REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

500 zł na dziecko w I kwartale 2016 r.

500 zł na dziecko w I kwartale 2016 r.
500 zł na dziecko w I kwartale 2016 r.

REKLAMA

Premier Beata Szydło zapewnia, że projekt 500 zł na dziecko będzie procedowany w trybie pilnym, by możliwe było udzielenie wsparcia już w pierwszym kwartale 2016 roku. Likwidacja gimnazjów ma odbywać się stopniowo. W środę 18 listopada 2015 r. premier odpowiadała na pytania posłów zadane po jej sejmowym expose.

Zapewniła w szczególności, że projekt 500 zł na dziecko będzie procedowany w trybie pilnym, by możliwe było udzielenie wsparcia już w pierwszym kwartale 2016 roku. "Program 500 złotych na dziecko jest priorytetowy i będzie realizowany w celu wsparcia rodzin, które są dzisiaj w trudniejszej sytuacji materialnej, i to jest program, który pomoże rozwiązać jeden z najpoważniejszych problemów Polski - problem demograficzny" - oceniła premier.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm (książka)

Przypomniała, że miesięczne wsparcie w wysokości 500 złotych w przypadku drugiego i kolejnych dzieci będzie kierowane do wszystkich rodzin, a rodziny o mniejszych dochodach otrzymają wsparcie również na pierwsze dziecko.

Źródła finansowania mają zostać przedstawione w projekcie budżetu na 2016 rok.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Według szefowej rządu odbędzie się to m. in. przez wprowadzenie nowych podatków sektorowych – od banków i hipermarketów – i dzięki lepszej ściągalności podatków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Expose Beaty Szydło - wyższe płace, 8 tys. kwota wolna w PIT, niższy wiek emerytalny

"Zmiany, które będziemy proponowali w oświacie, nie będą odbywały się kosztem nauczycieli. Proszę, żebyście państwo z opozycji nie straszyli nauczycieli, bo nie ma powodów" - apelowała szefowa rządu.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Jak mówiła, „powszechnie krytykowane szkoły gimnazjalne” nie zostaną zlikwidowane w przyszłym roku, zmiany będą ewolucyjne, a już od stycznia 2016 r. MEN przedstawi szczegółowy program konsultacji społecznych, które miałyby służyć jak najpłynniejszemu wprowadzeniu zmian w systemie oświaty.

"Słyszałam sformułowanie, że my chcemy odwracać reformę, wprowadzać rewolucję. My chcemy tylko dać wybór rodzicom. To jest założenie naszego projektu. Rodzice o tym mówią, o to proszą, rodzice przynieśli tutaj do wysokiej izby projekt, który przez PO i PSL został wrzucony do kosza. Chcemy, żeby to rodzice mieli prawo decydowania o swoich dzieciach" - oświadczyła Szydło, odnosząc się do pytań o obowiązek szkolny dla sześciolatków.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Szydło zarzuciła poprzedniemu ministrowi obrony, że „niewiele zrobił” dla przygotowania szczytu NATO, a PO – że przez osiem lat nie słuchała Polaków. Zapewniła, że jej rząd nie zamierza przeprowadzać rewolucji w oświacie, a wygaszanie gimnazjów będzie się odbywać "stopniowo, ewolucyjnie i z pełnym poszanowaniem doświadczeń środowiska szkolnego".

Odnosząc się do pytania o przyszłoroczny szczyt NATO poinformowała, że wymaga on zapewnienia warunków pracy dla 2,5 tys. delegatów, i 1500 dziennikarzy i 500 ekspertów. Na szczyt przybędzie – wyliczała - ok. 65 przedstawicieli państw i organizacji na szczeblu prezydenta, premiera lub sekretarza generalnego, w tym ONZ, tylu szefów dyplomacji, ministrów obrony narodowej i szefów sztabów generalnych.

Szydło skrytykowała poprzedni rząd m.in. za nie wskazanie konkretnych źródeł finansowania szczytu. Jak mówiła, nie wyznaczono osoby odpowiedzialnej, nie zostały zawarte żadne umowy dotyczące szczytu, m.in. Stadionu Narodowego, który miałby być miejscem szczytu. Nie została wskazana rezerwa celowa na finansowanie szczytu - zwróciła uwagę premier.

Przypomniała, że 2 marca został powołany międzyresortowy zespół do przygotowania szczytu. Zwróciła jednak uwagę, że dopiero 7 września powołana została grupa robocza do spraw przygotowania szczytu.

„Krótko mówiąc, mogłabym odpowiedzieć byłemu ministrowi, odpowiedzialnemu za te sprawy, panu Tomaszowi Siemieniakowi, że niewiele pan w tej sprawie zrobił” – podkreśliła.

„Po pierwsze nazywam się Siemoniak, Tomasz Siemoniak” – sprostował b. wicepremier. „Po drugie, źle pani premier powtórzono, ja nie pytałem o przygotowania do szczytu NATO, bo wiem na ten temat bardzo dużo, zwróciłem uwagę, ze w pani expose zabrakło w ogóle tego tematu” – wyjaśnił.

Jak powiedział, finansowanie jest zawarte w ustawie okołobudżetowej i „zapewne wysoka izba przyjmie takie rozstrzygnięcie”. Podkreślił, że wszystkie przygotowania do szczytu postępowały zgodnie z harmonogramem i w uzgodnieniu z Kwaterą Główna NATO i nic nie zagraża prawidłowemu przebiegowi spotkania.

„Gdyby pani premier mi nie dowierzała, proszę zapytać o to przedstawicieli prezydenta Andrzeja Dudy, którzy pracowali w tym zespole, oni potwierdzą to, co mówię” – dodał Siemoniak.

Szydło zapewniła także, że debata na temat polityki zagranicznej zostanie przeprowadzona jak najszybciej. Dodała, że szef MSZ Witold Waszczykowski odbył już rozmowy telefoniczne m.in. z ministrami spraw zagranicznych Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy oraz z wysoką przedstawiciel Unii Europejskiej ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Dodała też, że niezwłocznie po objęciu urzędu szef MSZ "podjął stosowne działania zmierzające do odpowiedzi na najpilniejsze wyzwania", przed którymi stoi Polska w obszarze polityki zagranicznej.

Premier poinformowała, że Waszczykowski złożył wizytę w agencji FRONTEX zarządzającej granicami zewnętrznymi UE.

Przypomniała, że w grudniu odbędzie się szczyt ministrów spraw zagranicznych państw NATO, OBWE i szereg innych spotkań bilateralnych wysokiego szczebla, których wyniki nie pozostaną zapewne bez wpływu na informację dot. polityki zagranicznej, która zostanie przedstawiona Sejmowi.


Premier wypowiedziała się także o górnictwie. "Polskie górnictwo dzisiaj potrzebuje wsparcia i pomocy, a Śląsk potrzebuje rzeczywistego planu, a nie tylko zapisanych stron, których nie będzie się realizowało" - mówiła.

Zapowiedziała "audyt w trybie natychmiastowym" sytuacji finansowej spółek węglowych oraz "wypracowanie wspólnie ze stroną społeczną" kierunków restrukturyzacji sektora. "Zintensyfikujemy działania, dotyczące notyfikacji pomocy publicznej, zgłoszone Komisji Europejskiej w marcu tego roku" - zapowiedziała premier. "Chcemy, by Śląsk był centrum przemysłowym Polski" - oświadczyła Szydło.

Zwracając się do największego klubu opozycyjnego, powiedziała, że polityka nie powinna polegać na toczeniu jałowych sporów, lecz że z dyskusji powinny wynikać dobre rozwiązania dla obywateli.

"Przegraliście wybory ponieważ przez osiem lat nie słuchaliście Polaków i dziś znowu pokazaliście państwo, że nie chcecie i nie potraficie słuchać. Ponownie mówicie o PiS, a nie o sprawach obywateli, o których to dzisiejsze moje wystąpienie przecież było" – powiedziała.

Podkreśliła, że sama sobie tych spraw nie wymyśliła. "O tych sprawach rozmawiali z nami Polacy na spotkaniach i jestem przekonana, że te sprawy były również poruszane, gdy ci ludzie przychodzili do państwa. Rzecz tylko polega na tym, żeby rzeczywiście słuchać i słyszeć, co ludzi mówią” – mówiła.

"Polska polityka musi się zmienić. Pokora, praca, umiar, roztropność w działaniu i odpowiedzialność, a przede wszystkim słuchanie obywateli. Koniec z arogancją władzy i z pychą. Naprawdę weźcie sobie to państwo do serca i choć raz zastanówcie się nad tym, co się do was mówi" – napominała.

Zadeklarowała, że mimo wszystko zaprasza PO do współpracy, bo jest w Polsce dużo spraw do załatwienia.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

  Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

  Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  REKLAMA