REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prywatne leczenie już opodatkowane

REKLAMA

Urzędy skarbowe zaczęły ściągać podatki od osób, którym pracodawcy wykupili pakiety medyczne w prywatnych przychodniach.

 

Autopromocja

Pan Albert mieszka w Krakowie, pracuje w Warszawie - w firmie, która na serio postanowiła zadbać o zdrowie swoich pracowników. Wykupiła opiekę medyczną w prywatnych przychodniach, płacąc każdemu po ok. 500 zł miesięcznie. - Mam dzieci i fakt, że nie musimy stać w kolejkach w publicznych przychodniach, bardzo nam odpowiadał - opowiada pan Albert.


Odpowiadał do czasu, kiedy kilka dni temu dział pracowniczy firmy poinformował go, że od stycznia musi opłacić podatek dochodowy od tego pakietu, ok. 150 zł za miesiąc. - Bardzo się zdenerwowałem, bo przecież płacę już jeden podatek, na NFZ, a w ogóle nie korzystam z publicznej służby zdrowia. Dziękuję za taki przywilej, wracam z rodziną powiększyć kolejkę w przychodni na moim osiedlu - mówi.


Teraz to NFZ będzie musiał przejąć na siebie koszty leczenia pana Alberta wraz z jego rodziną.


Zmiany w interpretacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Jeszcze w 2006 roku urzędy skarbowe uznawały, że jeżeli nie można stwierdzić, czy pracownik faktycznie skorzystał ze świadczeń medycznych opłacanych przez pracodawcę lub jeżeli nie można określić wartości świadczeń faktycznie otrzymanych przez pracownika, to nie można mu przypisać przychodu. Pracodawca nie doliczał mu więc do dochodu wartości świadczeń medycznych i nie potrącał od nich zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Ale od 2007 roku fiskus zmienił zdanie. Nie zmieniły się wprawdzie przepisy dotyczące opodatkowania pensji pracowników w tym zakresie, ale pojawiły się niekorzystne dla podatników interpretacje tych przepisów. Teraz - zdaniem urzędów skarbowych - świadczenia medyczne "zafundowane" przez pracodawcę są przychodem pracownika. Nie jest istotne nawet to, czy ów pracownik skorzystał ze świadczenia. Ważny jest już sam fakt objęcia pracowników opieką medyczną. Opodatkowaniu podlega cała kwota.


Rezygnują z abonamentu


Przeciwko takiej polityce fiskusa protestuje Ogólnopolski Związek Pracodawców Prywatnej Służby Zdrowia. Jego członkowie usiłują wytłumaczyć ministrowi zdrowia, że świadczenia zdrowotne powinny być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Chociażby dlatego, że pracownicy, którzy korzystają z takiej opieki, odciążają publiczny system. Tymczasem w Polsce z tej formy świadczeń korzysta około miliona osób. - Wiem, że w jednej z firm, gdy pracownicy dowiedzieli się o podatku, 40 proc. z nich zrezygnowało z abonamentu. Dobrze by było, gdyby w ustawie o podatku wprost wskazać, które rodzaje benefitów są, a które nie są objęte podatkiem. Najgorsza jest taka sytuacja, w której jednego roku za coś trzeba płacić, a w innym nie - mówi Adam Kozierkiewicz, dyrektor Związku Pracodawców Prywatnej Służby Zdrowia.


Jeśli przewidywania Kozierkiewicza się potwierdzą, to w najbliższych miesiącach publicznym przychodniom przybędzie pół miliona pacjentów!


Do pięciu lat wstecz


Poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia o stanowisko w tej sprawie, a te odesłało nas do Ministerstwa Finansów. - Tego typu dodatki traktujemy jako przychód pracownika i nie ma podstawy prawnej, żeby dla abonamentów robić wyjątki. Powiem więcej, ściągać podatki urzędy skarbowe mają prawo do pięciu lat wstecz - powiedział Jakub Lutyk, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.


Jak informuje rzecznik, wszystko, co pracownik otrzymuje od swojego pracodawcy, podlega opodatkowaniu. Również wartość wykupionego dla pracownika przez pracodawcę pakietu usług medycznych uprawniających do korzystania z badań. - O powstaniu przychodu ze stosunku pracy nie przesądza fakt skorzystania przez pracownika z konkretnej usługi medycznej, lecz samo otrzymanie przez pracownika pakietu medycznego o określonej wartości - wyjaśnia rzecznik Lutyk.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA