| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Wydłużenie terminów zapłaty na nowych zasadach od 1 stycznia 2016 r.

IFK poleca: Wydłużenie terminów zapłaty na nowych zasadach od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i ustawy – Kodeks cywilny. Zmienia ona przesłanki stosowania terminów zapłaty dłuższych niż 60 dni. Strony transakcji będą mogły wydłużyć termin zapłaty wyłącznie w sytuacji, gdy nie będzie to rażąco nieuczciwe wobec wierzyciela.

Warunek, by ustalenie umowne nie było rażąco nieuczciwe wobec wierzyciela, dotyczy także wprowadzenia w umowie harmonogramu zapłaty świadczenia pieniężnego w częściach. Silniejsza strona nie może zatem wymusić na słabszej, by ta zgodziła się na otrzymanie płatności w ratach ustalonych w harmonogramie. Taki harmonogram pozwoliłby bowiem przedsiębiorcom na faktyczne wydłużenie terminu zapłaty powyżej 60 dni.

Nowelizacja przewiduje również, iż data otrzymania faktury lub rachunku potwierdzających dostawę towaru lub usługi nie może być ustalana na mocy porozumienia dłużnika z wierzycielem. Nie może być ona przedmiotem negocjacji (art. 8a ustawy o terminach zapłaty). Celem tej zmiany jest wyeliminowanie możliwości zawierania porozumień, które prowadziłyby do nadmiernego odsuwania w czasie doręczania faktury. Takie odsunięcie w czasie terminu doręczenia faktury wpłynęłoby na odroczenie powstania roszczenia o odsetki.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Opisane rozwiązania mają zapobiec obchodzeniu przepisów o terminach płatności. To, czy w praktyce obrotu gospodarczego rozwiązania te będą stosowane, zależy od samych przedsiębiorców.

Źródło: własne

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »