierdził, że w sytuacji gdy ten warunek nie zostanie spełniony, skargę należy uznać za niedopuszczalną.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Mirosława Przewoźnik-Kurzyca, szef zespołu do spraw postępowań podatkowych Kancelarii Salans

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek PIT - część 3
Zapraszamy do rozwiązania quizu o podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to trzeci quiz dotyczący tej problematyki, który zawiera dziesięć pytań a tylko jedna odpowiedź jest właściwa.
Podatek PIT - część 2
Oto quiz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to drugi quiz dotyczący tej problematyki. Składa się z dziewięciu pytań i tylko jedna odpowiedź jest poprawna.
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – czy warto korzystać. Wnioski w 2024 r. tylko do końca listopada by uzyskać zwolnienie ze składek w grudniu

Coraz więcej przedsiębiorców poszukuje elastycznych rozwiązań, które pozwolą im na optymalizację kosztów prowadzenia działalności. Jednym z takich narzędzi są tzw. wakacje składkowe – możliwość zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS w jednym wybranym miesiącu w roku. W 2024 roku wnioski można składać w listopadzie, by móc skorzystać z tego zwolnienia w grudniu br. To przede wszystkim pierwsza tego typu pomoc dla mikroprzedsiębiorców, których finansowo dotknęły skutki reformy zwanej „Polskim Ładem”. Katarzyna Siwiec, radca prawny i doradca podatkowy komentuje zalety i wady związane z tym rozwiązaniem.

Obowiązkowy KSeF 2.0. Struktury logiczne FA(3) i FA_RR(1), załączniki do faktur, tryb offline, faktury konsumenckie i z kas fiskalnych. Co proponuje MF?

Ministerstwo Finansów rozpoczęło ostateczne konsultacje projektu rozwiązań prawnych (ustawy) i biznesowych w zakresie wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przedstawione rozwiązania uwzględniają propozycje zgłaszane w toku dotychczasowych konsultacji, w tym specyfikę Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST). Przedmiotem ustaleń są także struktury logiczne FA(3) i FA_RR(1) oraz koncepcja funkcjonowania załącznika do e-faktury w KSeF. Uwagi do projektu ustawy można zgłaszać do MF do 19 listopada, a rozwiązań biznesowych do 22 listopada 2024 r.

REKLAMA

KSeF od 2026 r. Firmy będą mogły wystawiać faktury dla konsumentów przez KSeF. Ministerstwo Finansów pokazało projekt ustawy

Firmy będą mogły wystawiać faktury dla konsumentów poprzez Krajowy System e-Faktur – wynika z projektu ustawy, który 5 listopada 2024 r. został opublikowany na stronach RCL. Firmy dostaną także dodatkowe okresy przejściowe na dostosowanie się do nowych rozwiązań.

Sprawdzamy stawki ryczałtu: Jaki podatek zapłaci manager na kontrakcie B2B?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dla wielu przedsiębiorców korzystną formą rozliczeń, zwłaszcza przy niskich kosztach działalności. Stawki tego podatku wahają się od 2 proc. do 17 proc., co może znacząco wpływać na wysokość należności wobec fiskusa. Jaką stawkę ryczałtu powinien wybrać manager zatrudniony na kontrakcie B2B w firmie technologicznej?

Przelewy bankowe 11 listopada. Kiedy dojdzie przelew wysłany w piątek po 16:00?

Przed nami kolejny dzień wolny od pracy. Święto 11 listopada przypada w tym roku w poniedziałek. Co z przelewami bankowymi wysłanymi tego dnia? Kiedy najlepiej wysłać przelew, aby dotarł na czas? Czy będą działać płatności natychmiastowe? Warto terminowe płatności zaplanować z wyprzedzeniem. 

Wyższa akcyza na alkohol w 2025 r. Spadnie spożycie alkoholu, czy wzrośnie szara strefa?

W 2025 r. wzrośnie stawka akcyzy na wysokoprocentowy alkohol. Oczywiste jest, że spowoduje to wzrost cen alkoholu w sklepach. Fakt wysokiej stawki na alkohol w Polsce może oznaczać dwa scenariusze: spadek spożycia alkoholu lub ożywienie szarej strefy. Spadek spożycia będzie aspektem pozytywnym, natomiast wzrost szarej strefy już nie.

REKLAMA

Sprzedaż internetowa: kiedy opłata za przesyłkę jest przychodem sprzedawcy? Kiedy warto uniknąć ujęcia kosztu dostawy jako przychodu sprzedającego oraz podstawy opodatkowania VAT?

Sprzedaż internetowa pociąga za sobą najczęściej wysyłkę towaru za pośrednictwem podmiotu trzeciego świadczącego usługi kurierskie. Jeśli nabywca korzysta z opcji darmowej dostawy, to wówczas sprzedający nie otrzymuje od niego dodatkowych środków tytułem kosztów wysyłki i nie powstaje zagadnienie odpowiedniego zaliczenia podatkowego takiej kwoty. Gdy jednak dostawa jest dodatkowo płatna dla kupującego, sprzedawca staje przed pytaniem, czy po jego stronie powstanie dodatkowy przychód w związku z powiększeniem należności kupującego o koszt przesyłki, a także, czy kwota ta stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Składka zdrowotna - zmiany muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm. Co najmniej ¾ wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne powinno podlegać możliwości odliczenia od należnego podatku

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, złożyła na ręce Premiera Donalda Tuska uwagi dotyczące składek zdrowotnych w nowym projekcie ustawy. Proponuje ustalenie ryczałtowej składki zdrowotnej i możliwość jej częściowego odliczenia od podatku. Majewska podkreśla, że nowe przepisy muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm, które są fundamentem gospodarki.

REKLAMA