REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

500 zł na dziecko w I kwartale 2016 r.

500 zł na dziecko w I kwartale 2016 r.
500 zł na dziecko w I kwartale 2016 r.

REKLAMA

REKLAMA

Premier Beata Szydło zapewnia, że projekt 500 zł na dziecko będzie procedowany w trybie pilnym, by możliwe było udzielenie wsparcia już w pierwszym kwartale 2016 roku. Likwidacja gimnazjów ma odbywać się stopniowo. W środę 18 listopada 2015 r. premier odpowiadała na pytania posłów zadane po jej sejmowym expose.

Zapewniła w szczególności, że projekt 500 zł na dziecko będzie procedowany w trybie pilnym, by możliwe było udzielenie wsparcia już w pierwszym kwartale 2016 roku. "Program 500 złotych na dziecko jest priorytetowy i będzie realizowany w celu wsparcia rodzin, które są dzisiaj w trudniejszej sytuacji materialnej, i to jest program, który pomoże rozwiązać jeden z najpoważniejszych problemów Polski - problem demograficzny" - oceniła premier.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm (książka)

Przypomniała, że miesięczne wsparcie w wysokości 500 złotych w przypadku drugiego i kolejnych dzieci będzie kierowane do wszystkich rodzin, a rodziny o mniejszych dochodach otrzymają wsparcie również na pierwsze dziecko.

Źródła finansowania mają zostać przedstawione w projekcie budżetu na 2016 rok.

Według szefowej rządu odbędzie się to m. in. przez wprowadzenie nowych podatków sektorowych – od banków i hipermarketów – i dzięki lepszej ściągalności podatków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Expose Beaty Szydło - wyższe płace, 8 tys. kwota wolna w PIT, niższy wiek emerytalny

"Zmiany, które będziemy proponowali w oświacie, nie będą odbywały się kosztem nauczycieli. Proszę, żebyście państwo z opozycji nie straszyli nauczycieli, bo nie ma powodów" - apelowała szefowa rządu.

Jak mówiła, „powszechnie krytykowane szkoły gimnazjalne” nie zostaną zlikwidowane w przyszłym roku, zmiany będą ewolucyjne, a już od stycznia 2016 r. MEN przedstawi szczegółowy program konsultacji społecznych, które miałyby służyć jak najpłynniejszemu wprowadzeniu zmian w systemie oświaty.

"Słyszałam sformułowanie, że my chcemy odwracać reformę, wprowadzać rewolucję. My chcemy tylko dać wybór rodzicom. To jest założenie naszego projektu. Rodzice o tym mówią, o to proszą, rodzice przynieśli tutaj do wysokiej izby projekt, który przez PO i PSL został wrzucony do kosza. Chcemy, żeby to rodzice mieli prawo decydowania o swoich dzieciach" - oświadczyła Szydło, odnosząc się do pytań o obowiązek szkolny dla sześciolatków.

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

REKLAMA

Szydło zarzuciła poprzedniemu ministrowi obrony, że „niewiele zrobił” dla przygotowania szczytu NATO, a PO – że przez osiem lat nie słuchała Polaków. Zapewniła, że jej rząd nie zamierza przeprowadzać rewolucji w oświacie, a wygaszanie gimnazjów będzie się odbywać "stopniowo, ewolucyjnie i z pełnym poszanowaniem doświadczeń środowiska szkolnego".

Odnosząc się do pytania o przyszłoroczny szczyt NATO poinformowała, że wymaga on zapewnienia warunków pracy dla 2,5 tys. delegatów, i 1500 dziennikarzy i 500 ekspertów. Na szczyt przybędzie – wyliczała - ok. 65 przedstawicieli państw i organizacji na szczeblu prezydenta, premiera lub sekretarza generalnego, w tym ONZ, tylu szefów dyplomacji, ministrów obrony narodowej i szefów sztabów generalnych.

Szydło skrytykowała poprzedni rząd m.in. za nie wskazanie konkretnych źródeł finansowania szczytu. Jak mówiła, nie wyznaczono osoby odpowiedzialnej, nie zostały zawarte żadne umowy dotyczące szczytu, m.in. Stadionu Narodowego, który miałby być miejscem szczytu. Nie została wskazana rezerwa celowa na finansowanie szczytu - zwróciła uwagę premier.

Przypomniała, że 2 marca został powołany międzyresortowy zespół do przygotowania szczytu. Zwróciła jednak uwagę, że dopiero 7 września powołana została grupa robocza do spraw przygotowania szczytu.

„Krótko mówiąc, mogłabym odpowiedzieć byłemu ministrowi, odpowiedzialnemu za te sprawy, panu Tomaszowi Siemieniakowi, że niewiele pan w tej sprawie zrobił” – podkreśliła.

„Po pierwsze nazywam się Siemoniak, Tomasz Siemoniak” – sprostował b. wicepremier. „Po drugie, źle pani premier powtórzono, ja nie pytałem o przygotowania do szczytu NATO, bo wiem na ten temat bardzo dużo, zwróciłem uwagę, ze w pani expose zabrakło w ogóle tego tematu” – wyjaśnił.

Jak powiedział, finansowanie jest zawarte w ustawie okołobudżetowej i „zapewne wysoka izba przyjmie takie rozstrzygnięcie”. Podkreślił, że wszystkie przygotowania do szczytu postępowały zgodnie z harmonogramem i w uzgodnieniu z Kwaterą Główna NATO i nic nie zagraża prawidłowemu przebiegowi spotkania.

„Gdyby pani premier mi nie dowierzała, proszę zapytać o to przedstawicieli prezydenta Andrzeja Dudy, którzy pracowali w tym zespole, oni potwierdzą to, co mówię” – dodał Siemoniak.

Szydło zapewniła także, że debata na temat polityki zagranicznej zostanie przeprowadzona jak najszybciej. Dodała, że szef MSZ Witold Waszczykowski odbył już rozmowy telefoniczne m.in. z ministrami spraw zagranicznych Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy oraz z wysoką przedstawiciel Unii Europejskiej ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Dodała też, że niezwłocznie po objęciu urzędu szef MSZ "podjął stosowne działania zmierzające do odpowiedzi na najpilniejsze wyzwania", przed którymi stoi Polska w obszarze polityki zagranicznej.

Premier poinformowała, że Waszczykowski złożył wizytę w agencji FRONTEX zarządzającej granicami zewnętrznymi UE.

Przypomniała, że w grudniu odbędzie się szczyt ministrów spraw zagranicznych państw NATO, OBWE i szereg innych spotkań bilateralnych wysokiego szczebla, których wyniki nie pozostaną zapewne bez wpływu na informację dot. polityki zagranicznej, która zostanie przedstawiona Sejmowi.


Premier wypowiedziała się także o górnictwie. "Polskie górnictwo dzisiaj potrzebuje wsparcia i pomocy, a Śląsk potrzebuje rzeczywistego planu, a nie tylko zapisanych stron, których nie będzie się realizowało" - mówiła.

Zapowiedziała "audyt w trybie natychmiastowym" sytuacji finansowej spółek węglowych oraz "wypracowanie wspólnie ze stroną społeczną" kierunków restrukturyzacji sektora. "Zintensyfikujemy działania, dotyczące notyfikacji pomocy publicznej, zgłoszone Komisji Europejskiej w marcu tego roku" - zapowiedziała premier. "Chcemy, by Śląsk był centrum przemysłowym Polski" - oświadczyła Szydło.

Zwracając się do największego klubu opozycyjnego, powiedziała, że polityka nie powinna polegać na toczeniu jałowych sporów, lecz że z dyskusji powinny wynikać dobre rozwiązania dla obywateli.

"Przegraliście wybory ponieważ przez osiem lat nie słuchaliście Polaków i dziś znowu pokazaliście państwo, że nie chcecie i nie potraficie słuchać. Ponownie mówicie o PiS, a nie o sprawach obywateli, o których to dzisiejsze moje wystąpienie przecież było" – powiedziała.

Podkreśliła, że sama sobie tych spraw nie wymyśliła. "O tych sprawach rozmawiali z nami Polacy na spotkaniach i jestem przekonana, że te sprawy były również poruszane, gdy ci ludzie przychodzili do państwa. Rzecz tylko polega na tym, żeby rzeczywiście słuchać i słyszeć, co ludzi mówią” – mówiła.

"Polska polityka musi się zmienić. Pokora, praca, umiar, roztropność w działaniu i odpowiedzialność, a przede wszystkim słuchanie obywateli. Koniec z arogancją władzy i z pychą. Naprawdę weźcie sobie to państwo do serca i choć raz zastanówcie się nad tym, co się do was mówi" – napominała.

Zadeklarowała, że mimo wszystko zaprasza PO do współpracy, bo jest w Polsce dużo spraw do załatwienia.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA