reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prywatne leczenie już opodatkowane

Prywatne leczenie już opodatkowane

Urzędy skarbowe zaczęły ściągać podatki od osób, którym pracodawcy wykupili pakiety medyczne w prywatnych przychodniach.

 

Pan Albert mieszka w Krakowie, pracuje w Warszawie - w firmie, która na serio postanowiła zadbać o zdrowie swoich pracowników. Wykupiła opiekę medyczną w prywatnych przychodniach, płacąc każdemu po ok. 500 zł miesięcznie. - Mam dzieci i fakt, że nie musimy stać w kolejkach w publicznych przychodniach, bardzo nam odpowiadał - opowiada pan Albert.


Odpowiadał do czasu, kiedy kilka dni temu dział pracowniczy firmy poinformował go, że od stycznia musi opłacić podatek dochodowy od tego pakietu, ok. 150 zł za miesiąc. - Bardzo się zdenerwowałem, bo przecież płacę już jeden podatek, na NFZ, a w ogóle nie korzystam z publicznej służby zdrowia. Dziękuję za taki przywilej, wracam z rodziną powiększyć kolejkę w przychodni na moim osiedlu - mówi.


Teraz to NFZ będzie musiał przejąć na siebie koszty leczenia pana Alberta wraz z jego rodziną.


Jeszcze w 2006 roku urzędy skarbowe uznawały, że jeżeli nie można stwierdzić, czy pracownik faktycznie skorzystał ze świadczeń medycznych opłacanych przez pracodawcę lub jeżeli nie można określić wartości świadczeń faktycznie otrzymanych przez pracownika, to nie można mu przypisać przychodu. Pracodawca nie doliczał mu więc do dochodu wartości świadczeń medycznych i nie potrącał od nich zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Ale od 2007 roku fiskus zmienił zdanie. Nie zmieniły się wprawdzie przepisy dotyczące opodatkowania pensji pracowników w tym zakresie, ale pojawiły się niekorzystne dla podatników interpretacje tych przepisów. Teraz - zdaniem urzędów skarbowych - świadczenia medyczne "zafundowane" przez pracodawcę są przychodem pracownika. Nie jest istotne nawet to, czy ów pracownik skorzystał ze świadczenia. Ważny jest już sam fakt objęcia pracowników opieką medyczną. Opodatkowaniu podlega cała kwota.


Przeciwko takiej polityce fiskusa protestuje Ogólnopolski Związek Pracodawców Prywatnej Służby Zdrowia. Jego członkowie usiłują wytłumaczyć ministrowi zdrowia, że świadczenia zdrowotne powinny być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Chociażby dlatego, że pracownicy, którzy korzystają z takiej opieki, odciążają publiczny system. Tymczasem w Polsce z tej formy świadczeń korzysta około miliona osób. - Wiem, że w jednej z firm, gdy pracownicy dowiedzieli się o podatku, 40 proc. z nich zrezygnowało z abonamentu. Dobrze by było, gdyby w ustawie o podatku wprost wskazać, które rodzaje benefitów są, a które nie są objęte podatkiem. Najgorsza jest taka sytuacja, w której jednego roku za coś trzeba płacić, a w innym nie - mówi Adam Kozierkiewicz, dyrektor Związku Pracodawców Prywatnej Służby Zdrowia.

reklama

Czytaj także

Źródło:

gazeta.pl
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama