REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 proc. może być darowizną

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Zdaniem fiskusa przekazanie pieniędzy przez fundację danej osobie to darowizna. Osoba obdarowana powinna zapłacić podatek od darowizn. Podobne interpretacje mogą pojawić się przy wpłatach 1 proc. podatku.


Przekazywanie na rzecz fundacji środków finansowych, ze wskazaniem konkretnej osoby mającej korzystać z wpłacanych środków, stanowi darowiznę z poleceniem, która podlega podatkowi od spadków i darowizn - wyjaśnia Izba Skarbowa w Opolu w interpretacji z 13 marca 2008 r. (nr PD-II/436-0014/07/KKa). Podatek najczęściej powinna płacić osoba obdarowana. Pojawia się więc pytanie, jak będzie w sytuacji przekazywania 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Podatnicy wskazujący w zeznaniu rocznym organizację, z którą chcą podzielić się częścią podatku, mogą wpisać konkretną osobę, do której wpłata ma trafić, np. chore dziecko.

REKLAMA

Autopromocja

Eksperci są podzieleni. Jedni uważają, że w przypadku wpłat 1-procentowych nie może być mowy o przekazywaniu darowizny. Inni podkreślają, że w skrajnych przypadkach fiskus może również przekazywanie 1 proc. podatku ze wskazanym celem potraktować jako darowiznę, którą będzie trzeba rozliczyć w urzędzie skarbowym.

Podatek to dochód państwa

Zdaniem Anny Mazgal z Pozarządowego Biura Rzecznictwa i Interwencji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych wpłata jednoprocentowa nie jest darowizną. Są to pieniądze, które tak naprawdę nie należą do podatnika, tylko do budżetu państwa, tak jak i cały należny podatek.

- Podatnik jest uprawniony do podjęcia decyzji, jaką organizację pożytku publicznego chce wesprzeć, przekazując część swojego podatku. To organizacja decyduje, na jaki cel te pieniądze przeznaczy. Należy przy tym pamiętać, że nie jest związana wskazaniem podatnika, chociaż do dobrych praktyk należy postępowanie zgodnie z tymi wskazaniami - argumentuje Anna Mazgal.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że nie może tu być mowy o sytuacji tożsamej z przekazaniem darowizny konkretnej osobie. Zarówno z punktu widzenia rodzaju środków, jakie otrzymuje organizacja, jak i biorąc pod uwagę fakt, że organizacja ma prawo dysponować tymi środkami w obrębie swoich celów statutowych, których realizacja służy pożytkowi publicznemu.

Podobnie uważa Hanna Filipczyk, menedżer w Accreo Taxand, która wyjaśnia, że zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie rzeczy lub praw majątkowych tytułem polecenia darczyńcy.

- Przepis ten może znaleźć zastosowanie do przypadków, gdy darujemy pieniądze organizacjom z przeznaczeniem dla konkretnej osoby, oczywiście, o ile faktycznie otrzyma ona tę pomoc i zostanie przekroczona kwota wolna - tłumaczy Hanna Filipczyk.

Tymczasem - jak podkreśla nasza rozmówczyni - 1 proc. podatku, o którego przekazanie oznaczonej organizacji wnosimy w zeznaniu, darowizną nie jest. Podatnik dysponujący w ten sposób częścią podatku nie rozporządza własnym majątkiem, lecz tylko decyduje (w drobnym zakresie) o dystrybucji środków publicznych.

- Dlatego też wpłaty takie, otrzymywane przez osoby w trudnym położeniu za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, nie podlegają u nich opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn - stwierdza Hanna Filipczyk.

Jednak nie wszyscy eksperci zgadzają się z taką interpretacją.

Darowizna, czyli co

REKLAMA

Stosownie do art. 888 par. 1 kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Zdaniem Ewy Sochy, konsultanta w TPA Horwath Sztuba, w praktyce podatnik przekazuje 1 proc. swojego podatku na rzecz określonej fundacji i ma on prawo do wskazania w zeznaniu rocznym określonej osoby, dla której dana kwota jest przeznaczona. Obdarowanym nie jest jednak fundacja, która w takiej sytuacji jest jedynie pośrednikiem w przekazywaniu określonej kwoty danej osobie (środki pieniężne zasadniczo nie stanowią majątku fundacji), a ostateczny odbiorca środków pieniężnych.

- Tym samym osoba otrzymująca środki zgromadzone na subkoncie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn, ale dopiero wtedy, gdy w ciągu pięciu lat suma kwot otrzymanych od jednego darczyńcy przekroczy kwotę wolną od podatku - uważa Ewa Socha.

Limit ustawowy

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, wydając decyzję, uznał, że przekazywanie na rzecz fundacji środków finansowych, ze wskazaniem konkretnej osoby mającej korzystać z otrzymanych środków, stanowi dla tej osoby darowiznę z poleceniem, która podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przy czym uznał on, że chodzi nie o darowiznę ze strony pierwotnego darczyńcy, tylko fundacji.

Według Marka Malinowskiego, konsultanta podatkowego w ITA Doradztwo Podatkowe, nie jest to odosobnione stanowisko organów podatkowych, bowiem już wcześniej urzędy podatkowe wydawały podobne interpretacje, uznając, że darowizna z poleceniem, czyli przekazana na konto fundacji ze wskazaniem konkretnej osoby, stanowi dla tej osoby przedmiot opodatkowania w podatku od spadków i darowizn.

- Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego, m.in. fundacji oraz stowarzyszeń, wolne są od podatku od spadków i darowizn. Jednak zdaniem organów skarbowych, gdy darczyńca, przekazując środki finansowe na rzecz fundacji, zaznaczy, że środki finansowe mają trafić do konkretnej osoby fizycznej, to taka darowizna podlega podatkowi od spadków i darowizn - mówi Marek Malinowski.

W takim przypadku obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje z chwilą wykonania przez organizację pożytku publicznego przekazania środków finansowych dla wskazanej osoby fizycznej. Darczyńcą nie jest jednak sama organizacja, a poszczególne osoby dokonujące wpłat z zaznaczeniem konkretnego ich adresata.

- Konsekwentnie sytuacja ta będzie miała zastosowanie do osób fizycznych, gdy podatnik, przekazując swój 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, wskaże konkretną osobę fizyczną, do której pieniądze mają trafić - twierdzi Marek Malinowski.

Zaznacza jednak, że obowiązek zapłaty podatku powstanie dopiero wtedy, gdy kwota przekazanego 1 proc. podatku od każdego darczyńcy przekroczy kwotę wolną od podatku.

- Dlatego obowiązek zapłaty podatku wystąpi niezmiernie rzadko - podsumowuje nasz rozmówca z ITA Doradztwo Podatkowe.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczenie darowizn

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skarbówka zajęła emerytowi kwotę wolną od potrąceń. W efekcie pozbawiono go środków na podstawowe bieżące potrzeby życiowe

Organy egzekucyjne dwukrotnie potrąciły należności ze świadczenia emerytalnego seniora, co pozbawiło go środków niezbędnych do życia. Najpierw zajęcia dokonał ZUS, a następnie urząd skarbowy, ściągając dodatkowe środki z jego konta bankowego. Sprawa trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich, a Ministerstwo Finansów zapowiedziało analizę przepisów w celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości.

Rozliczenie podatkowe osób do 26. roku życia w 2025 r. Do 85.528 zł bez podatku i obowiązku składania PIT-a. Ale nie wszystkie przychody są zwolnione

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają kiedy podatnikom do 26. roku życia przysługuje tzw. ulga dla młodych oraz jak powinni rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Limit zwolnienia VAT dusi małe firmy! Czy w 2025 roku nadejdą zmiany?

Wielu przedsiębiorców z trudem utrzymuje się w ramach limitu zwolnienia z VAT, który od lat pozostaje na poziomie 200 000 zł. W obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności coraz głośniej mówi się o konieczności jego podwyższenia. Czy rząd planuje zmiany w 2025 roku?

Opóźnienia w e-Doręczeniach a terminy podatkowe. Liczy się data nadania. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 30 stycznia 2025 r., że opóźnienie w akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia nie wpływa na zachowanie terminów prawa podatkowego. Zdaniem MF, to data nadania, a nie data akceptacji korespondencji, jest podstawą do określenia daty wniesienia pisma.

REKLAMA

DeepSeek – czy jest lepszy od ChatGPT?

Świat obiegła informacja, że Chińczycy zbudowali model sztucznej inteligencji, który osiąga zbliżony poziom precyzji do wyników ChataGPT, a jednocześnie oferuje gigantyczne oszczędności w zakresie energii. Programiści wychwalają Deep Seek pod niebiosa. Jednocześnie powstaje pytanie: jak model ten wypada na tle konkurencji w oczach użytkowników modeli językowych, którzy pracują, albo uczniów, którzy szukają wsparcia w nauce. Porównuje to dr Dominik Skowroński z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

eCMR – kiedy wdrożenie w Polsce i Europie - harmonogram. Ponad 2 lata opóźnienia elektronicznych listów przewozowych

Elektroniczne listy przewozowe (eCMR) mają za zadanie uprościć i zdigitalizować procesy logistyczne, eliminując papierowe dokumenty. Jednak wdrażanie kluczowego rozporządzenia eFTI w UE ma poważne opóźnienia. Pierwotnie zakładano, że pierwsze platformy do wymiany informacji zaczną działać w październiku 2024 roku, a inspekcje będą miały obowiązek uwzględniać elektroniczne listy przewozowe najpóźniej od sierpnia 2025. Już wiemy, że tak się nie stanie. Choć pełne zastosowanie przepisów ma nastąpić dopiero w lipcu 2027 roku, to widać, że prace legislacyjne ruszyły do przodu. Pod koniec 2024 roku pojawił się także projekt zmian, m.in. w ustawie o transporcie drogowym, który porusza tematykę korzystania z elektronicznych listów przewozowych w Polsce. Jak dokładnie wygląda kwestia wdrożenia eCMR w naszym kraju i Europie?

Jakie cyberataki są najczęstsze? Jak się zabezpieczać? Pierwszy raport ENISA o cyberbezpieczeństwie w UE

Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) opublikowała pierwszy raport z zakresu cyberbezpieczeństwa w krajach członkowskich UE. Dokument powstały na podstawie art. 18 dyrektywy NIS 2 zawiera informacje o dojrzałości Europy w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego oraz zalecenia polityczne dotyczące eliminacji potencjalnych zagrożeń. Raport dostarcza również informacji o tym, z jakich metod najczęściej korzystają cyberprzestępcy. Okazuje się, że w większości przypadków są to ataki typu DoS / DDoS / RDoS, które stanowiły ponad 41 proc. wszystkich incydentów przeprowadzonych na terenie UE od lipca 2023 do czerwca 2024 roku. Co więcej, na celowniku cyberprzestępców znajduje się przede wszystkim administracja publiczna. O tym, jak bronić się przed cyberzagrożeniami, opowiadają eksperci Linux Polska.

Rząd uderza w e-palaczy! Nowa akcyza sprawi, że wrócą do tradycyjnych papierosów?

Nadchodzi drastyczna podwyżka podatków na e-papierosy i podgrzewacze tytoniu! Eksperci alarmują: nowe przepisy mogą doprowadzić do podwójnego opodatkowania i wzrostu cen nawet o 80 zł na sztukę. Legalny rynek stanie się nieopłacalny, a palacze mogą masowo wrócić do tradycyjnych papierosów lub sięgnąć po produkty z szarej strefy.

REKLAMA

Działalność gospodarcza osoby z niepełnosprawnością. Refundacja PFRON, zwolnienie ze składki zdrowotnej

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mają możliwość skorzystania z różnych ulg i form pomocy. Ich zakres i wysokość zależy od stopnia posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności oraz ewentualnego prawa do renty. Poniżej przedstawione zostały informacje na temat najpowszechniejszych form wsparcia – w zakresie składki zdrowotnej oraz refundacji składek społecznych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON). Kwestia zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej opisana została z uwzględnieniem prawa przedsiębiorcy do renty.

Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

REKLAMA