IFK poleca: Jak ustalić dzień poniesienia kosztu
REKLAMA
REKLAMA
W interpretacji fiskus zmienił swoje dotychczasowe stanowisko. Zgodnie z nim dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodu był dzień, na który wydatek został ujęty w księgach rachunkowych jako koszt. Dla podatników takie stanowisko oznaczało często późniejsze rozliczenie w kosztach wydatków pośrednio związanych z przychodami.
REKLAMA
W ostatnich latach sądy administracyjne coraz częściej nie zgadzały się z przedstawionym stanowiskiem fiskusa. W niedawno wydanych wyrokach rozdzielały moment uznania wydatku za koszt podatkowy od momentu uznania go za taki koszt w ujęciu bilansowym. Tym samym stwierdzały, że dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodu jest dzień ujęcia wydatku w księgach rachunkowych na jakimkolwiek koncie, niekoniecznie kosztowym. Wyroki te spowodowały zmianę interpretacji wydawanych przez organy podatkowe, czego dowodem jest omawiana interpretacja.
Podatnicy nie muszą więc czekać z rozpoznaniem wydatku jako kosztu podatkowego do momentu ujęcia go na koncie kosztowym. Mogą rozpoznać wydatek jako koszt podatkowy w dniu ujęcia go na koncie rachunkowym (niekoniecznie kosztowym) na podstawie faktury. Ryzyko ewentualnego sporu z fiskusem znacznie obecnie zmalało.
Monitor Księgowego – prenumerata
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat