| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Jak ustalić dzień poniesienia kosztu

IFK poleca: Jak ustalić dzień poniesienia kosztu

Za dzień poniesienia kosztu należy uznać dzień wpisania do ksiąg rachunkowych wydatku na podstawie faktury. Nie jest konieczne ujęcie tego wydatku na koncie kosztowym. Dotyczy to także kosztów remontu. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 15 października 2015 r., sygn. IBPB-1-2/4510-338/15/BG.

W interpretacji fiskus zmienił swoje dotychczasowe stanowisko. Zgodnie z nim dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodu był dzień, na który wydatek został ujęty w księgach rachunkowych jako koszt. Dla podatników takie stanowisko oznaczało często późniejsze rozliczenie w kosztach wydatków pośrednio związanych z przychodami.

W ostatnich latach sądy administracyjne coraz częściej nie zgadzały się z przedstawionym stanowiskiem fiskusa. W niedawno wydanych wyrokach rozdzielały moment uznania wydatku za koszt podatkowy od momentu uznania go za taki koszt w ujęciu bilansowym. Tym samym stwierdzały, że dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodu jest dzień ujęcia wydatku w księgach rachunkowych na jakimkolwiek koncie, niekoniecznie kosztowym. Wyroki te spowodowały zmianę interpretacji wydawanych przez organy podatkowe, czego dowodem jest omawiana interpretacja.

Podatnicy nie muszą więc czekać z rozpoznaniem wydatku jako kosztu podatkowego do momentu ujęcia go na koncie kosztowym. Mogą rozpoznać wydatek jako koszt podatkowy w dniu ujęcia go na koncie rachunkowym (niekoniecznie kosztowym) na podstawie faktury. Ryzyko ewentualnego sporu z fiskusem znacznie obecnie zmalało.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »