REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prywatne leczenie już opodatkowane

REKLAMA

Urzędy skarbowe zaczęły ściągać podatki od osób, którym pracodawcy wykupili pakiety medyczne w prywatnych przychodniach.

 

REKLAMA

Autopromocja

Pan Albert mieszka w Krakowie, pracuje w Warszawie - w firmie, która na serio postanowiła zadbać o zdrowie swoich pracowników. Wykupiła opiekę medyczną w prywatnych przychodniach, płacąc każdemu po ok. 500 zł miesięcznie. - Mam dzieci i fakt, że nie musimy stać w kolejkach w publicznych przychodniach, bardzo nam odpowiadał - opowiada pan Albert.


Odpowiadał do czasu, kiedy kilka dni temu dział pracowniczy firmy poinformował go, że od stycznia musi opłacić podatek dochodowy od tego pakietu, ok. 150 zł za miesiąc. - Bardzo się zdenerwowałem, bo przecież płacę już jeden podatek, na NFZ, a w ogóle nie korzystam z publicznej służby zdrowia. Dziękuję za taki przywilej, wracam z rodziną powiększyć kolejkę w przychodni na moim osiedlu - mówi.


Teraz to NFZ będzie musiał przejąć na siebie koszty leczenia pana Alberta wraz z jego rodziną.


Zmiany w interpretacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Jeszcze w 2006 roku urzędy skarbowe uznawały, że jeżeli nie można stwierdzić, czy pracownik faktycznie skorzystał ze świadczeń medycznych opłacanych przez pracodawcę lub jeżeli nie można określić wartości świadczeń faktycznie otrzymanych przez pracownika, to nie można mu przypisać przychodu. Pracodawca nie doliczał mu więc do dochodu wartości świadczeń medycznych i nie potrącał od nich zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Ale od 2007 roku fiskus zmienił zdanie. Nie zmieniły się wprawdzie przepisy dotyczące opodatkowania pensji pracowników w tym zakresie, ale pojawiły się niekorzystne dla podatników interpretacje tych przepisów. Teraz - zdaniem urzędów skarbowych - świadczenia medyczne "zafundowane" przez pracodawcę są przychodem pracownika. Nie jest istotne nawet to, czy ów pracownik skorzystał ze świadczenia. Ważny jest już sam fakt objęcia pracowników opieką medyczną. Opodatkowaniu podlega cała kwota.


Rezygnują z abonamentu


Przeciwko takiej polityce fiskusa protestuje Ogólnopolski Związek Pracodawców Prywatnej Służby Zdrowia. Jego członkowie usiłują wytłumaczyć ministrowi zdrowia, że świadczenia zdrowotne powinny być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Chociażby dlatego, że pracownicy, którzy korzystają z takiej opieki, odciążają publiczny system. Tymczasem w Polsce z tej formy świadczeń korzysta około miliona osób. - Wiem, że w jednej z firm, gdy pracownicy dowiedzieli się o podatku, 40 proc. z nich zrezygnowało z abonamentu. Dobrze by było, gdyby w ustawie o podatku wprost wskazać, które rodzaje benefitów są, a które nie są objęte podatkiem. Najgorsza jest taka sytuacja, w której jednego roku za coś trzeba płacić, a w innym nie - mówi Adam Kozierkiewicz, dyrektor Związku Pracodawców Prywatnej Służby Zdrowia.


Jeśli przewidywania Kozierkiewicza się potwierdzą, to w najbliższych miesiącach publicznym przychodniom przybędzie pół miliona pacjentów!


Do pięciu lat wstecz


Poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia o stanowisko w tej sprawie, a te odesłało nas do Ministerstwa Finansów. - Tego typu dodatki traktujemy jako przychód pracownika i nie ma podstawy prawnej, żeby dla abonamentów robić wyjątki. Powiem więcej, ściągać podatki urzędy skarbowe mają prawo do pięciu lat wstecz - powiedział Jakub Lutyk, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.


Jak informuje rzecznik, wszystko, co pracownik otrzymuje od swojego pracodawcy, podlega opodatkowaniu. Również wartość wykupionego dla pracownika przez pracodawcę pakietu usług medycznych uprawniających do korzystania z badań. - O powstaniu przychodu ze stosunku pracy nie przesądza fakt skorzystania przez pracownika z konkretnej usługi medycznej, lecz samo otrzymanie przez pracownika pakietu medycznego o określonej wartości - wyjaśnia rzecznik Lutyk.

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA